Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość stadionu Czarnych Szczecin. Jakie plany ma uczelnia?

Jakub Lisowski
Jakub Lisowski
Stadion przy ul. Chopina, gdzie kiedyś grali piłkarze Czarnych Szczecin
Stadion przy ul. Chopina, gdzie kiedyś grali piłkarze Czarnych Szczecin Sebastian Wołosz
Jakie zmiany mogą nastąpić na stadionie Czarnych Szczecin w najbliższych latach? Swoje pomysły przedstawili prezesi szczecińskich klubów sportowych, głos zabrali osiedlowi samorządowcy, a teraz czas na przedstawienie opinii właściciela obiektu – Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

ZUT próbuje bezskutecznie sprzedać stadion, ale chętnych brakuje, gdyż w miejskich zapisach teraz przeznaczony jest na sport i zieleń. Miasto przeprowadziło konsultacje, by sprawdzić pomysły mieszkańców. Prezes koszykarzy Ogniwa Piotr Wilento zaproponował, by na terenie wybudować halę sportową na ok. 3 tys. miejsc, a Jakub Cicio (szef KS Czarni) chciałby utrzymania piłkarskiego charakteru i wyrazić chęć powrotu klubu na ul. Chopina. Warunek – to miasto musiałoby być właścicielem terenu.

Od kilkudziesięciu lat właścicielem stadionu jest ZUT (wcześniej Akademia Rolnicza), ale w obiekt nie inwestuje, a jedynie finansuje sprzątanie czy koszenie trawy. Jakie pomysły ma uczelnia, ile kosztuje ten teren, ile wydaje ZUT rocznie na utrzymanie obiektu, jak się odnosi do pomysłu, by stadion przekazać miastu (lub wymienić się na inną działkę)?

Adrianna Gudzowska, Kanclerz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego:

Akademia Rolnicza w Szczecinie, podobnie jak wszystkie uczelnie publiczne w kraju, została uwłaszczona w nieruchomości Skarbu Państwa na mocy ustawy z 2005 r. Przez wiele lat prowadziła na tej nieruchomości działalność statutową - odbywały się tam zajęcia w ramach studium wf. W tym czasie uczelnia utrzymywała ten teren i dokonywała bieżących napraw oraz remontów. W 2009 r. AR w Szczecinie połączyła się z PS i powstał ZUT. W związku z powyższym powstała konieczność konsolidacji kampusów dwóch uczelni, a w związku z tym, że przy ul. Tenisowej posiadamy, oprócz boisk, również infrastrukturę w postaci hali i zaplecza, zapadła decyzja o sprzedaży terenu przy ul. Chopina. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone w całości na inwestycje związane z działalnością statutową uczelni w zakresie poprawy jej bazy lokalowej, co przyniesie korzyść studentom, pracownikom i społeczności Szczecina. Chcę zaznaczyć, że subwencja, którą otrzymuje uczelnia oraz środki zewnętrzne, które uczelnia może pozyskać na inwestycje nie są wystarczające, szczególnie w sytuacji konsolidacji dwóch podmiotów, stąd większość uczelni stara się tak gospodarować swoim majątkiem, aby maksymalnie go wykorzystać przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.

Mamy nadzieję, że propozycja przedstawiona przez uczelnię, dotycząca zagospodarowania tego terenu spotka się z przychylnością rady osiedla lub będzie stanowić punkt wyjściowy do osiągnięcia w tej kwestii kompromisu, satysfakcjonującego wszystkie strony. Nie rozważaliśmy kwestii zamiany działek.

Obecne zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują na całym terenie działki nr 1/6 (całkowita powierzchnia 3,8020 ha) usługi sportu i rekreacji. Propozycja uczelni to zachowanie usług sportu i rekreacji na części nieruchomości (25 procent - ok. 1 ha) oraz przeznaczenie pozostałej części pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, przy czym powierzchnia zabudowy to ok. 30 procent. W ocenie uczelni taka propozycja zagospodarowania działki pozwoli na racjonalne wykorzystanie tego terenu z zachowaniem funkcji pierwotnej, czyli sportowo-rekreacyjnej.

Nieruchomość była wystawiana na sprzedaż kilkanaście razy. Ze względu na zapisy w Miejskim Planie Zagospodarowania – bez skutku. Uczelnia złożyła więc wniosek o zmianę studium w powyższym zakresie. We wniosku w sprawie zmiany studium, uczelnia zadeklarowała chęć urządzenia niniejszego terenu i przekazania go do użytkowania Miastu, tak aby służył całej lokalnej społeczności.

Operat szacunkowy z dnia 1.04.2019 r. określał wartość nieruchomości na kwotę 7.768.000 zł netto. Utrzymanie terenu kosztuje 40-50 tys. rocznie. Stadion sprzątany jest cyklicznie. Generalne sprzątanie tj. wywóz śmieci z terenu, koszenie, wywóz trawy, wywóz gabarytów (wyrzuconych przez mieszkańców tj. krzesła, tapczany, lodówki, fotele, pralki, telewizory) odbywa się dwa razy w roku, a doraźne sprzątanie tj. zbieranie śmieci, puszek, butelek i innych raz w miesiącu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński