Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przysięga wojskowa przy Netto Arenie w Szczecinie. Było ponad stu ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Przysięga wojskowa przy Netto Arenie w Szczecinie
Przysięga wojskowa przy Netto Arenie w Szczecinie Sebastian Wołosz
- Jesteście tacy sami jak my, kiedy przysięgaliśmy wstępując do Armii Krajowej. Wiem, że gdybyście żyli w tamtych czasach, również spełnilibyście obowiązek obrony ojczyzny. Bo Wy i My tak samo kochamy Polskę - powiedział do ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, płk. Bolesław Pawłowski (żołnierz AK), tuż po wypowiedzeniu przez nich roty przysięgi.

Przysięga wojskowa przy Netto Arenie w Szczecinie

Płk Armii Krajowej Bolesław Pawłowski ma dziś 98 lat (uczestniczył w słynnej akcji "Burza"). Swoją obecnością uświetnił przysięgę wojskową 105 ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej - uroczystość odbyła się na placu przed Netto Arena w Szczecinie.

- Kiedy wstępowałem do AK miałem 17 lat. Doskonale pamiętam dzień, w którym składałem przysięgę - zapewnił. - To był dla mnie jeden z najważniejszych dni w życiu. Wiem, że dla was to też nie będzie zwykły dzień. Widzę bowiem, że jesteśmy do siebie podobni - mamy przecież takie same obowiązki: służyć ojczyźnie!

Po wystąpieniu gościa honorowego głos zabrał dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Roman Łytkowski.

- Składając przysięgę, staliście się żołnierzami Wojska Polskiego - podkreślił. - Bo to nie jest banalna przysięga, jakieś przyrzeczenie, obietnica. Przeszliście chrzest. Z obowiązku, do którego się dziś zobowiązaliście, nikt was już nigdy nie zwolni.
"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, a także stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg."

Do przysięgi przystąpiło w sobotę 105 ochotników Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (29 kobiet i 76 mężczyzn), którzy przejdą teraz 28-dniowe szkolenie podstawowe w 12 Brygadzie Zmechanizowanej.

Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową wprowadziła Ustawa o obronie Ojczyzny

Ochotnicy, po przejściu miesięcznego szkolenia podstawowego, mogą odbyć 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne. W trakcie służby ochotnik może podnieść kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy nie zdecydują się po cyklu szkoleniowym kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają prawo pierwszeństwa przy zatrudnieniu np. w administracji publicznej.
Jak się dowiedzieliśmy, spośród 105 ochotników, którzy w sobotę złożyli przysięgę, ponad 80 proc. zadeklarowało, że pozostanie w armii i zdecyduje się na odbycie dalszego szkolenia.

Przysięga wojskowa przy Netto Arenie w Szczecinie

Przysięga wojskowa przy Netto Arenie w Szczecinie. Było pona...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński