Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypłyną oldtimery

Krystyna Pohl, 11 kwietnia 2006 r.
W czasie tegorocznych Dni Morza, które odbędą się 9-11 czerwca, ponownie będziemy gościć w Szczecinie oldtimery. Będzie też targ rybny i być może kwiatowy, jarmark rozmaitości oraz nabożeństwo ekumeniczne "Błogosławieństwo dla żagli".

Szczecin został na stałe wpisany w kalendarz imprez żeglarskich europejskich oldtimerów. Dlatego Dni Morza mają stały termin - drugi weekend czerwca.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy w Szczecinie pierwszy zlot oldtimerów - przypomina Mira Urbaniak z Biura Organizacji Regat 2007. - Przypłynęły jednostki z Polski, Niemiec i Holandii. Żeglarze byli zachwyceni, podobało im się i z przyjemnością przypłyną ponownie.

Szukamy oficerów łącznikowych

Oldtimery, to jachty, żaglowce i małe statki, którym właściciele - pasjonaci przywrócili drugą młodość. W tym roku spodziewamy się ich około 15. Będą cumowały przy Łasztowni, która z Bulwarem Chrobrego będzie połączona mostem pontonowym. U podnóża Wałów Chrobrego stanie "Dar Młodzieży" oraz rosyjski "Mir", a także dwa okręty wojenne. Chcą też nas odwiedzić żeglarze polonijni z Kanady i USA, którzy przypłyną na jachcie "Fazisi". Są członkami klubów żeglarskich w Toronto i Chicago. Ich członkiem honorowym był zmarły niedawno szczeciński żeglarz Ludomir Mączka. Potem popłyną do Gdańska, a w przyszłym roku chcą startować w regatach The Tall Ship`s Races 2007.

Każda z jednostek goszczących w Szczecinie w czasie Dni Morza będzie miała swojego opiekuna czyli oficera łącznikowego, tak jak to jest w trakcie zlotu wielkich żaglowców. Biuro ds. Organizacji Regat 2007 szuka chętnych do współpracy. - Liczymy na studentów znających język angielski lub niemiecki - mówi Mira Urbaniak. - I wskazane byłoby doświadczenie żeglarskie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.szczecin2007.pl.

Oprócz tradycyjnej parady jednostek, będzie też barwna parada załóg wszystkich jednostek. Przejdzie ona spod Wałów Chrobrego przez most pontonowy na Łasztownię. Tam na scenie ustawionej w pobliżu Urzędu Celnego zostaną wręczone nagrody uczestnikom zlotu oldtimerów. Na Łasztowni będzie też targ rybny i być może targ kwiatów. Natomiast na Wałach Chrobrego (u góry) staną stoiska tradycyjnego jarmarku rozmaitości. W tym roku rozpocznie się on już tydzień przed Dniami Morza.

Nabożeństwo ekumeniczne

Jednakże największym wydarzeniem będzie niedzielne nabożeństwo ekumeniczne "Błogosławieństwo dla żagli". Odbędzie się ono na Wałach Chrobrego z przedstawicielami wszystkich kościołów w Szczecinie. Zespoły szantowe wykonają tradycyjne hymny morskie i religijne. Istotnym elementem nabożeństwa są modlitwy za żeglarzy i żaglowce. Będą wygłoszone w języku polskim, niemieckim, angielskim i rosyjskim przez przedstawicieli jednostek cumujących w Szczecinie. Takie nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się na Wałach Chrobrego po raz pierwszy. Była tam już jednak uroczysta msza, w 1947 roku, w czasie obchodów w Szczecinie pierwszych Dni Morza. Wówczas obok trybuny stał ołtarz.

Tegorocznym Dniom Morza będzie towarzyszyć kilka ciekawych imprez o morskim charakterze. Na Łasztowni odbędzie się plener malarski, a na Zamku wystawa fotograficzna poświęcona Ludomirowi Mączce. Będzie trzecie już spotkanie twórców marynistów z czytelnikami i promocja kilku nowych książek marynistycznych oraz wodowanie książki morskiej. Pierwsze odbyło się w ubiegłym roku. W salach Muzeum Morskiego zapowiadany jest przegląd ciekawych filmów i reportaży morskich. Być może odżyje idea powrotu do festiwalu filmów morskich, który wiele lat temu odbywał się w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński