Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodzi pani do lekarza

Alina Konieczna
Połowa kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu (NTM) oczekuje informacji na temat problemu od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

O tym, w jaki sposób rozmawiać z lekarzem o NTM, jak się przygotować do takiej "kobiecej wywiadówki" i czego można się spodziewać podczas wizyty, mówią eksperci kampanii edukacyjnej "CoreWellness - wewnętrzna siła".
Pomimo tego, że NTM można wyleczyć u ponad 90% kobiet, wiele pań ukrywa ten problem podczas wizyty, w obawie, że lekarz nie zrozumie ich problemów i uzna je za nieistotne.

- Pacjentki często zamykają się w sobie i unikają rozmowy na drażliwe tematy, jak nietrzymanie moczu. Zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że z większością takich wstydliwych dolegliwości można sobie łatwo i skutecznie poradzić. Podstawą jest jednak szczera rozmowa ze swoim lekarzem - przekonuje prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego, ekspert kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła". - Kobieta powinna sobie uświadomić, że rozmowa z lekarzem rodzinnym, ginekologiem czy urologiem na temat wstydliwych dolegliwości jest czymś zupełnie naturalnym, jak rozmowa na temat bólu zęba z dentystą.

Podstawą do rozpoznania rodzaju NTM - spośród wysiłkowego, naglącego oraz mieszanego - jest rozmowa z pacjentką, podczas której lekarz uzyskuje informacje na temat kondycji zdrowotnej, stylu życia oraz okoliczności, w których pojawia się lub nasila nietrzymanie moczu.
Postaraj się przygotować do takiego wywiadu lekarskiego. Oto podstawowe wskazówki;
* Pamiętaj, że zadaniem lekarza jest rozwiązanie Twojego problem. Bądź pewna, że posiada on odpowiednią wiedzę oraz kompetencje, by Ci pomóc.
* Rozmawiaj szczerze. Nie ukrywaj informacji dotyczących problemu, nawet jeśli są dla Ciebie krępujące. Lekarz uszanuje Twoją intymność - pamiętaj, że obowiązuje go tajemnica lekarska oraz kodeks etyczny.
* Pytaj. Jeśli wyjaśnienia lub zalecenia lekarza są dla Ciebie niejasne, nie wahaj się o tym powiedzieć. Nie obawiaj się zadawać nawet najbardziej oczywiste pytania.
* Weź ze sobą notatnik. Lekarz może podać wiele zaleceń i wskazówek, które warto będzie zapisać.
* Jeśli będzie taka konieczność, umów się od razu na kolejną wizytę. Dzięki temu unikniesz kolejek i tym samym szybciej poradzisz sobie z problemem.
Podczas wywiadu lekarz może skorzystać także z testu diagnostycznego, który jest szybkim i nieinwazyjnym sposobem rozpoznania rodzaju nietrzymania moczu.
Test polega na zadaniu pacjentce trzech prostych pytań dotyczących częstotliwości i okoliczności wycieku moczu. Na podstawie odpowiedzi lekarz może określić rodzaj NTM.
W rozwiązaniu problemu NTM bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i zastosowanie odpowiedniej terapii. Dlatego po przeprowadzeniu wywiadu lekarz może zlecić podstawowe nieinwazyjne badania diagnostyczne: badania ogólne moczu, posiew moczu, próba kaszlowa. Na to badanie powinnaś zgłosić się z pełnym pęcherzem, a Twoim zadaniem będzie po prostu mocno zakasłać, czy USG przezbrzuszne.

W przypadku lekkiego nietrzymania moczu lekarz prawdopodobnie zaleci Ci regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy.
Darmową płytę z ćwiczeniami mięśni dna miednicy, która ułatwi Ci samodzielną gimnastykę tej partii mięśni możesz zamówić na stronie www.corewellness.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii TENA 0 800 60 66 68 (czynna pn.- pt. w godz. 8.30 - 17.30).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński