Przewodnik rowerowy: Znad morza do pięknych ogrodów. Zobacz wideo!

Redakcja
Trasa, którą dziś zaprezentujemy, jest odcinkiem szlaku rowerowego Velo Baltica, stanowiącego część europejskich tras EuroVelo 10 - wokół Morza Bałtyckiego i EuroVelo 13 – szlak żelaznej kurtyny.

Więcej w naszym serwisie specjalnym

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Naszą podróż rozpoczynamy w Dźwirzynie. W 2018 dla potrzeb szlaku wybudowano specjalną kładkę przebiegającą przez wędrujące wydmy wraz z tarasem widokowym. Następnie udajemy się w kierunku Pleśny. Zanim jednak tam dojedziemy, mijamy m.in. Grzybowo, Kołobrzeg, Sianożety, Ustronie Morskie.

Po około 33 km niezwykle urokliwej trasy, dojeżdżamy do Pleśnej. To kolejna nadmorska wieś, bardzo klimatyczna ale i kameralna miejscowość. Teren Pleśnej znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego, a las przy północnej części wsi został objęty obszarem ochrony siedlisk: Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski. W okolicy znajdziemy m.in. zachowane bunkry z czasów Zimnej Wojny. Jest to jedna z wielu takich pamiątek na szlaku, który przebiega granicą żelaznej kurtyny.

Następna miejscowość na trasie, to oddalone o około 4 km Gąski, gdzie znajduje się m.in. latarnia morska. Ze szczytu obiektu można delektować się wspaniałym widokiem na Morze Bałtyckie, dostrzec można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia ma ponad 50 metrów wysokości. Na jej szczyt prowadzą 190 kręte, granitowe schody. Do zespołu latarni morskiej wybudowanego w latach 1876–77 należy też dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur. Latarnia w Gąskach jest trzecią pod względem wielkości na polskim wybrzeżu.

Po przejechaniu kolejnych 3 km dojeżdżamy do Chłopów, uroczej wsi położonej na naszym szlaku. Posłużyła ona jako sceneria w filmie "Oda do radości" w reżyserii Macieja Migasa oraz "Miłość na wybiegu". Niewątpliwą atrakcją jest plaża z kutrami rybackimi, budynki rybackie, typowy dla starej zabudowy biały, drewniany dom oraz fragment ulicy kapitańskiej.

Wyruszając ze wsi Chłopy zbaczamy ze szlaku Velo Baltica i kierujemy się około 10 km na południe, aby dotrzeć do Dobrzycy, gdzie czekają na nas dwa niezwykłe miejsca: Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis.

- Oba zespoły mają nieco inny charakter. Ogrody Tematyczne są kameralne, zaś Spectabilis to miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi - mówi Anna Trątnowiecka, menadżer ds. marketingu w Ogrodach Hortulus.

Ogrody Tematyczne Hortulus, różnią się od typowych ogrodów botanicznych czy dendrologicznych. Są to ogrody pokazowe, gdzie najważniejszą cechą jest kompozycja roślinna i styl ogrodowy. Nie znajdziemy tu setek tabliczek z opisem i nazwą roślin. W Ogrodach Tematycznych znajduje się bowiem blisko 30 różnych ogrodów o odmiennej tematyczne i stylistyce. Na powierzchni 5,5 ha znajdują się: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Znajdują się tu też autorskie ogrody.

Ogrody Hortulus Spectabilis otworzono w 2014 roku. Obecnie zagospodarowane i udostępnione dla zwiedzających jest 8 ha ogrodów. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha.

W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Ciekawym założeniem, tego kompleksu jest nowa grupa ogrodów New Design z Modernistycznym Ogrodem Trwa oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową. Docelowo zespół ogrodowy projektowany jest na 30 ha.

Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce. Na zwiedzenie każdego z ogrodów warto zarezerwować nawet kilka godzin (zwłaszcza w przypadku Hortulus Spectabilis), ponieważ jest tam wiele atrakcji oraz są to rozległe tereny.

Warto dodać, że około 8 km na zachód od Dźwirzyna, gdzie zaczęliśmy przejazd opisywanego odcinka, w Mrzeżynie, rowerzyści znajdą przeznaczoną dla nich wiatę z zestawami naprawczymi, stacją doładowania rowerów elektrycznych i telefonów, routerem wi-fi.

Inwestycja jest elementem projektu Biking South Baltic, który promuje i rozwija Trasę Rowerową Morza Bałtyckiego – EuroVelo 10. Znaczna część szlaku przebiega przez Pomorze Zachodnie.

Więcej informacjio szlakach rowerowych na Pomorzu Zachodnim znajdziecie pod adresem www.rowery.wzp.pl.

Przewodnik rowerowy. Poprzednie odcinki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie