MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik rowerowy: Znad morza do pięknych ogrodów. Zobacz wideo!

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Trasa, którą dziś zaprezentujemy, jest odcinkiem szlaku rowerowego Velo Baltica, stanowiącego część europejskich tras EuroVelo 10 - wokół Morza Bałtyckiego i EuroVelo 13 – szlak żelaznej kurtyny.

Więcej w naszym serwisie specjalnym

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Naszą podróż rozpoczynamy w Dźwirzynie. W 2018 dla potrzeb szlaku wybudowano specjalną kładkę przebiegającą przez wędrujące wydmy wraz z tarasem widokowym. Następnie udajemy się w kierunku Pleśny. Zanim jednak tam dojedziemy, mijamy m.in. Grzybowo, Kołobrzeg, Sianożety, Ustronie Morskie.

Po około 33 km niezwykle urokliwej trasy, dojeżdżamy do Pleśnej. To kolejna nadmorska wieś, bardzo klimatyczna ale i kameralna miejscowość. Teren Pleśnej znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego, a las przy północnej części wsi został objęty obszarem ochrony siedlisk: Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski. W okolicy znajdziemy m.in. zachowane bunkry z czasów Zimnej Wojny. Jest to jedna z wielu takich pamiątek na szlaku, który przebiega granicą żelaznej kurtyny.

Następna miejscowość na trasie, to oddalone o około 4 km Gąski, gdzie znajduje się m.in. latarnia morska. Ze szczytu obiektu można delektować się wspaniałym widokiem na Morze Bałtyckie, dostrzec można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. Latarnia ma ponad 50 metrów wysokości. Na jej szczyt prowadzą 190 kręte, granitowe schody. Do zespołu latarni morskiej wybudowanego w latach 1876–77 należy też dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur. Latarnia w Gąskach jest trzecią pod względem wielkości na polskim wybrzeżu.

Po przejechaniu kolejnych 3 km dojeżdżamy do Chłopów, uroczej wsi położonej na naszym szlaku. Posłużyła ona jako sceneria w filmie "Oda do radości" w reżyserii Macieja Migasa oraz "Miłość na wybiegu". Niewątpliwą atrakcją jest plaża z kutrami rybackimi, budynki rybackie, typowy dla starej zabudowy biały, drewniany dom oraz fragment ulicy kapitańskiej.

Wyruszając ze wsi Chłopy zbaczamy ze szlaku Velo Baltica i kierujemy się około 10 km na południe, aby dotrzeć do Dobrzycy, gdzie czekają na nas dwa niezwykłe miejsca: Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis.

- Oba zespoły mają nieco inny charakter. Ogrody Tematyczne są kameralne, zaś Spectabilis to miejsce, które warto odwiedzić z dziećmi - mówi Anna Trątnowiecka, menadżer ds. marketingu w Ogrodach Hortulus.

Ogrody Tematyczne Hortulus, różnią się od typowych ogrodów botanicznych czy dendrologicznych. Są to ogrody pokazowe, gdzie najważniejszą cechą jest kompozycja roślinna i styl ogrodowy. Nie znajdziemy tu setek tabliczek z opisem i nazwą roślin. W Ogrodach Tematycznych znajduje się bowiem blisko 30 różnych ogrodów o odmiennej tematyczne i stylistyce. Na powierzchni 5,5 ha znajdują się: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) oraz oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. Znajdują się tu też autorskie ogrody.

Ogrody Hortulus Spectabilis otworzono w 2014 roku. Obecnie zagospodarowane i udostępnione dla zwiedzających jest 8 ha ogrodów. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha.

W sercu labiryntu znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na całą okolicę oraz ogrody m.in. Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki, rabaty bylinowe, rosaria i partery bukszpanowe. Ciekawym założeniem, tego kompleksu jest nowa grupa ogrodów New Design z Modernistycznym Ogrodem Trwa oraz Minimalistyczną Galerią Ogrodową. Docelowo zespół ogrodowy projektowany jest na 30 ha.

Jest to najbardziej na północ wysunięta kolekcja dendrologiczna w Polsce. Na zwiedzenie każdego z ogrodów warto zarezerwować nawet kilka godzin (zwłaszcza w przypadku Hortulus Spectabilis), ponieważ jest tam wiele atrakcji oraz są to rozległe tereny.

Warto dodać, że około 8 km na zachód od Dźwirzyna, gdzie zaczęliśmy przejazd opisywanego odcinka, w Mrzeżynie, rowerzyści znajdą przeznaczoną dla nich wiatę z zestawami naprawczymi, stacją doładowania rowerów elektrycznych i telefonów, routerem wi-fi.

Inwestycja jest elementem projektu Biking South Baltic, który promuje i rozwija Trasę Rowerową Morza Bałtyckiego – EuroVelo 10. Znaczna część szlaku przebiega przez Pomorze Zachodnie.

Więcej informacjio szlakach rowerowych na Pomorzu Zachodnim znajdziecie pod adresem www.rowery.wzp.pl.

Przewodnik rowerowy. Poprzednie odcinki:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński