Nasza Loteria

Przewodnik rowerowy: Starym kolejowym szlakiem z Kołobrzegu. Zobacz wideo!

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
Wideo
od 16 lat
Droga rowerowa nazwana Stary Kolejowy Szlak ma wiele do zaoferowania fanom dwóch kółek. Jedną z tras, na jaką warto się wybrać, jest ta prowadząca z Kołobrzegu do Białogardu. Warto zatrzymać się w Karlinie. Satysfakcja gwarantowana!

Więcej w naszym serwisie specjalnym:

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Na dwóch kółkach z Kołobrzegu do Białogardu

Rowerzyści, którzy postanowią wybrać się na dwóch kółkach z Kołobrzegu do Białogardu muszą liczyć się z trasą liczącą 55 kilometrów. Z Kołobrzegu do Karlina jedziemy praktycznie cały czas po wydzielonej i oznakowanej drodze rowerowej wiodącej dawnym torowiskiem kolejki wąskotorowej.

Choć nie ma tam jeszcze znaków szlaku na całej długości, droga jest dobrze przygotowana i bezpieczna. Dopiero bliżej Białogardu warto wybrać alternatywną trasę prowadzącą przez piękne lasy. Chwilowy brak wybudowanej drogi rekompensują atrakcje, z których każdy może skorzystać.

Startujemy w Kołobrzegu

Wycieczka rowerowa rozpoczyna się w Kołobrzegu. Mieście, które śmiało może stanowić jedną z wizytówek zachodniopomorskiego wybrzeża. To jedna z najchętniej wybieranych przez turystów nadmorskich miejscowości. W zeszłym roku GUS podał, że w samym lipcu i sierpniu, w gminie udzielono ponad 900 tys. noclegów. Nic w tym dziwnego, można tu spędzić aktywny urlop uprawiając szereg sportów, bądź leniuchować na czystej, przyjaznej plaży. Dla każdego coś miłego.

Atrakcje w Kołobrzegu

W samym Kołobrzegu znajduje się wiele interesujących miejsc, które konieczne trzeba odwiedzić.

Oczywiście, najbardziej polecamy poruszać się rowerem, jednak jeżeli przypłyniecie na przykład jachtem i zatrzymacie się na Marinie Solnej przy Reducie Morast, możecie liczyć na wypożyczalnię rowerów. To miasto posiada wiele udogodnień dla turystów na dwóch kółkach. Jednym z nich są dostępne dla każdego punkty naprawy. Znajdują się tam podstawowe narzędzia umożliwiające naprawę drobnych uszczerbków.

Warto wspomnieć o samej Reducie Morast, wchodzącej w skład Szlaku Twierdzy Kołobrzeg. To najlepiej zachowany budynek tego typu, odnowiony niedawno dzięki funduszom europejskim. Można skorzystać z doskonale zagospodarowanego portu jachtowego, usług gastronomicznych oraz wydarzeń kulturalnych mających tu miejsce.

Najlepiej znanym zabytkiem Kołobrzegu jest bez wątpienia Latarnia Morska. Historyczne miejsce położone w samym porcie gwarantuje rewelacyjny widok. To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Przy latarni znajduje się plaża, punkty gastronomiczne i miejsce kotwiczenia statków turystycznych. Obok znajduje się Park Zdrojowy, przyjemne miejsce na odpoczynek.

Gdy postanowimy wyruszyć do centrum miasta koniecznie należy iść do neogotyckiego Ratusza. Budynek wygląda jak zamek obronny, a co ciekawe podczas Bitwy o Kołobrzeg w 1945 roku, nie został w ogóle zniszczony. Dawny blask odzyskał przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Warto też przejść się za Ratusz. To tam została wykonana egzekucja na jednym z miejskich patrycjuszy Jakubie Adebarze, a na jednej z kamiennych kolumn została wyrzeźbiona jego twarz. Teraz ten element konstrukcji nosi jego imię, a pocierając go, zapewnić można sobie szczęście i gwarancję powrotu do Kołobrzegu. Warto zapoznać się z historią tego ambitnego, choć pechowego mieszkańca Kołobrzegu.

Ulicę dalej znajduje się Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Monumentalne, wygięte pod ciężarem lat i sklepienia kolumny, przytłaczają swoim ogromem. To istna perła architektury gotyckiej. W świątyni, która także skorzystała z unijnego wsparcia, znajdziemy cenne zabytki: jedyny w Polsce gotycki świecznik siedmioramienny, drewniany żyrandol „Korona Schlieffenów”, chrzcielnica z 1355 roku, trzy drewniane ołtarze z przełomu XV/XVI wieku, krucyfiksy i płaskorzeźbę Ostatnia Wieczerza.

Z kołobrzeskich atrakcji można wymienić jeszcze:

  • molo,
  • gotycką Basztę Prochową,
  • Akademię Rycerską,
  • spichlerz
  • czy Muzeum Oręża Polskiego.

W stronę Białogardu. Przystanek w Karlinie

A jak już wszystkie miejsca odhaczymy na liście „koniecznych do zobaczenia” możemy ruszyć w stronę Białogardu. Po drodze zatrzymując się w Karlinie. Ta malownicza miejscowość zaprasza do skorzystania z oferty związanej ze spływami kajakowymi. Bez wątpienia warto przesiąść się choć na chwilę do łódki bądź kajaka. Tamtejsza przyroda to istny cud natury.

Później warto przejść się po Karlinie i zobaczyć chociażby karliński ratusz, stary dworzec przy którym mieściła się stacja Karlino Wąskotorowe - dziś już nie funkcjonująca, zaś budynek stacji zamieniono na dom mieszkalny.

Turyści odwiedzają też często:

  • kościół pw. Michała Archanioła z 1510 r.,
  • przyziemia pałacu biskupów kamieńskich.
  • A spichlerz i most nad rzeką Parsętą będą ciekawym tłem dla pamiątkowych fotografii z naszej wyprawy.

A w Białogardzie?

Dalsza trasa prowadzi do Białogardu, kolejnego atrakcyjnego miasta w naszym województwie, oddalonego od Karlina o dziesięć kilometrów. Między Karlinem a Białogardem warto pojechać tymczasowym objazdem To trzydziestominutowa jazda rowerem przez malownicze pola i lasy, które dodają tej Pomorza Zachodniego dużo uroku.

Jeśli pragniesz zaplanować sobie szczegółowo tę wycieczkę skorzystaj z podpowiedzi w internecie, np. na traseo.pl – szukaj trasy o nazwie STARYM KOLEJOWYM SZLAKIEM Z KOŁOBRZEGU – pętla.

Jeżeli nie wiesz dokąd się wybrać na wycieczkę, szykuj sprzęt i wybierz się właśnie na ten szlak!

Więcej informacji o szlakach rowerowych na Pomorzu Zachodnim znajdziecie pod adresem

poprzednie odcinki:

Przewodnik rowerowy: Starym kolejowym szlakiem z Kołobrzegu. Zobacz wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński