Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik rowerowy: Starym kolejowym szlakiem z Kołobrzegu. Zobacz wideo!

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
Wideo
od 16 lat
Droga rowerowa nazwana Stary Kolejowy Szlak ma wiele do zaoferowania fanom dwóch kółek. Jedną z tras, na jaką warto się wybrać, jest ta prowadząca z Kołobrzegu do Białogardu. Warto zatrzymać się w Karlinie. Satysfakcja gwarantowana!

Więcej w naszym serwisie specjalnym:

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Na dwóch kółkach z Kołobrzegu do Białogardu

Rowerzyści, którzy postanowią wybrać się na dwóch kółkach z Kołobrzegu do Białogardu muszą liczyć się z trasą liczącą 55 kilometrów. Z Kołobrzegu do Karlina jedziemy praktycznie cały czas po wydzielonej i oznakowanej drodze rowerowej wiodącej dawnym torowiskiem kolejki wąskotorowej.

Choć nie ma tam jeszcze znaków szlaku na całej długości, droga jest dobrze przygotowana i bezpieczna. Dopiero bliżej Białogardu warto wybrać alternatywną trasę prowadzącą przez piękne lasy. Chwilowy brak wybudowanej drogi rekompensują atrakcje, z których każdy może skorzystać.

Startujemy w Kołobrzegu

Wycieczka rowerowa rozpoczyna się w Kołobrzegu. Mieście, które śmiało może stanowić jedną z wizytówek zachodniopomorskiego wybrzeża. To jedna z najchętniej wybieranych przez turystów nadmorskich miejscowości. W zeszłym roku GUS podał, że w samym lipcu i sierpniu, w gminie udzielono ponad 900 tys. noclegów. Nic w tym dziwnego, można tu spędzić aktywny urlop uprawiając szereg sportów, bądź leniuchować na czystej, przyjaznej plaży. Dla każdego coś miłego.

Atrakcje w Kołobrzegu

W samym Kołobrzegu znajduje się wiele interesujących miejsc, które konieczne trzeba odwiedzić.

Oczywiście, najbardziej polecamy poruszać się rowerem, jednak jeżeli przypłyniecie na przykład jachtem i zatrzymacie się na Marinie Solnej przy Reducie Morast, możecie liczyć na wypożyczalnię rowerów. To miasto posiada wiele udogodnień dla turystów na dwóch kółkach. Jednym z nich są dostępne dla każdego punkty naprawy. Znajdują się tam podstawowe narzędzia umożliwiające naprawę drobnych uszczerbków.

Warto wspomnieć o samej Reducie Morast, wchodzącej w skład Szlaku Twierdzy Kołobrzeg. To najlepiej zachowany budynek tego typu, odnowiony niedawno dzięki funduszom europejskim. Można skorzystać z doskonale zagospodarowanego portu jachtowego, usług gastronomicznych oraz wydarzeń kulturalnych mających tu miejsce.

Najlepiej znanym zabytkiem Kołobrzegu jest bez wątpienia Latarnia Morska. Historyczne miejsce położone w samym porcie gwarantuje rewelacyjny widok. To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Przy latarni znajduje się plaża, punkty gastronomiczne i miejsce kotwiczenia statków turystycznych. Obok znajduje się Park Zdrojowy, przyjemne miejsce na odpoczynek.

Gdy postanowimy wyruszyć do centrum miasta koniecznie należy iść do neogotyckiego Ratusza. Budynek wygląda jak zamek obronny, a co ciekawe podczas Bitwy o Kołobrzeg w 1945 roku, nie został w ogóle zniszczony. Dawny blask odzyskał przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Warto też przejść się za Ratusz. To tam została wykonana egzekucja na jednym z miejskich patrycjuszy Jakubie Adebarze, a na jednej z kamiennych kolumn została wyrzeźbiona jego twarz. Teraz ten element konstrukcji nosi jego imię, a pocierając go, zapewnić można sobie szczęście i gwarancję powrotu do Kołobrzegu. Warto zapoznać się z historią tego ambitnego, choć pechowego mieszkańca Kołobrzegu.

Ulicę dalej znajduje się Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Monumentalne, wygięte pod ciężarem lat i sklepienia kolumny, przytłaczają swoim ogromem. To istna perła architektury gotyckiej. W świątyni, która także skorzystała z unijnego wsparcia, znajdziemy cenne zabytki: jedyny w Polsce gotycki świecznik siedmioramienny, drewniany żyrandol „Korona Schlieffenów”, chrzcielnica z 1355 roku, trzy drewniane ołtarze z przełomu XV/XVI wieku, krucyfiksy i płaskorzeźbę Ostatnia Wieczerza.

Z kołobrzeskich atrakcji można wymienić jeszcze:

  • molo,
  • gotycką Basztę Prochową,
  • Akademię Rycerską,
  • spichlerz
  • czy Muzeum Oręża Polskiego.

W stronę Białogardu. Przystanek w Karlinie

A jak już wszystkie miejsca odhaczymy na liście „koniecznych do zobaczenia” możemy ruszyć w stronę Białogardu. Po drodze zatrzymując się w Karlinie. Ta malownicza miejscowość zaprasza do skorzystania z oferty związanej ze spływami kajakowymi. Bez wątpienia warto przesiąść się choć na chwilę do łódki bądź kajaka. Tamtejsza przyroda to istny cud natury.

Później warto przejść się po Karlinie i zobaczyć chociażby karliński ratusz, stary dworzec przy którym mieściła się stacja Karlino Wąskotorowe - dziś już nie funkcjonująca, zaś budynek stacji zamieniono na dom mieszkalny.

Turyści odwiedzają też często:

  • kościół pw. Michała Archanioła z 1510 r.,
  • przyziemia pałacu biskupów kamieńskich.
  • A spichlerz i most nad rzeką Parsętą będą ciekawym tłem dla pamiątkowych fotografii z naszej wyprawy.

A w Białogardzie?

Dalsza trasa prowadzi do Białogardu, kolejnego atrakcyjnego miasta w naszym województwie, oddalonego od Karlina o dziesięć kilometrów. Między Karlinem a Białogardem warto pojechać tymczasowym objazdem To trzydziestominutowa jazda rowerem przez malownicze pola i lasy, które dodają tej Pomorza Zachodniego dużo uroku.

Jeśli pragniesz zaplanować sobie szczegółowo tę wycieczkę skorzystaj z podpowiedzi w internecie, np. na traseo.pl – szukaj trasy o nazwie STARYM KOLEJOWYM SZLAKIEM Z KOŁOBRZEGU – pętla.

Jeżeli nie wiesz dokąd się wybrać na wycieczkę, szykuj sprzęt i wybierz się właśnie na ten szlak!

Więcej informacji o szlakach rowerowych na Pomorzu Zachodnim znajdziecie pod adresem

poprzednie odcinki:

Przewodnik rowerowy: Starym kolejowym szlakiem z Kołobrzegu. Zobacz wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński