Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik rowerowy. Gryfino - Trzcińsko-Zdrój, czyli Blue Velo, trasa pełna atrakcji

Karolina Jaskólska
Karolina Jaskólska
Wideo
od 16 lat
Łatwa, przyjemna i pełna zapierających dech w piersiach widoków. Właśnie taka jest trasa rowerowa wiodąca z Gryfina do Trzcińska-Zdroju.

Więcej w naszym serwisie specjalnym

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Przewodnik Rowerowy po Pomorzu Zachodnim

Trasa

Trasa ta jest idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę rowerową. Do pokonania z Gryfina do Trzcińska-Zdroju jest przystępny dla każdego dystans 46 kilometrów. To jeden z etapów międzywojewódzkiego szlaku Blue Velo, który powstaje między innymi dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Atrakcje w Gryfinie

Początek etapu znajduje się w Gryfinie przy punkcie granicznym. Już w samym mieście warto poświęcić chwilę na zwiedzenie kilku urokliwych miejsc. Brama Bańska z XIV wieku, mury obronne i gotycki kościół to tylko niektóre z zabytków, które powinny znaleźć się na liście każdego rowerowego turysty.

I w okolicy

Będąc w okolicy Gryfina warto zajechać do Krzywego Lasu. Znajduje się on we wsi Nowe Czarnowo. To ciekawe skupisko około 100 zdeformowanych drzew, sosen zwyczajnych. Odpowiedzi na pytanie dlaczego są one tak wygięte jest wiele. Można usłyszeć te mówiące o celowym działaniu człowieka (w celach stolarskich), chęci stworzenia idealnych bożonarodzeniowych drzewek i historii o tym jak zostały zdeformowane przez czołgi, które przejeżdżały tędy w czasie wojny.

Wzdłuż dopływu Odry – rzeki Tywy.

Wyruszając dalej na trasę będziemy poruszać się wzdłuż dopływu Odry – rzeki Tywy. Po drodze, oprócz zapadających w pamięć krajobrazów, poznamy część historii gospodarczej tego regionu.

Będziemy przejeżdżać przez Lubanowo, miejscowość w dolinie młynów. To duża wieś w gminie Banie, którą warto odwiedzić ze względu na zabytki:

  • kościół z XIII wieku,
  • przykościelny cmentarz, na którym znajduje się pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej,
  • ryglowe stodoły z XIX wieku,
  • remiza z drewnianą wieżyczką z początków XX wieku
  • oraz budynki historyczne mieszkalne.

Swoją nazwę region zawdzięcza dużej liczbie starych młynów oraz wiatrakowi. Warto zwrócić uwagę chociażby na młyn wodny znajdujący się przy drodze do Sosnowa. Po raz pierwszy wspomniany w 1487 roku. Na początku należał do zakonu joannitów. Do tego, bardzo blisko, bo kilometr od Lubanowa, w miejscowości Otoki, znajduje się korpus wiatraka holenderskiego. W tym samym czasie wybudowano tu również czterokondygnacyjny ceglany młyn,z drewnianą konstrukcję.

A po drodze Winnica Turnau w Baniewicach

Na trasie rowerowej Blue Velo warto zatrzymać się w Winnicy Turnau w Baniewicach. To największa winnica w naszym regionie. Może się pochwalić doskonałymi winami docenianymi na wielu konkursach przez ekspertów, sommelierów i klientów.

To wyjątkowe, powstałe z dofinanowaniem unijnym miejsce, w swojej ofercie proponuje również:

  • wydarzenia kulturalne,
  • koncerty,
  • warsztaty sommelierskie
  • i zwiedzanie winnicy.

Charakter miejsca oddaje zabytkowy budynek wytwórni, pięknie położone pola winogronowe i bardzo otwarci ludzie, którzy z chęcią dzielą się wiedzą na temat uprawy winorośli i winnych specjałów.

XIV-wieczny zamek zakonu joannitów

Wyjeżdżając z Baniewic, warto podjechać do Swobnicy. Znajdują się tam ruiny XIV-wiecznego zamku zakonu joannitów, ze świeżo odrestaurowaną średniowieczną wieżą obronną. Idealne miejsce na piknik – widok na okolicę będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczki.

I finał w miejscowości Trzcińsko-Zdrój

Koniec trasy rowerowej znajduje się w miejscowości Trzcińsko-Zdrój. Ta malownicza miejscowość znajduje się na Pojezierzu Trzcińskim, co stwarza idealne warunki dla sympatyków wodnych przygód. Miasto leży w okolicy licznych jezior, a najsławniejsze z nich to Jezioro Strzeszowskie.

Trzcińsko-Zdrój przyciąga turystów również ze względu na zabytki:

  • Ratusz,
  • Bramę Myśliborską,
  • Chojeńską,
  • Kościół Mariacki,
  • Basztę Prochową,
  • Bocianią i Zachodnią.

Wokół miasta widoczne są pozostałości murów miejskich. Dla osób zainteresowanych historią tego miejsca przygotowano atrakcje w Izbie Pamięci. Aby odkryć niesamowite historie miasta i okolicy warto udać się do Informacji Turystycznej, gdzie Jarosław Płotkowski, prezes Fundacji Droga Lotha, z chęcią się nimi podzieli.

Dodatkową atrakcją jest strój, w jakim nasz przewodnik nas przywita, bo jak sam podkreśla, po mieście oprowadza w stroju rycerza średniowiecznego.

- Chcę w ten sposób zachęcić do przyjechania i zwiedzenia Trzcińska. Miasteczko ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Warto wybrać się tu na rowerze, bo przygotowaliśmy wiele udogodnień i atrakcji dla turystów na dwóch kółkach – mówi Jarosław Płotkowski.

Więcej informacji o szlakach rowerowych na Pomorzu Zachodnim znajdziecie pod adresem www.rowery.wzp.pl.

Przewodnik rowerowy. Gryfino - Trzcińsko-Zdrój, czyli Blue Velo, trasa pełna atrakcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński