Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przetwórni ryb nie będzie. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą. Decyzją prezydenta ta inwestycja nie zostanie zrealizowana

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Planowany w miejsce dawnej papierni Zakład Produkcji Składników Odżywczych z Łososia budził duże kontrowersje wśród mieszkańców. Decyzją prezydenta ta inwestycja nie zostanie zrealizowana.

Mieszkańcy północnych dzielnic Szczecina pojawili się na czerwcowej sesji rady miasta, by przekazać prezydentowi i radnym swoje stanowisko w sprawie planowanej budowie fabryki, która miałaby się zajmować przetwórstwem resztek z łososia. W imieniu protestujących głos zabrał Maciej Zaśko.

- Obawiamy się, że planowana na terenie naszego osiedla inwestycja dotknie bezpośrednio nas wszystkich. Wokół fabryki będzie unosił się uciążliwy dla mieszkańców fetor. Zamiast reklamowanego wszędzie zapachu czekolady będzie się unosił smród zepsutych ryb - uważa Maciej Zaśko.

Zakład miał zajmować się produkcją olei i protein z resztek poprodukcyjnych z łososia. Podobne inwestycje budzą powszechny sprzeciw mieszkańców różnych miejscowości. Dodatkowym problemem, który sygnalizowali mieszkańcy, jest kiepski stan dróg dojazdowych do planowanej inwestycji.

ZOBACZ TEŻ:

- Zwiększy się ruch samochodów po osiedlowych uliczkach, które pamiętają jeszcze poprzednią epokę. Mamy również obawy, że ze względu na brak kanalizacji ścieki będą wpuszczane wprost do Odry - podkreślają protestujący.

W tym tygodniu prezydent Piotr Krzystek odmówił wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych niezbędnych dla realizacji budzącego niepokój mieszkańców przedsięwzięcia.

- Na tym etapie nie jest możliwe stwierdzenie, jaki będzie stopień oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w tym na ludzi oraz czy przedsięwzięcie nie spowoduje przekroczenia standardów emisyjnych i standardów jakości środowiska - czytamy w uzasadnieniu.

Ze względu na zawartość tłuszczu ryby można podzielić na ryby chude - zawartość tłuszczu nie przekracza 5% (np. dorsz, okoń, sandacz, szczupak) i ryby tłuste - zawierają od 9 do 20% tłuszczu (np. łosoś, makrela, śledź, tuńczyk). Nie należy jednak bać się tłuszczu zawartego w rybach, a wręcz przeciwnie, ponieważ tłuszcze te to przede wszystkim korzystne dla naszego zdrowia przeciwzapalne kwasy omega-3. Zawartość kwasów  w poszczególnych rybach (ilość gramów w 100 gramach produktu) przedstawiamy na kolejnych slajdach.>>>CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Ryby w diecie. Dlaczego warto je jeść i jak wybierać? CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego ryby powinny znaleźć się w naszej diecie?(Źródło:Agencja TVNDostawca: x-news)

Które ryby mają najwięcej kwasów Omega-3? Zobacz koniecznie!

Mieszkańcy północnych dzielnic Szczecina odetchnęli z ulgą.

- Nawet nie jestem w stanie opisać jak się cieszę. Jako rada osiedla robiliśmy wszystko, by powstrzymać tę inwestycję. Mam tylko nadzieję, że decyzja prezydenta powstrzyma tę firmę przed dalszymi działaniami na terenie naszych osiedli - podkreśla Iwona Pomaska, przewodnicząca Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo.

Głos w tej sprawie zabrała również przewodnicząca rady miasta, która od wielu lat zabiega o rozwój północnych dzielnic Szczecina.

- Zabiegaliśmy aktywnie o komfort i godność naszego życia, używając siły argumentów. Dobro mieszkańców zwyciężyło - uważa Renata Łażewska.

Zakład Produkcji Składników Odżywczych z Łososia miał produkować buliony i oleje. Inwestorem jest firma Mowi Poland. Przedstawiciele inwestora zapewniali mieszkańców Skolwina, że miejsce po byłej papierni będzie estetyczne i przyjazne dla mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński