MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na parkingowiec w Szczecinie. "Niesymetryczne zapisy". Interweniują architekci

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Najpierw część środowiska szczecińskich architektów niepokoił fakt, że projekt parkingowca zaplanowanego przy Trasie Zamkowej zostanie wyłoniony w drodze przetargu, a nie konkursu architektonicznego. Teraz przetarg ze ściśle określonym kształtem przyszłej inwestycji już jest. Lokalna izba architektów zgłasza swoje uwagi.

Zachodniopomorska Okręgowa Izba Architektów RP wyraża zaniepokojenie w związku z ogłoszonym tydzień temu przetargiem na projekt parkingowca, który ma stanąć w okolicy Trasy Zamkowej w Szczecinie. Najpoważniejsze zastrzeżenia Izby budzi termin składania ofert. Ogłoszenie zostało opublikowane 19 marca, a czas zgłaszania ofert mijał pierwotnie 31 marca.

"Praktycznie pozostaje 7 dni roboczych na opracowanie oferty na tak złożony temat, zawierający opracowania wielobranżowe. W zamówieniu nie przewiduje się prac przedprojektowych, które pozwoliłyby na właściwe przeanalizowanie tematu zadania i prawidłową ocenę nakładu prac, które będą musiały być wykonane. Z wieloletnich doświadczeń i analiz rynku zamówień publicznych w branży usług architektonicznych wiemy, iż istnieją korelacje między niewłaściwie oszacowanymi kosztami nakładów prac projektowych, a wadami obciążającymi wykonane na tej podstawie dokumentacje projektowe" - czytamy w piśmie skierowanym przez ZOIARP do NiOL, spółki miejskiej, która będzie odpowiadać za inwestycję.

ZOBACZ TEŻ:

Izba wskazuje także na "szereg niesymetrycznych zapisów" w dołączonej do projektu specyfikacji warunków zamówienia, które mogą - zdaniem organizacji - utrudniać przyszłą współpracę miasta z projektantem.

- Nie skierowaliśmy tego pisma, aby się pożalić. Chcemy pomóc miastu i liczymy na partnerski dialog, bo sprawa dotyczy bardzo ważnej miejskiej inwestycji - mówi w rozmowie z gs24.pl Piotr Błażejewski, przewodniczący ZOIARP.

Izba skierowała projekt umowy zaproponowanej w przetargu NiOL z prośbą o analizę do Komisji ds Warunków Wykonywania Zawodu, działającej przy Krajowej Izbie Architektów RP.

W dokumentacji przetargowej zamówienia można już znaleźć odpowiedź NiOL, w której spółka poinformowała o wydłużeniu przetargu do 7 kwietnia 2021, czyli o tydzień. - Moim zdaniem to za mało. Uważam, że na samo przeanalizowanie treści tego zamówienia potrzeba około 3-4 tygodni - komentuje Piotr Błażejewski.

Natomiast na analizę dokumentacji przetargowej przez Krajową Izbę Architektów lokalna organizacja jeszcze oczekuje.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany w SPP w Szczecinie

SPP w Szczecinie będzie większa i droższa. To już pewne. Zob...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński