MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Tak możesz to sprawdzić! Oto zmiany, które mogą wskazywać na przechorowanie bardzo zakaźnym Omikronem

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Objawy koronawirusa są jednym z tych czynników, na których podstawie część osób decyduje się w ogóle przebadać. Coraz częściej jednak są one na tyle niewidoczne lub przypominają inne choroby i zakażenia, że nie zdajemy sobie sprawy z przebytej choroby. Najnowszy wariant Omikron dodatkowo cechuje się nietypowymi objawami. Po czym możemy poznać, że przeszliśmy COVID-19? Jakie zmiany skórne mogą wskazać na zakażenie Omikronem?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Objawy koronawirusa są jednym z tych czynników, na których podstawie część osób decyduje się w ogóle przebadać. Coraz częściej jednak są one na tyle niewidoczne lub przypominają inne choroby i zakażenia, że nie zdajemy sobie sprawy z przebytej choroby. Najnowszy wariant Omikron dodatkowo cechuje się nietypowymi objawami. Po czym możemy poznać, że przeszliśmy COVID-19? Jakie zmiany skórne mogą wskazać na zakażenie Omikronem?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Magda Pasiewicz
Objawy koronawirusa są jednym z tych czynników, na których podstawie część osób decyduje się w ogóle przebadać. Coraz częściej jednak są one na tyle niewidoczne lub przypominają inne choroby i zakażenia, że nie zdajemy sobie sprawy z przebytej choroby. Najnowszy wariant Omikron dodatkowo cechuje się nietypowymi objawami. Po czym możemy poznać, że przeszliśmy COVID-19? Jakie zmiany skórne mogą wskazać na zakażenie Omikronem?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

W trakcie trwania pandemii przyzwyczailiśmy się do tego, że pojawiające się przy koronawirusie objawy po kilku dniach przybierają ściśle określoną formę. W praktyce jednak kolejne warianty wirusa wyraźnie pokazały, że zakażenie nie dotyczy tylko i wyłącznie typowych objawów związanych z zaatakowaniem układu oddechowego. Nietypową formę przyjmuje wariant Omikron. Objawy związane są również z określonymi zmianami skórnymi. Co dokładnie może stanowić dla nas wskazówkę, że przeszliśmy COVID-19?

Warto przeczytać

Koronawius - co wyróżnia Omikron?

Obecnie dominującym wariantem choroby jest Omikron. Już teraz wskazuje się na jego podstępny charakter. Choć z zasady uznaje się przebycie tego wariantu chorobowego za łagodniejsze, jednocześnie jest on najbardziej zakaźny. Dodatkowo eksperci podkreślają, że zakażenia związane z Omikronem wyróżniają się niezwykle szeroką gamą różnorodnych objawów. Wśród nich oczywiście pojawiają się charakterystyczne dla koronawirusa symptomy, a wśród nich:

  • katar,
  • przeziębienie,
  • ból głowy.

Oprócz nich jednak pojawiają się mniej typowe objawy, w tym te atakujące układ pokarmowy oraz skórę i naskórek.

Koronawirus — objawy świadczące o przejściu zakażenia

W porównaniu do wariantów Alfa oraz Delta można zauważyć, że objawy Omikronu są łagodniejsze. Łagodny przebieg choroby jest odnotowywany w szczególności u osób zaszczepionych. Czasem choroba ta wręcz nie ma żadnych zewnętrznie dostrzegalnych objawów, co szczególnie sprzyja dalszemu jej roznoszeniu np. na osoby niezaszczepione i osłabione. Nawet osoby przechodzące COVID-19 objawy uznają za tak łagodne, iż niewarte przebadania. To zaś prowadzi do znacznego rozprzestrzeniania się zakażenia. Brak badania jest również związany z nieznajomością innych mniej oczywistych, a dość często występujących objawów. Wśród nich można wymienić:

  • Wypadanie włosów — aż 22% zakażonych wyraźnie cierpi na zwiększone wypadanie włosów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po przejściu choroby. Badania "The Lancet" wskazują, że problem w szczególności dotyka kobiet.
  • Problemy z żołądkiem — wbrew pozorom jednym z pierwszych objawów zakażenia COVID-19 jest biegunka. Choć koronawirus jest chorobą układu oddechowego, osoby z osłabionym układem odpornościowym często wpierw cierpią na problemy żołądkowe. Dotyczy to około 20% zakażonych.
  • wysypki skórne — tu wskazuje się aż 6 rodzajów zmian na skórze.
  • Zapalenie spojówek — choć nie jest to nazbyt częsty objaw, infekcje oczu mogą dotyczyć części zakażonych.

Zobacz koniecznie

Zakażenie COVID-19 - jak sprawdzić, czy byliśmy chorzy na koronawirus?

Wszystkie zmiany zarówno skórne, jak i stany zapalne oraz wypadanie włosów mogą utrzymywać się nawet przez długie miesiące. Jednak nie zawsze pojawienie się określonej zmiany oznacza, że jesteśmy lub byliśmy chorzy. Niemniej jednak warto zwracać uwagę na pojawiające się objawy. Przy jakichkolwiek podejrzeniach zakażenia COVID-19 koniecznie trzeba wykonać test sprawdzający obecność przeciwciał. Bez wątpienia jest to najlepszy sposób na to, aby upewnić się, czy dotknęło nas zakażenie.

Omikron — objawy widoczne na skórze

Eksperci z projektu ZOE Covid wyróżnili kilka zmian skórnych, które mogą dowodzić obecności wariantu Omikron. Objawy widoczne na skórze są omówione w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Przeszedłeś zakażenie koronawirusem? Tak możesz to sprawdzić! Oto zmiany, które mogą wskazywać na przechorowanie bardzo zakaźnym Omikronem - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński