MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]

MAL, PB, JJ
Orkan Ksawery przeszedł przez Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr o sile niemal 100 km/h wyrządził sporo szkód. 18 osób zostało rannych, w tym troje dzieci. Strażacy musieli interweniować ponad 1650 razy. Chaos panował w komunikacji miejskiej oraz na kolei. 43 tys. ludzi było bez prądu.

ORKAN KSAWERY PRZESZEDŁ PRZEZ NASZ REGION. PODSUMOWANIE SKUTKÓW SILNEGO WIATRU NA DOLNYM ŚLĄSKU:

Po spotkaniu sztabu kryzysowego, stan na godz 10 w piątek 06.10:

* Na Dolnym Śląsku wciąż 39 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Najwięcej, bo ok. 13 tysięcy mieszka w powiecie górowskim. Firmy dostarczające prąd zapewniają, że do godz. 15 w piątek awarie zostaną usunięte.

* Ksawery uszkodził ponad 100 budynków na Dolnym Śląsku. 71 budynków mieszkalnych i 32 budynki gospodarcze.

* 30 osób trzeba było ewakuować. Głównie z Legnicy i okolic, a także z powiatu górowskiego i lubańskiego.

* 18 osób zostało rannych w tym 15 dorosłych i troje dzieci. Wśród rannych jest trzech strażaków. Jeden z nich doznał poważniejszych obrażeń głowy i kręgosłupa po tym jak w Miliczu spadło na niego drzewo.

* W piątek do godz. 9 rano strażacy interweniowali na Dolnym Śląsku aż 1648 razu i podejrzewają, że liczba ta przekroczy ostatecznie 2000 wyjazdów, bo wciąż dochodzą nowe zgłoszenia.

Orkan Ksawery w Polsce

CZYTAJ:

Piątek, godz. 8.45.
Od wczorajszego wieczora TAURON zarejestrował ponad 2800 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia. W terenie nieprzerwanie pracuje ponad 1500 energetyków.

Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych polegały na zerwaniu przewodów, złamaniu słupów, uszkodzeniu lub zniszczeniu konstrukcji stalowych oraz uszkodzeniu izolatorów. Dodatkowo w wielu przypadkach wystąpiła konieczność usuwania drzew i gałęzi z linii elektroenergetycznych.

W piątek o godzinie 8.00 na terenie dystrybucyjnym TAURONA wciąż bez zasilania pozostaje ok 118 tysięcy klientów, w tym 43 tys. odbiorców na Dolnym Śląsku.

Piątek, godz. 8.15.
Nawałnica nad powiatem milickim wyrządziła znaczne szkody. Odcięła zasilanie energii elektrycznej, której pozbawiona praktycznie została we wszystkich miejscowościach powiatu milickiego. Przez dłuższy czas nieprzejezdne były drogi - droga krajowa nr 15, dwie drogi wojewódzkie oraz duża ilość dróg powiatowych i gminnych.

W wypadkach ranni zostali podróżujący drogami, a także ratownicy udzielający pomocy, w tym jeden w stanie ciężkim znalazł się w milickim szpitalu. Zerwany został jeden dach na lokalu mieszkalnym, który próbowano zabezpieczyć mimo ekstremalnie trudnych warunków pogodowych. Rodzina otrzymała propozycje noclegu w lokalach zastępczych. Dach został zniszczony także w jednym pomieszczeniu gospodarczym we Wszewilkach.

Przerwa w dostawie prądu będzie trwała najprawdopodobniej do piątku godzin popołudniowych, woda w tym czasie będzie dostarczona w trybie awaryjnym. Szkoły i przedszkola będą pełniły przede wszystkim funkcje opiekuńcze dla dzieci i uczniów którzy w tym czasie potrzebują opieki pedagogicznej.

Piątek, godz. 7.25

Do normy wracają kursy wrocławskiego MPK. Konary zalegają jeszcze na pętlach Krzyki i ZOO. Wieczorem i w nocy przez powalone na ulice i tory drzewa a także gałęzie zalegające na sieci trakcyjnej nieprzejezdne były ulice: Kosmonautów, Reymonta, Mickiewicza, Ślężna, Powstańców Śląskich, pl. Wróblewskiego, Powstańców Wielkopolskich, Czekoladowa, Olszewskiego, Berenta, Pilczycka i Górnicza.

Piątek, godz. 7.
Trwa usuwanie skutków wichury na kolei. Więcej czytaj tutaj

Piątek, godz. 6.30.
Wciąż nie ma prądu przy kilkudziesięciu ulicach we Wrocławiu i pod miastem. Kiedy wróci zasilanie?

20:41 - 15:00
Wrocław ulice Kowalska Wilgotna

20:45 - 10:45
Wrocław ulica Bierutowska

21:32 - 15:00
Wrocław ulice Wilgowa, Mewia, Jaskółcza, Kwidzyńska, Zagłoby, Żwirowa

21:46 - 15:00
Wrocław ulice Koreańska Woskowa

21:59 - 15:00
Wrocław ulice Czekoladowa Waflowa Cukrowa Sazamkowa Łysogórska Marcepanowa Piernikowa

23:51 - 10:00
Wrocław, ulice: Rumiankowa, Objazdowa, Osiniecka, Strachowicka, Żernicka, Starogajowa

02:25 - 15:30
Wrocław ulica Wiosenna

05:22 - 10:00
Wrocław, ul. Fryzjerska, Zduńska, Dekarska.

05:24 - 10:00
Wrocław, ulice: Mikory, Zagaje, Zarzecze

05:25 - 10:00
Kotowice, ulice: Pogodna, Spacerowa, Sławna, Podwalna, Swobodna, Kotowice, ulice: Ogrodowa, Podwalna, Fiołkowa, Cmentarna, Główna, Kościelna, Durok, Groblice, ulice: Polna, Zachodnia, Kotowicka, Kolejowa, Główna, Zacisze, Krótka, Łąkowa, Pogodna, Słoneczna, Kotowice, ulica Utrata, Kotowice, ulice: Polna, Leśna, Sławna, Dębowa, Kolejowa, Kotowice, ulice: Kościelna, Spacerowa, Kolejowa, Główna, Odrzańska, Groblice, ulica Polna, Kotowice, ulica Klonowa, Ratowice, Śluza., Groblice, ulice: Polna, Opolska, Słoneczna

05:25 - 10:00
Święta Katarzyna, ulice: Nowa, Powstańców Śląskich, Bema, Polna, Dąbrowskiego, Kolejowa, Główna, Święta Katarzyna, ulica Nowa

05:54 - 15:00
Wrocław ulica Kośnego

Aktualizacja godz. 22.55.
Straż pożarna w całym województwie interweniowała ponad 1200 razy. Ranny został kolejny strażak - tym razem w powiecie milickim. O godzinie 22.30. wiatr we Wrocławiu wiał z prędkością 56 km/h.

Aktualizacja godz. 22.30.
Portal Strzelin 998 informuje, że wiatr zerwał również tymczasową kopułę ratusza w Wiązowie (powiat strzeliński) trwa remont wieży ratuszowej, która jest wzmacniana i ma otrzymać nowy hełm. Budynek pochodzi z połowy XVII wieku.

Zerwana tymczasowa kopuła ratusza w miejscowości Wiązów
Zerwana tymczasowa kopuła ratusza w miejscowości Wiązów Strzelin 998

Aktualizacja godz. 22.20.
Utrudnienia na AOW. Droga jest zablokowana po tym, jak wiatr uszkodził tablicę informacyjną zwisającą niebezpiecznie nad jezdnią. Do zdarzenia doszło blisko węzłów Wrocław Lotnisko oraz Wrocław Stadion. Jezdnia w kierunku Warszawy na czas odcinania tablicy jest zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do północy.

Aktualizacja godz. 22.15.
Wiatr we Wrocławiu słabnie. Obecnie wiatr północno-zachodni (WNW) wieje z prędkością 57 km/h, w porywach do 81 km/h. Według synoptyków wiatr uspokoi się po godzinie 23.

Aktualizacja godz. 21.50.
Otrzymaliśmy kolejne zdjęcia od czytelnika. Tym razem z ulicy Długiej, gdzie wiatr wyrwał drzewa z korzeniami. Niektórzy nic sobie z tego nie robią...

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]
Czytelnik

Aktualizacja godz. 21.45.
Nadal trwają ogromne utrudnienia na kolei.

- Niestety są problemy z organizacją komunikacji zastępczej - przewoźnicy nie są chętni do udostępniania pojazdów, bo na drogach też jest trudna sytuacja. Apelujemy do pasażerów, żeby śledzili informacje, jakie podawane są w składach - mówi Mirosław Siemieniec z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Czytaj więcej TUTAJ

Aktualizacja godz. 21.30.
Awaria energetyczna we Wrocławiu i okolicach. Tu nie ma prądu:

Wrocław: ul. Jerzmanowska, Objazdowa, Rumiankowa, Żernicka, Osiniecka, Strachowicka, Dojazd, Przednia, ul. Fryzjerska, Zduńska, Dekarska, część osiedli Leśnica, Ratyń, Jarnołtów, Jerzmanów i Złotniki, ul. Malwowa, Przylaszczkowa, Złocieniowa, Jeziorowa, część osiedli: Karłowice, Poświętne, Widawa, Pracze Widawskie, Lipa Piotrowska i Świniary, ul. Stabłowicka, Jodłowicka, Kowalska, Wilgotna i Bierutowska. Miejscowości: Sulimów, Kotowice, Groblice i Durok oraz część miejscowości Siechnice, Św. Katarzyna, Żerniki Wrocławskie i Ratowice.

Aktualizacja godz. 21.25.
Ul. Czekoladowa - brak przejazdu (sieć energetyczna na drodze). Autobusy linii 133 skierowano na ul. Zabrodzką do Kwiatkowskiego. Z kolei autobusy linii 130 wracają na swoją stałą trasę.

Aktualizacja godz. 21.15.
Orkan Ksawery szaleje nad Dolnym Śląskiem. Od godzin popołudniowych strażacy w całym regionie interweniowali prawie 1000 razy. Głównie wyjeżdżali do połamanych gałęzi, drzew, urwanych dachówek i przewróconych płotów. Najwięcej pracy mają w powiecie polkowickim.

Aktualizacja godz. 20.55.
Wichura szaleje na terenie całego województwa. Podczas akcji przy ul. Daszyńskiego w Głogowie drzewo przygniotło strażaka. Pogotowie ratunkowe zabrało go do szpitala.

Z kolei na ul. Strzegomskiej we Wrocławiu drzewo spadło na jezdnię. Następnie w drzewo wjechała taksówka.

Aktualizacja godz. 20.50.
Powalone drzewo leży na ul. Joliot-Curie.

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]
Czytelnik

Przewrócone jest również ogrodzenie na ulicy Jesionowej, gdzie mieszczą się apartamenty Innova.

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]
Czytelnik

Aktualizacja godz. 20.45.
Dalsze utrudnienia w ruchu komunikacji miejskiej. Tutaj występują utrudnienia:

Ul. Powstańców Śl./Jastrzębia - drzewo na sieci trakcyjnej. Tramwaje 2, 6, 7, 17 nawracają na Ojca Beyzyma
Brak przejazdu przez ul. Berenta - drzewo na jezdni. Autobusy linii 105, 118, 130, 132 i A skierowano przez Kasprowicza i Boya-Żeleńskiego
Ul. Pilczycka/Górnicza - gałąź na sieci trakcyjnej. Tramwaje linii 31, 32 skierowano objazdem
Ul. Olszewskiego - brak przejazdu na Biskupin. Tramwaje linii 1 skierowane przez Pl. Społeczny, tramwaje linii 2 i 4 skierowano przez Piastowską, tramwaje linii 10 skierowano do Stadionu Olimpijskiego.

Aktualizacja godz. 20.30.
Według najnowszych pomiarów stacji meteorologicznej na wrocławskim lotnisku, o godz. 20. wiatr osiągał prędkość 69 km/h, a w porywach 100 km/h. Wieje z zachodu. Z powodu Ksawerego jest wielka awaria energetyczna w mieście. Prądu nie ma na ulicach: Jerzmanowskiej, Objazdowej, Rumiankowej, Żernickiej, Osinieckiej, Strachowickiej, Dojazdowej, Przedniej, Fryzjerskiej, Zduńskiej, Dekarskej oraz w części osiedli: Leśnica, Ratyń, Jarnołtów, Jerzmanów i Złotniki.

Tauron infomuje, że prąd w większości miejsc zostanie przywrócony około godziny 22.30.

Aktualizacja godz. 20.25.
Na ulicy Kochanowskiego drzewo leży na jezdni. Droga jest zablokowana.

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]
Czytelnik

Czytelnicy informują nas także, że wiatr porywa wózki sklepowe Tesco przy ulicy Długiej.

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]
Czytelnik

Na Powstańców Śląskich wiatr uszkodził metalowe ogrodzenie na placu budowy.

Przeszedł orkan Ksawery. 18 osób rannych, 43 tys. ludzi bez prądu [ZDJĘCIA]
Czytelnik

Aktualizacja godz. 20.15.
Ogromne opóźnienia na kolei - wynoszą nawet 200 minut. Czytaj więcej: Ogromne opóźnienia na kolei. Z powodu orkanu Ksawery

Aktualizacja godz. 20.05.
Straż pożarna interweniuje przy ulicy Kościuszki 4. Tam wiatr poluzował komin i istnieje zagrożenie, że cała konstrukcja runie na chodnik. Natomiast na mostach Jagiellońskich wiatr postawił naczepę ciężarówki w poprzek drogi, którą następnie zepchnięto na pas zieleni. W okolicach mostu Trzebnickiego konar blokuje jezdnię.

Aktualizacja godz. 19.55.
Spore utrudnienia w transporcie miejskim. Gałęzie uszkodziły sieci trakcyjne.

  • Na skrzyżowaniu ul. Reymonta/Korzeniowskiego leży drzewo na jezdni. Tramwaje linii 14, 15, 24 w stronę Staszica skierowano objazdem przez ul. Żmigrodzką, Trzebnicką, Nadodrze.
  • Brak przejazdu do Blacharskiej - autobusy linii 119 zawracają przy ul. Mieleckiej
  • Ul. Mickiewicza/Godebskiego - gałąź na sieci trakcyjnej. Tramwaje linii 9, 17, 33 skrócono do Stadionu Olimpijskiego
  • Pętla Krzyki - gałąź na sieci trakcyjnej. Tramwaje linii 2, 6, 7 i 17 skrócono do Zajezdni nr 4 - Borek.

Aktualizacja godz. 19.40.
Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu informuje, że drzewa i gałęzie są połamane w każdym powiecie w województwie Dolnośląskim. Strażacy mają pełne ręce roboty. - We Wrocławiu są utrudnienia m.in. na ul. Reymonta, na Ostatnim Groszu, Gajowickiej, Głównej, Fabrycznej. Praktycznie nie ma ulicy, gdzie nie leżą gałęzie - mówi dyżurny. Wiatr wieje z prędkością 54 km/h. W porywach osiąga prędkość 80 km/h.

Aktualizacja godz. 19.20.
W Kiełczowie zerwana została sieć energetyczna. Mieszkańcy mogą nie mieć prądu.
Przesyłajcie nam zdjęcia oraz informujcie o utrudnieniach w mieście na adres: [email protected].

Aktualizacja godz. 19.00.
Niestety są już pierwsze dwie osoby ranne na Dolnym Śląsku. W Bolesławcu wiatr złamał drzewo, które spadło na przejeżdżające auto. Ranny został kierowca i pasażer. O godzinie 19. wiatr osiągnął prędkość 50 km/h, a w porywach nawet 78 km/h. Wiatr wieje od zachodu.

Aktualizacja godz. 18.40.
Wieje coraz mocniej. Nad Wrocław nadeszły ciemne chmury, a wiatr osiąga prędkość 39 km/h, a w porywach nawet 70 km/h. Na Śnieżce wieje w porywach do 166 km/h.

Aktualizacja godz. 18.10.
Orkan Ksawery przybiera na sile. Według najnowszych pomiarów stacji meteorologicznej na wrocławskim lotnisku, o godz. 18. wiatr osiągał prędkość 28 km/h, a w porywach 48 km/h. Wieje z południowego zachodu.

Aktualizacja godz. 17.30.
Obecnie we Wrocławiu wiatr południowo-zachodni wieje z prędkością 17 km/h. Pogoda się poprawiła, przestał padać deszcz i zza chmur wyszło słońce. Orkan Ksawery już jest nad województwem lubuskim.

Aktualizacja godz. 16.40.
We Wrocławiu nie wieje jeszcze mocno. Według najnowszych pomiarów stacji meteorologicznej na wrocławskim lotnisku, o godz. 16.30 wiatr osiągał prędkość 19 km/h, od kilku godzin utrzymuje się na podobnym poziomie. Wieje z południowego zachodu.

Aktualizacja godz. 16.20.
- W Niemczech wieje już z prędkością 100 km/h. Około godziny 17 - 17.30 silny wiatr dotrze do zachodniej części Dolnego Śląska. Początkowo w porywach będzie miał on prędkość 75 - 100 km/h. Później może ona wzrosnąć do 115-130 km/h - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl dyżurna synoptyk IMGW Elżbieta Wojtczak - Gaglik. - We Wrocławiu najsilniejszego wiatru spodziewamy się około godziny 19-20.

IMGW wydał dla całego Dolnego Śląska ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia (w trzystopniowej skali). Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia? "Wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Straż pożarna apeluje: Wrocławianie! Nie wychodźcie z domów! (kliknij i przeczytaj)

Elżbieta Wojtczak - Gaglik dodaje, że najsilniejszego wiatru można się spodziewać w powiatach polkowickim, wołowskim, górowskim i głogowskim. W samym Wrocławiu wiatr może osiągnąć prędkość 108 km/h. Najsilniej na Dolnym Śląsku ma wiać na Śnieżce. Tu prędkość wiatru może sięgać nawet 200 kilometrów na godzinę.

- Prędkość wiatru rośnie od rana. Na Dolny Śląsk zbliża się oś zatoki ciśnienia. W godzinach popołudniowych prędkość wiatru powinna rosnąć znacznie szybciej. Od godz. 16 będzie wiało już naprawdę mocno - ostrzega dr Marek Błaś, klimatolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

RADAR POGODOWY. GDZIE JEST ORKAN KSAWERY?

- Prosimy mieszkańców o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz czyli na balkonach, ogródkach i podwórkach oraz parkowanie samochodów w miejscach nie narażonych na spadające konary lub inne ruchome i ciężkie przedmioty - czytamy w komunikacie wydanym przez centrum zarządzania kryzysowego.

- Bezwzględnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe - apelują urzędnicy.

- W nocy podmuchy wiatru powinny być coraz mniejsze. W piątek spodziewana jest już o wiele spokojniejsza aura, a opady deszczu będą przelotne - dodaje Marek Błaś.

Orkan Ksawery: co to jest orkan?
Orkany to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze), dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym.
Powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją. Orkan Ksawery to pierwszy orkan w Polsce w tym sezonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński