Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesłuchanie Dagmary Adamiak, liderki Strajku Kobiet w Szczecinie. A w tym samym czasie pikieta przed komisariatem policji

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Solidarnie z Dagmarą. Pikieta przed komisariatem policji w Szczecinie
Solidarnie z Dagmarą. Pikieta przed komisariatem policji w Szczecinie Sebastian Wołosz
Dagmara Adamiak była dziś przesłuchiwana w charakterze świadka przez policjantów z Komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo. Przed wejściem do budynku odbyła się pikieta, która była wyrazem wsparcia dla szczecińskiej aktywistki.

- Jesteśmy tu, by wesprzeć Dagmarę Adamiak, najmłodszą liderkę Strajku Kobiet w naszym mieście. Od 22 października wielokrotnie przewodziła protestom i przemarszom. Wezwanie jej na przesłuchanie służy temu, by zniechęcić nas do pokojowych protestów przeciwko działaniom rządu - mówili organizatorzy.

Młoda aktywistka została przesłuchana w charakterze świadka w sprawie o czyn z art. 196 Kodeksu Karnego. Jest to artykuł o obrazę uczuć religijnych, publiczne znieważanie przedmiotów czy miejsc czci religijnej. Chodzi o zorganizowany przez nią protest w dniu 26 października, kiedy to uczestnicy nieśli dwa krzyże – jeden tabliczką „Prawa Kobiet”, drugi z napisem „Prawo i Sprawiedliwość”.

- 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją prawa do usunięcia ciąży w razie ciężkich wad płodu. Dlatego niosłam ten krzyż. Miał być symbolem tego, że pogrzebano nasze prawa. Naruszono kompromis aborcyjny, który już sam w sobie był szkodliwy dla kobiet, ale przynajmniej zezwalał na samodzielną decyzję w tych najtrudniejszych przypadkach. Teraz mamy najbardziej radykalny zakaz aborcji w Europie. Dodatkowo chcą wypowiedzieć Konwencję Antyprzemocową, która chroni Polki i proponuje konkretne rozwiązania, aby zwalczać przemoc - podkreśla Dagmara Adamiak.

W myśl kodeksu karnego kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Strajk kobiet w Szczecinie

Twarze strajku kobiet. Rewelacyjny projekt fotografa ze Szcz...

NAJWIĘKSZY PROTEST:

Strajk kobiet w Szczecinie - 28.10.2020

Strajk kobiet w Szczecinie. Tysiące osób na pl. Solidarności...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński