MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przesiewowe badania urologiczne w szpitalu na Pomorzanach. Bezpłatne i bez skierowania!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Badania urologiczne w szpitalu na Pomorzanach w Szczecinie
Badania urologiczne w szpitalu na Pomorzanach w Szczecinie Archiwum
Co roku lekarze Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na Pomorzanach organizują w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii badania przesiewowe mające wykryć choroby układu moczowego. Są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Mogą się na nie zapisywać zarówno mężczyźni jaki i kobiety.

10:45

W związku z ogromnym zainteresowaniem dostaliśmy informację, że na razie nie ma miejsc na kolejne wizyty.


Choroby urologiczne mają związek z patologią układu moczowo-płciowego i dotyczą wielu schorzeń, m.in. kamicy nerkowej i moczowodowej, powiększenia gruczołu krokowego (prostaty), nietrzymania moczu, infekcji dróg moczowych oraz chorób nowotworowych: raka nerek, pęcherza, cewki moczowej, jądra czy prostaty.

Mężczyźni, o ile wcześniej nie zaobserwują niepokojących objawów w układzie moczowym i nie ma wskazań z powodu zachorowań na nowotwory w rodzinie, powinni zgłosić się na pierwszą kontrolną wizytę do urologa w okolicy 50. roku życia. Jak podkreślają specjaliści, do urologa powinny zgłaszać się też kobiety.

Organizowane przez Klinikę Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie badania przesiewowe, to doskonała okazja, by zawczasu sprawdzić np. stan nerek, pęcherza moczowego czy prostaty.

27 września lekarze urolodzy zamierzają zbadać około stu pacjentów. Badania przeprowadzane będą za darmo w Poradni Urologicznej (wejście od strony parkingu, na tyłach budynku "F"). Są przeznaczone dla tzw. pacjentów pierwszorazowych, czyli takich, którzy nie są jeszcze objęci opieką poradni urologicznej. Skierowania nie są potrzebne. Rejestracja telefoniczna jest czynna od poniedziałku do piątku, w godz. 10-13, pod nr. tel. 91 466 13 60. Zapisy właśnie ruszyły.

Badania są organizowane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne w ramach European Urology Week – Europejskiego Tygodnia Urologii (26-30 września). Urolodzy ze szpitala na Pomorzanach już od kilkunastu lat co roku biorą w nim udział i przygotowują wydarzenia podnoszące świadomość konieczności badań profilaktycznych i dbania o swoje zdrowie. Celem ETU jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa w zakresie wczesnych objawów, sposobów wykrywania i badań przesiewowych w kierunku najczęstszych schorzeń układu moczowego.

Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego 25 proc. nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce stanowią nowotwory urologiczne, u obu płci. W tej grupie dominuje nowotwór gruczołu krokowego (wyprzedza nawet zachorowania na raka płuc). Grupę ryzyka stanowią mężczyźni obciążeni genetycznie, ale także pacjenci otyli, nieaktywni fizycznie, stosujący dietę bogatą w białko i czerwone mięso.

Prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór wzrasta z wiekiem, szczyt zachorowań dotyka mężczyzn między 60. a 80. rokiem życia. Na kolejnych niechlubnych miejscach nowotworów urologicznych są: nowotwór pęcherza i nerki, dotykające także kobiety. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym jest większa szansa na jej wyleczenie - przy dzisiejszych metodach diagnozowania i leczenia jest to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński