MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przerwana budowa szkoły na Warszewie. Miasto rezygnuje z wykonawcy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wizualizacja szkoły na Warszewie.
Wizualizacja szkoły na Warszewie. Mat. UM Szczecin
Tylko 40 procent wykonanych prac na budowie nowej szkoły na Warszewie - tak Urząd Miasta w Szczecinie tłumaczy odstąpienie od umowy z firmą POLAQUA Sp. z o.o., która zajmowała się budową szkoły podstawowej na Warszewie.

Po szczegółowej analizie sytuacji na placu budowy, oraz po rekomendacjach ze strony inżyniera kontraktu, podjęta została decyzja o odstąpieniu od umowy przez Miasto Szczecin z przyczyn leżących po stronie wykonawcy i naliczeniu kar umownych w wysokości 10 proc. wartości całego kontraktu, co w sumie daje około 12,6 mln zł.

W ocenie urzędników niezadowalający był stan zaawansowania prac na poziomie około 40 proc., niezadowalający bieżący postęp robót budowlanych, a także zła organizacja pracy na placu budowy (m.in. niewystarczająca liczba pracowników budowlanych, brak zgłaszania podwykonawców, wniosków materiałowych, problemy z dokumentacja projektową), uniemożliwiają wykonanie inwestycji w terminie wynikającym z umowy.

Za odstąpieniem od umowy przemawiał również fakt, że na tle innych miejskich inwestycji, wykonawca nie dawał rękojmi terminowego i należytego wykonania szkoły. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj, stąd też urzędnicy mieli uwagi do Wykonawcy w zakresie projektu.

Co z nową szkołą na Warszewie w Szczecinie? Kiedy zostanie otwarta?

Najważniejszym celem jest teraz inwentaryzacja wykonanych prac, ogłoszenie nowego przetargu oraz oddanie obiektu do użytkowania we wrześniu przyszłego roku.

Obiekt znajduje się aktualnie w stanie surowym z zamontowanymi oknami. Do zrealizowania pozostały prace wykończeniowe, wykonanie zadaszenia nad aulą oraz salą sportową oraz prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół szkoły.

Urzędnikom zależy na terminowym i szybkim dokończeniu inwestycji, zgodnie z oczekiwaniami w zakresie jak najlepszego standardu przyszłej szkoły, a przede wszystkim przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa przyszłych użytkowników obiektu.

Do końca tego roku, planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór nowego wykonawcy robót budowlanych. Harmonogram zakłada, że szkoła powinna być gotowa na przyjęcie uczniów we wrześniu 2021 roku.

Szkoła pierwotnie miała być otwarta we wrześniu tego roku. Jednak termin ten został przesunięty na następny rok.

Szkoła ta ma odciążyć Szkołę Podstawową nr 7 na Warszewie, która jest przepełniona, mimo dodatkowego budynku po byłym gimnazjum. Osiedle Warszewo cały czas się rozbudowuje i w związku z tym przybywa nowych uczniów. Dlatego wszystkim tak zależy na czasie.

ZOBACZ TAKŻE: Nowa podstawówka powstanie na Warszewie [wizualizacje]

W ciągu niemal trzech lat ma powstać nowa szkoła w rejonie ulic Podbórzańskiej i Kredowej. Mimo wybudowania kilka lat temu SP 7 na Warszewie, miejsc dla uczniów nadal brakuje

Nowa podstawówka powstanie na Warszewie [wizualizacje]


ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński