MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusze dla Polski i świata zaczynają się realizować

JK
Getty Images / Yogi Aroon Sidabariba
Jeśli nic nie zrobimy, by powstrzymać zmiany klimatyczne, w ciągu najbliższych lat zmieni się nie tylko pogoda, ale także ziemska fauna i flora. Skutki mogą być katastrofalne i to wcale nie w dalekiej przyszłości, lecz już w 2050 roku. Czarny scenariusz dotknie nie tylko Polskę, ale cały nasz glob, prowadząc do zagłady wielu istnień. Za większość negatywnych zmian odpowiada postępujące globalne ocieplenie. Co nas czeka, jeśli już dziś nie zaczniemy mu przeciwdziałać? W galerii przedstawiamy fakty, które przedstawiają naukowcy w debacie nad przyszłością naszej planety.

Coraz mniej czasu

Zmiany klimatu to nie odległy problem, którym będą martwiły się dopiero wnuki naszych wnuków. To zjawisko, które dotnie nas, czytających ten tekst. Czasu na działanie jest niewiele - jeśli nic nie zrobimy, poważne skutki zmian odczujemy już w połowie wieku. Niestety, jest się czym martwić. Autorzy kampanii społecznej „Co z tą wodą?”, organizowanej przez Koalicję Klimatyczną, zaznaczają:

Intensywne opady deszczu, podtopienia i powodzie, niebezpieczne burze i huraganowe wiatry to tylko niektóre ekstremalne zjawiska pogodowe, które coraz częściej występują w Polsce. Jednocześnie gwałtowne deszcze nie rozwiązują problemu suszy. Do tego wszystkiego przyczynia się pogłębiający się kryzys klimatyczny.

Jak podkreślają autorzy inicjatywy, o tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia - już teraz, w Polsce - których nie możemy zlekceważyć.

Porozumienie paryskie ratunkiem dla planety?

Komisja Europejska chce, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu. Jaki jest główny cel? Został on opisany w porozumieniu paryskim, do którego przystąpiło prawie 190 krajów. Rządy osiągnęły porozumienie w kwestii:

 • długoterminowego celu, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej
 • dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu
 • konieczności jak najszybszego osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji – przy założeniu, że krajom rozwijającym się zajmie to dłużej
 • doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami naukowymi, aby osiągnąć równowagę między emisjami i pochłanianiem gazów cieplarnianych w drugiej połowie XXI wieku.

Niestety, na razie realizacja założeń porozumienia nie wydaje się być priorytetowym punktem w działaniu rządów. Co więcej naukowcy uznają ustalenia porozumienia paryskiego za dawno nieaktualne.

Przyszłość w ciemnych barwach

9 sierpnia 2021 roku światło dziennie ujrzał druzgocący raport dotyczący zmian klimatycznych i przyszłości naszej planety. Wyniki badań przeprowadzonych przez IPCC (Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu) rysują przyszłość raczej w ciemnych barwach. Porozumienie paryskie zakładało, że utrzymamy wzrost temperatur do końca obecnego stulecia na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza. Aktualne prognozy wskazują, że się to nie uda - a taki wniosek zmienia wszystko.

Według autorów raportu, niektóre skutki ocieplenia są już nieodwracalne. Będą one tym poważniejsze, im bardziej podniesie się średnia temperatur na naszym globie.

Jakie wnioski płyną z raportu? Oto podsumowanie:

 1. Zgromadzone dowody wskazują jednoznacznie, że to człowiek jest sprawcą ogrzewania klimatu.
 2. Do 2040 roku średnia globalna temperatura powierzchni Ziemi wzrośnie o 1,5-1,6 stopnia Celsjusza w porównaniu do poziomu z epoki przedprzemysłowej.
 3. Najbardziej prawdopodobny wzrost temperatur do końca wieku to 2,7 stopnia Celsjusza.
 4. Ocieplenie klimatu destabilizuje pogodę, przez co nasilą się ekstremalne zjawiska pogodowe - takie jak upały po 50 stopni Celsjusza.
 5. Do 2100 roku poziom mórz może wzrosnąć o ponad 1 metr. Tereny przybrzeżne zostaną zalane, w tym część polskiego wybrzeża.
 6. Niektóre zmiany, jak wzrastający poziom mórz i oceanów, są nieodwracalne.
 7. Jesteśmy o krok od katastrofalnego przegrzania naszej planety, co pokazują nam najnowsze modele komputerowe.
 8. Do tej pory planeta Ziemia pochłaniała połowę emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych. Niebawem gleba, ocean i drzewa nie będą w stanie przyswoić nic więcej.
 9. Jedyne, co może ustabilizować klimat w przeciągu najbliższych 20-30 lat, to ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do zera.

W odpowiedzi na raport Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył:

Jak jasno wynika z dzisiejszego raportu, nie ma czasu na opóźnienia i nie ma miejsca na wymówki. (...) Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych, zanim zniszczą naszą planetę.

Co może nas czekać w najgorszej wersji wydarzeń, jeśli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla i nie zatrzymamy szybkiego wzrostu średnich temperatur? Przeczytaj w galerii.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusze dla Polski i świata zaczynają się realizować - Dziennik Zachodni

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński