Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepuklina może zagrażać życiu. Sprawdź kiedy

Anna Folkman
Anna Folkman
Andrzej Szkocki/Polska Press
Przepukliny to ubytki w naturalnych powłokach ciała. Do ubytków może dochodzić w sposób naturalny, bądź powodowany wcześniejszą ingerencją w te powłoki, np. podczas operacji. Wtedy pojawia się coś w rodzaju wypukłości, która w przypadku małych przepuklin jest defektem kosmetycznym, ale w przypadku dużych przepuklin jest utrudnieniem w codziennym życiu a nawet zagrożeniem tego życia.

- Przepukliny pojawiają się szczególnie u osób, które mają słabe powłoki ciała. Spotyka to często osoby otyłe – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Ostrowski, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szpitala na Pomorzanach. - Przepukliny mogą dotyczyć także pacjentów po operacjach, w których powłoki brzuszne zostały źle zrekonstruowane. To najczęściej nie jest wina lekarza. Przyczyną jest naturalna słabość tkanki, bądź nieprzestrzeganie zasad rekonwalescencji pooperacyjnej i np. nadmierny wysiłek.
Problem z przepuklinami najczęściej dotyczy mężczyzn i są to z reguły przepukliny pachwinowe. Z tymi należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Częstość występowania wynika z budowy anatomicznej. Jeśli chodzi o kobiety – problem jest mniejszy i jeśli występuje dotyczy raczej przepuklin pępkowych.

- Operacje przepuklin można przeprowadzać metodą napięciową – kiedy zszywane są tkanki w nadziei na to, że się same zagoją – dodaje prof. Ostrowski. - Częściej stosowane są jednak metody beznapięciowe, kiedy to ubytek pokrywany jest obcą tkanką. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju siatki. Metody beznapięciowe mogą być stosowne w przypadku niewielkich ubytków, ale też przy dużych mających nawet kilkanaście centymetrów. Wtedy siatka musi być zabezpieczona w taki sposób, by można ją było położyć bezpośrednio na jelita. Siatki używane do niedawna nie mogły być tak stosowane, bo powodowały ocieranie się jelit, przetoki. Dziś nowoczesne siatki są powlekane specjalnymi materiałami, tak że można stosować je właśnie bezpośrednio na jelita. Takie siatki kosztują od 1,5 tys zł do 4 tys. zł. W naszym szpitalu w wybranych przypadkach są są one stosowane.

Leczenia przepuklin z użyciem siatek można stosować również laparoskopowo. Zwiniętą siatkę wprowadza się wtedy pod powłoki pacjenta przez niewielki otwór, lokalizuje się ją i przyczepia specjalnymi zszywkami od wewnątrz. Po operacji laparoskopowej okres rekonwalescencji to tylko kilka dni.

- W krajach afrykańskich śmiertelność z powodu uwięźnięcia i nie leczenia przepukliny pachwinowej sięga ok. 60- 70 procent. Uwięźnięcie to taka sytuacje, kiedy w otwór przepukliny dostaje się jelito i zostaje ono uciśnięte wrotami tej przepukliny – wyjaśnia prof. Marek Ostrowski. - Po pewnym czasie dochodzi tam do martwicy, zapalenia otrzewnej i zgonu. Okazuje się, że w Afryce, w krajach, które nie stać na to, by finansować pacjentom siatki przepuklinowe, do uzupełnienia ubytku wykorzystuje się często sterylizowane moskitiery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński