Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepiękna zorza polarna widoczna w regionie! Spektakularne zjawisko na zdjęciach z okolic Świdwina

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Bezchmurne niebo i aktywność Słońca sprzyjały obserwacji spektakularnej zorzy polarnej nad naszym regionem.
Bezchmurne niebo i aktywność Słońca sprzyjały obserwacji spektakularnej zorzy polarnej nad naszym regionem. Krzysztof Smejlis
Bezchmurne niebo i aktywność Słońca sprzyjały obserwacji spektakularnej zorzy polarnej nad naszym regionem. Krzysztof Smejlis, fotograf ze Świdwina, uwiecznił to zjawisko.

Krzysztof Smejlis ze Świdwina specjalizuje się fotografii plenerowej, szczególnie nocnego nieba, gdy „poluje” na ciekawe zjawiska astronomiczne. W nocy z poniedziałku na wtorek (27/28 lutego) panowały idealne warunki, aby uwiecznić zorzę polarną. Było bezchmurnie, mroźnie, co sprzyjało przejrzystości powietrza.

Przede wszystkim jednak w tych dniach Słońce przejawia sporą aktywność, która objawia się właśnie powstaniem zjawiska zorzy polarnej.

Pan Krzysztof wybrał się w okolice wsi Krosino koło Świdwina.

- Na miejscu pojawiłem się o godzinie 20, bo wcześniej było trochę pochmurnie – relacjonuje wyprawę.

- Ustawiłem aparat i do godziny 23 zrobiłem ponad 1000 zdjęć. Czy zorza była widoczna gołym okiem? Niebo na północy było inne niż zwykle i można było dostrzec taki jaśniejszy pasek unoszący się nad horyzontem. Dobrze było teraz widać zielony kolor zorzy i jej kształt. Same filary zorzy nie były widoczne, ale wystarczyły 4 sekundy naświetlania, by pojawiły się na zdjęciach. Znajdowały się głównie w północno-wschodniej części nieba. Po godzinie 22.30 stopniowo zaczęło wszystko zanikać, a dodatkowo pojawiła się mgła.

Jak powstaje zorza?

Nasza gwiazda emituje naładowane cząsteczki protony i elektrony tzw. wiatr słoneczny. Pole magnetyczne Ziemi odchyla go sprawiając, że porusza się wzdłuż jego linii. W rejonie obu biegunów atomy słonecznych cząsteczek są wzbudzone i emitują świecenie zorzowe w górnych, rozrzedzonych warstwach atmosfery.

Zwykle zjawisko widoczne jest w okolicach biegunów, stąd nazwa zorza polarna. Ale, gdy Słońce jest bardziej aktywne, czyli emituje w czasie burzy magnetycznej więcej cząstek, można ją dostrzec także w naszych szerokościach geograficznych. I tak jest teraz, gdy w północnej Polsce panują idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej.

instagram.com/ksfoto22

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przepiękna zorza polarna widoczna w regionie! Spektakularne zjawisko na zdjęciach z okolic Świdwina - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński