Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w sprawie Załomia? Będzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
To co wydawało się być niemożliwym, przynajmniej podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta w Goleniowie, dwa dni później stało się niespodziewanie możliwe. Gmina Goleniów chce podpisać nowe porozumienie ze Szczecinem w sprawie uruchomienia połączeń z nowego centrum przesiadkowego w Załomiu. Taką deklarację złożył Tomasz Szczerba, zastępca burmistrza Goleniowa.

- Na początku czerwca odbyliśmy spotkanie w Urzędzie Miejskim w Szczecinie z prezydent Anną Szotkowską - mówił podczas sesji Rady Miasta Tomasz Banach, wiceburmistrz Goleniowa. Na spotkaniu był obecny również dyrektor Krzysztof Miler z ZDiTM Szczecin oraz przedstawiciel Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego. Uzgodniliśmy wówczas pięć punktów, które muszą być rozwiązane aby uruchomić komunikację miejską do centrum w Załomiu.

Uzgodnienia dotyczyły opłat za przewóz do Załomia za symboliczną złotówkę, zgodę na realizację usługi transportowej przez okres 5 lat, rozkładu jazdy autobusów oraz wskaźników zmniejszenia emisji CO2. Gmina Goleniów przedstawiła również opinię prawną do do podejmowania nowej uchwały Rady Miasta Goleniów. Z opinie tej wynikać miało, że nie ma potrzeby podejmowania nowej uchwały i podpisania nowego porozumienia.

Zdaniem burmistrza Banacha, po spełnieniu tych warunków, jest on skłonny zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miasta, podczas której zaproponuje podjęcie stosownej uchwały. Informację przekazała nam Anna Szczerba z biura prasowego Urzędu Miasta. Wiceburmistrz Tomasz Banach potwierdza, że w ten sposób władze gminy chcą doprowadzić do jak najszybszego uruchomienia kursowania autobusów z Załomia do Szczecina, zgadzając się na oczekiwaną przez Szczecin nową uchwałę goleniowskiej Rady Miejskiej. Nowe porozumienie ma gwarantować utrzymanie przez 5 lat przez Szczecin połączeń autobusowych linii 77 – 2 kursy tam i z powrotem, 96 – 2 kursy tam i z powrotem, według uzgodnionych już tras, oraz jedno do wskazania przez ZDiTM jako najbardziej efektywne, ustalać opłatę za wjazd autobusów do centrum przesiadkowego i możliwość korzystania przez kierowców z tego centrum. Porozumienie ma być zawarte na 5 lat z gwarancją opłaty ze strony gminy Goleniów za symboliczną złotówką.

Burzliwa dyskusja podczas sesji Rady Miasta

To bardzo istotny zwrot, bowiem podczas ostatniej sesji Rady Miasta nic nie wskazywało na przełom w negocjacjach władz Goleniowa z władzami Szczecina.

- Brak uchwały blokuje podpisanie nowego porozumienie – mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Łukasz Mituła. Kto i czyje ego waży na tym, że my nie potrafimy jako samorząd podjąć uchwały, która rozwiąże problem, a jednocześnie przesyłamy do Szczecina kontr opinie prawną. Po co idziemy w spór prawny z samorządem Szczecina? Narażamy w ten sposób gminę na zwrot środków dofinansowania na budowę Centrum Przesiadkowego Załom, a są to niemałe sumy.

„Jednocześnie informuję, że porozumienie z 6 października 2016r. Nie stanowi podstawy do uruchomienia linii autobusowej, ponieważ zgodnie z par. 4 niniejszego porozumienia obowiązuje ono od dnia zawarcia do czasu zakończenia realizacji i rozliczenia inwestycji. W sytuacji gdy zakończenie i rozliczenie inwestycji już nastąpiło przedmiotowe porozumienie wygasło, a w celu uruchomienia linii autobusowej na terenie Gminy Goleniów wymagane jest zawarcie nowego porozumienia międzygminnego, poprzedzonego stosownymi uchwałami.” - czytamy w piśmie skierowanym do burmistrza Roberta Krupowicza przez Annę Szotkowską, zastępcę prezydenta Szczecina, które zostało odczytane przez radnego Mitułę.

- Działa pan na szkodę gminy Goleniów i reprezentuje jednocześnie interesy Szczecina – odpowiadał radnemu Mitule, wiceburmistrz Tomasz Banach. - Warunkiem władz Szczecina jest podjęcie nowej uchwały przez gminę Goleniów i zawarcie nowego porozumienia. Oznacza to tyle, że Szczecin chce z tamtego porozumienia, bo jest ta zobowiązany do świadczenia usługi za darmo. W nowym porozumieniu będzie to odpłatne.

Również burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz podczas sesji informował, że to z winy władz Szczecina komunikacja do centrum przesiadkowego w Załomiu nie funkcjonuje, mimo że od zakończenia prac minęło już osiem miesięcy.

- Autobusy ruszą wtedy, kiedy Szczecin zrealizuje swoje zobowiązania zapisane w porozumieniu, które zostało podpisane przez prezydenta Piotra Krzystka, i w którym zapisane są wszystkie szczegóły funkcjonowania komunikacji – mówił burmistrz Robert Krupowicz.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński