Przelewice przyciągają odwiedzających przede wszystkim jednym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce – ogrodem dendrologicznym. Turyści zaglądają też do niedawno odnowionego pałacu. Aby jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność tego miejsca, samorząd województwa zaplanował kolejne inwestycje: modernizację i rozbudowę historycznego folwarku.
- Chcemy z tego miejsca uczynić atrakcję, którą odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy Pomorza Zachodniego, ale także turyści z całego kraju. Nie da się tego zrobić bez inwestycji - stąd konieczność rozbudowania bazy noclegowej - twierdzi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.
Z zapowiedzi marszałka wynika, że przylegający do pałacu zabytkowy folwark ma być gruntownie odnowiony - część obiektów zostanie zaadaptowana do nowych funkcji.
- Baza hotelowo-szkoleniowo-konferencyjna z zapleczem gastronomicznym powstanie oczywiście w pałacu.
- Z kolei oranżeria ma być przystosowana do celów edukacyjnych, w spichlerzu będą zlokalizowane pomieszczenia biurowe, wystawiennicze i konferencyjne.
- Rozlewnia zostanie dostosowana do pełnienia funkcji "laboratorium kuchennego".
Z planów wynika, że budynek dworu będzie wykorzystywany przez administrację ogrodu.
Budynki zostaną przebudowane, wyremontowane oraz doposażone. Wszystkie obiekty, a także przestrzeń publiczna dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wszystko zgodnie z nowymi założeniami architektonicznymi i z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w zakresie ekologii (m.in. różnego rodzaju odnawialnych źródeł energii, zielonych ścian/dachów, systemu podziemnego gromadzenia odpadów - uwzględniającego ich segregację).
Co ciekawe, obszar niezabudowany ma być zagospodarowany tak, by mogły się tu odbywać targi, pikniki, festiwale, koncerty, wystawy, ekspozycje, czy też wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.
W ramach planowanej inwestycji wykonane też zostaną prace w obrębie ogrodu - służące zarówno zabezpieczeniu zabytkowego charakteru i formy okazów flory, jak i stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni służącej rekreacji, odpoczynkowi i edukacji. Zbudowane zostaną m.in.:
- altanki,
- wiaty,
- tarasy widokowe,
- plac zabaw,
- miejsca na ogniska
- i ogólnodostępne toalety.
Dodatkowo będzie wykonana iluminacja części istniejących ścieżek i drzew. Wyremontowany też zostanie domek japoński i szałas pasterski.
Zakończenie inwestycji: październik 2023 r. Koszt robót oszacowano na blisko 57 mln zł. W kolejnych latach planowana jest modernizacja następnych obiektów, m.in. mleczarni, obory i stodoły, a także odrestaurowanie mauzoleum i stajni.
"Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej", to instytucja samorządowa. Działa w powstałym w XIX w. historycznym parku oraz licznie zachowanych zabudowaniach folwarku. Całość, ze względu na swoją wyjątkowość oraz unikalne walory historyczne, a także stan zachowania, została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. 30 ha przelewicki ogród dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów w Polsce z bogatą kolekcją drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata.
Modernizacją przelewickiego Centrum zajmie się firma EXPERT z Dolic. Umowę z wykonawcą podpisał, 18 października, dyrektor instytucji Zygmunt Siarkiewicz.
Ogród Rododendronów w obiektywie naszego fotoreportera. Malo...
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?