Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejścia dla pieszych w Szczecinie nie będą bezpieczniejsze? Ulotki, odblaski i mandaty muszą wystarczyć na komórkowych zombie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Jak na tle innych miast wypada Szczecin w walce z "miejskimi zombie" czyli użytkownikami smartfonów?
Jak na tle innych miast wypada Szczecin w walce z "miejskimi zombie" czyli użytkownikami smartfonów?
W niektórych miastach przed przejściami dla pieszych pojawiły się wymalowane symbole przekreślonych telefonów komórkowych lub hasła "odłóż telefon i żyj". To ostrzeżenie dla tych, którzy nie odrywają wzroku od wyświetlaczy swoich smartfonów. Ciekawy pomysł nie przyjmie się jednak w Szczecinie. - Mamy ulotki i odblaski - odpowiada zastępca prezydenta.

Od pół roku piesi przechodzący na drugą stronę ulicy przez jezdnię czy torowisko mają zakaz używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych rozpraszających uwagę. Przeglądanie portali społecznościowych, pisanie SMS-a czy maila ogranicza pieszemu możliwość obserwacji otoczenia - a tym samym nie pozwala na właściwą ocenę zagrożeń. Policjant za takie wykroczenie może ukarać nas mandatem od 20 do 500 zł.

Już dwa lata temu przed jednym z przejść w centrum Szczecina zamontowano podświetlaną listwę, która miała poprawić czujność komórkowym zombie (tak nazywane są osoby, które nie rozstają się z telefonem na ulicy). Po pierwszym zachwycie sprawa spowszedniała i teraz mało kto zwraca na nią uwagę. Tym bardziej, że urządzenie zawodzi (w środę 17.11.2021 nie działało).

Po wprowadzeniu karalności za przechodzenie z telefonem przez jezdnię, w kilku miastach (m.in. w Stargardzie, Sosnowcu, Sopocie) pojawiły się przed przejściami wymalowane symbole przekreślonego telefonu komórkowego oraz napisy "odłóż telefon i żyj". Są na tyle duże, że nawet zaczytana w smartfonie osoba, zwróci na nie uwagę. A to już może wystarczyć do bezpiecznego przejścia na drugą stronę. Rozwiązanie wydaje się tanie i skuteczne.

Sprawą zainteresował się radny Marcin Pawlicki.

- Zgodnie z aktualnymi przepisami, piesi nie powinni korzystać z telefonów na przejściach dla pieszych. Do wielu wypadków na drodze z udziałem pieszych dochodzi w sytuacjach zmniejszonej ostrożności, a ta znacząca spada wraz z korzystaniem ze smartfona w czasie przechodzenia przez jezdnię. Niektóre miasta wprowadzają oznakowania poziome przy przejściach, które mają przypomnieć o zakazie. Proszę o rozważenie malowania symboli ostrzegawczych na najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych przejściach w mieście - proponuje.

Okazuje się, że Szczecin ma inny pomysł na walkę z komórkowymi zombie. Skuteczniejsze od poziomych znaków przed przejściami mają być ulotki i odblaski.

- Nie planuje się wprowadzenia dodatkowych oznaczeń poziomych na przejściach dla pieszych dla osób obsługujących telefony komórkowe. Prowadzimy już od kilku lat podobne kampanie kierowane do uczestników ruchu drogowego w postaci ulotek i odblasków. Ponadto, prowadzone są inne rodzaje kampanii kierowane do uczestników ruchu drogowego w tym np. "Przechodź na zielonym, daj dzieciom przykład", podczas których również rozdawane są ulotki i odblaski - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

A jak sprawę komentuje szczecińska policja?

-To konkretne wykroczenie nie podlega osobnej statystyce, w związku z tym nie gromadzimy takich danych, niemniej od czasu funkcjonowania przepisu policjanci podejmowali już interwencje i przede wszystkim pouczali przechodniów o odpowiednim, bezpiecznym zachowaniu - informuje sierż. sztab. Paweł Pankau z KMP w Szczecinie.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński