Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedszkolaki w Maszewie z salmonellą. Winna firma cateringowa

Anna Folkman
Anna Folkman
Do pierwszego przypadku zainfekowania salmonellą doszło tydzień temu w środę. Zachorował chłopiec z przedszkola w Maszewie. Wkrótce zaczęły pojawiać się kolejne zgłoszenia ze szpitala w Goleniowie. W sumie to 10 dzieci w wieku od 4 do 6 lat.

- Możemy uspokoić mieszkańców naszych okolicznych miejscowości, szczególnie Maszewa i Stepnicy - mówi mgr Marek Frydrych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Goleniowie. - Sytuacja zainfekowania salmonellą dziesięciorga dzieci została opanowana. We wtorek udało nam się potwierdzić, kto był źródłem tego zainfekowania. Okazało się, że jest to jeden z pracowników firmy cateringowej, która dostarcza posiłki do przedszkoli. Firma produkuje dziennie ok. 600 posiłków. Pracownik został odsunięty od pracy, zabezpieczyliśmy jego stanowisko pracy oraz produkty z jego otoczenia. Na firmę zostały nałożone kary, są one wynikiem także innych nieprawidłowości, które wykryliśmy podczas kontroli. Nadal czekamy na wyniki ok. 200 próbek pobranych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie od dzieci z dwóch przedszkoli, ich rodziców i od pracowników przedszkoli. Chcemy wykluczyć inne możliwe zakażenia. Na szczęście salmonella, która zainfekowała dzieci nie była mocno zjadliwa, w przeciwnym wypadku mielibyśmy znacznie poważniejszy problem i większą liczbę chorych. Zainfekowane dzieci zostały wypisane do domu, tylko dwoje pozostaje jeszcze w szpitalu, ale ich stan jest dobry.

Przedszkole w Maszewie zostało zamknięte na 10 dni, przeprowadzona będzie kolejna dezynfekcja - pierwsza odbyła się w weekend. Zamknięcie placówki oraz kolejna dezynfekcja jest decyzją przedszkola.

Większość zatruć pokarmowych spowodowana jest niewłaściwym przechowywaniem żywności lub brakiem higieny podczas jej przygotowania. Najwięcej zatruć powodowana jest przez potrawy, w których znajdują się surowe jaja, czyli lody, kremy do ciast, sałatki z majonezem. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie żywości.

Zatrucia bakteriami Salmonella

Bakterie najczęściej występują w produktach takich jak:

Surowe jaja (majonezy, kremy, lody, zupy dla niemowląt)
Drób i rozdrobnione mięso (tatar, pasty rybne, galaretki, pasztety, pierogi)

Objawy zatrucia:

Najczęściej występują w 6-72 godzin po spożyciu zanieczyszczonego pokarmu. Początek choroby jest nagły i objawia się biegunką, bólami brzucha, mdłościami oraz wymiotami. Ponadto zatruciu towarzyszy gorączka do 39°C, ból głowy i dreszcze. Objawy ustępują po 2-3 dniach, a wyzdrowienie najszybciej po 7 dniach. O rozpoznaniu zatrucia decyduje wynik badania (dodatni z krwi i stolca).

Profilaktyka zatruć pokarmowych

- Mycie rąk przed przygotowaniem posiłków
- Utrzymywanie higieny w miejscach, w którym przygotowywane są posiłki
- Przetrzymywanie posiłków w odpowiedniej temperaturze, zgodnie z etykietą
- Całkowite rozmrażanie produktów przed przystąpieniem do smażenia, pieczenia, gotowania
- Parzenie we wrzątku przez 10 sekund jaj używanych do wyrobu potraw i deserów nie poddawanych działaniu wysokiej temperatury
- Unikanie żywności, głównie lodów i wyrobów cukierniczych od nieznanych wytwórców
- Przed spożyciem sprawdzanie daty przydatności do spożycia

Zobacz także: Kulisy zdrowia: Kołatanie serca? Nie lekceważ!


Polecamy na GS24.pl!

Najlepsza restauracja w Szczecinie. ZOBACZ TOP 10!

Największy architektoniczny absurd Szczecina to...


Studniówki w Szczecinie i Stargardzie. Zobacz mnóstwo ZDJĘĆ!


Szmula, Many, Mikmak. Czy znasz szczecińską gwarę? QUIZ


Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński