Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku powstało dla mieszkańców

Redakcja
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku, ul. Szczecińska 112, tel. 59 843-40-22, www.pgkslupsk.pl e-mail: sekretariat@pgkslupsk.pl
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku, ul. Szczecińska 112, tel. 59 843-40-22, www.pgkslupsk.pl e-mail: sekretariat@pgkslupsk.pl Mat. firmowe
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej to największa firma, której właścicielem jest miasto. Tylko w ubiegłym roku samochody tej firmy wywiozły ze Słupska około 32 milionów kilogramów odpadów. Jednak PGK to nie tylko śmieci. Miejska spółka dba też o miejskie ulice i prowadzi szeroką edukację ekologiczną.

Statystyczny słupszczanin wyrzuca około kilograma odpadów dziennie. Ich odebraniem i zagospodarowaniem zajmuje się Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Tylko w ubiegłym roku samochody tej miejskiej spółki wywiozły ze Słupska na składowisko około 32 milionów kilogramów odpadów. Nowoczesne wielokomorowe samochody mogą odbierać kilka frakcji odpadów jednocześnie; na przykład plastiki i papier. Wewnątrz odpady nie mieszają się.

Co ciekawe, niektóre auta mają napęd ekologiczny na gaz CNG, a cały park maszynowy jest remontowany i udoskonalany. Po ulicach jeżdżą też zamiatarki, a nawet maszyny do odchwaszczania. W końcu firma dba też o utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na drogach.

Dzięki PGK jesienią chodniki są oczyszczone z liści, a słupskie ulice zimą pozbawione śniegu.

Dofinansowanie z Unii
PGK otrzymało prawie 13 mln zł dofinansowania na modernizację sortowni odpadów, selektywnie zebranych tworzyw sztucznych i makulatury w Bierkowie. Dzięki temu do 2022 roku odzyskiwanych będzie o 50 proc. więcej tworzyw sztucznych i makulatury niż obecnie. Cały projekt wart jest brutto około 19 milionów zł. Innowacyjność firmy jest dostrzegana. W październiku tego roku PGK otrzymało wyróżnienie w branżowym konkursie „Puchar recyklingu” w kategorii bioodpady.

Uczą jak być eko
Samouczek dot. segregowania odpadów jest na stronie internetowej, a na firmowych autach kod QR do aplikacji mobilnej, by poznać harmonogram wywozu. PGK organizuje „Dni bez śmiecenia”, konkursy ekologiczne, pogadanki oraz zajęcia w szkołach i przedszkolach. Wyjaśnia też, jak działają PSZOK-i czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bałtyckiej 11A i Szczecińskiej 112. To tu mieszkańcy mogą wywieźć zużyte meble, dywany, przeterminowane leki, odpady zielone, opony czy baterie.

PGK tłumaczy też, że w Bierkowie nie ma wysypiska śmieci, tylko Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie odzyskuje się i przetwarza surowce.

PGK zainicjowała zbiórkę książek, te w dobrym stanie służą innym. Kto z mieszkańców chce się pozbyć swoich tomów lub znaleźć coś dla siebie, może je nieodpłatnie zostawić lub wziąć w PSZOK-ach. Dodatkowo półki z książkami stoją w urzędzie miejskim, Salusie przy ul. Zielonej, i w hali targowej Manhatan przy ul. Wileńskiej i w MOPR-ze przy ul. Słonecznej.

PGK to też stabilne zatrudnienie. Spółka to dziś ponad 300 pracowników. Chętni do pracy mogą liczyć na pewne zatrudnienie, opiekę medyczną oraz pakiet socjalny.

Efekty już wkrótce
Praca spółki na rzecz mieszkańców i środowiska jest obliczona na lata. Dzisiaj firma uczy segregacji, żeby w następnych latach uzyskać efekt w postaci czystego świata, w którym jako ludzie potrafimy rozsądnie gospodarować zasobami i używać przedmiotów przez długi czas.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Materiał oryginalny: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku powstało dla mieszkańców - Głos Koszaliński

Dodaj ogłoszenie