Przedsiębiorcy chętnie wybierają Szybką Ścieżkę, aby zrealizować swoje nowatorskie projekty.

Materiał informacyjny
Jak do nich dołączyć, opowiedzą eksperci z NCBR podczas spotkania on-line na kanale YouTube NCBR News.

*

Już 19 marca br. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza na wyjątkowe warsztaty on-line z cyklu NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR (Programu Inteligentny Rozwój). Pierwotnie miały się one odbyć w Szczecinie dla kilkudziesięciu przedsiębiorców i naukowców z regionu, jednak z uwagi na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ich formuła została zmieniona. Dzięki temu w spotkaniu będzie mogło uczestniczyć jeszcze więcej osób. Zaplanowane rozmowy indywidualne z ekspertami będą prowadzone przy użyciu telefonów i komunikatorów w oddzielnym pomieszczeniu przy zachowaniu poufności.

Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie NCBRdlaFirm.pl. Udział jest bezpłatny.

Koło zamachowe gospodarki

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach? Projekty badawczo-rozwojowe (B+R) dynamizują rozwój innowacyjnej gospodarki. Inwestowanie w nie wiąże się jednak z dużym ryzykiem, a firmom często brakuje środków własnych, żeby sfinansować wszystkie etapy takiego przedsięwzięcia. Dlatego ogromnym zainteresowaniem innowatorów cieszy się Szybka Ścieżka, flagowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, z którego można pozyskać na ten cel dofinansowanie. Wielu przedsiębiorców i naukowców z woj. zachodniopomorskiego skorzystało już z tego rodzaju wsparcia. Jak skutecznie o te środki aplikować, wyjaśnią kolejnym potencjalnym wnioskodawcom eksperci Centrum właśnie podczas spotkania on-line.

W jego trakcie będzie też można zdobyć wiele praktycznych informacji z obszaru definiowania innowacji, wyznaczania kamieni milowych czy rozmaitych uwarunkowań prawnych. Bo to wszystko ma znaczenie dla przygotowania dobrego wniosku o dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Asystenci w gotowości

Jedną z nowości prezentowanych podczas warsztatów on-line będzie aplikacja Asystent Budżetowy (asystentbudzetowy.ncbr.gov.pl). Służy ona do łatwego kwalifikowania kosztów zaplanowanych w projektach finansowanych ze środków POIR. Dzięki niej upewnimy się, co zaliczyć do danej kategorii kosztów B+R, jak poprawnie nazwać wydatki i jak je uzasadnić we wniosku o dofinansowanie. Asystent, którym zainteresowało się już ponad 7 tys. osób, pomoże uniknąć często powtarzających się błędów.

Popularnością wśród wnioskodawców cieszy się też aplikacja edukacyjna Asystent Innowacji (asystentinnowacji.ncbr.gov.pl), która pozwala wstępnie zweryfikować pomysł na projekt B+R pod kątem zgodności z kryteriami POIR.

Szybka Ścieżka w czterech rundach

Budżet najnowszej Szybkiej Ścieżki to 1,2 mld zł. Konkurs, o którym opowiedzą przedstawiciele NCBR, został podzielony na cztery rundy. W dwóch pierwszych, trwających łącznie od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r., na dofinansowanie mają szansę projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP lub jednostek naukowych). Z kolei w rundach III i IV, trwających od 4 kwietnia do 1 czerwca, wsparcie mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Oznacza to, że firmy z sektora MŚP mogą ubiegać się o dofinansowanie w każdej z rund: w dwóch pierwszych jako konsorcjanci dużych przedsiębiorstw, a w dwóch ostatnich w konsorcjum z inną małą firmą, z jednostką naukową lub samodzielnie.

Atuty: położenie i kompetencje

Lokalizacja regionu na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, z bezpośrednim dostępem do europejskiego systemu autostrad, zapewnia mu wiele przewag. Pomorze Zachodnie wyłoniło i rozwija sieć Regionalnych Specjalizacji, wśród których znajdują się: biogospodarka, działalność morska i logistyka, przemysł metalowo-maszynowy, usługi przyszłości oraz turystyka i zdrowie . Z raportu „Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2018 r.” przygotowanego przez GUS wynika, że największy odsetek środków na B+R w woj. zachodniopomorskim wydatkowano w obszarze nauk inżynieryjnych i technicznych. Dofinansowanie z Szybkiej Ścieżki pozwala tutejszym innowatorom zwiększyć skalę prowadzonych prac B+R i rozwinąć współpracę biznesu ze środowiskami naukowymi.

Pomorze Zachodnie w forpoczcie innowacji

Wśród beneficjentów NCBR znajduje się koszalińskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol. Dzięki grantom z Szybkiej Ścieżki opracowało ono innowacyjne urządzenie do płukania i napowietrzania rurociągu tłocznego sprężonym powietrzem, ograniczające procesy zagniwania ścieków. Mowa o BTS, czyli Bezemisyjnym Transporcie Ścieków.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że wsparcie NCBR to nie tylko pieniądze, pomoc i konsultacje w trakcie prowadzenia projektu. Kolejną wartością wskazaną przez beneficjenta jest fakt, że realizacja jednego nowatorskiego pomysłu rodzi następne.
POIR – bogata oferta konkursów w 2020 roku.

Drugi konkurs Szybka Ścieżka w tym roku NCBR ogłosi 1 lipca. Jego budżet poznamy nieco później. Z kolei w konkursie Szybka Ścieżka dla Mazowsza na innowatorów już czeka 500 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 9 kwietnia i potrwa do 14 maja 2020 r. W Szybkiej Ścieżce dedykowanej branży urządzeń grzewczych wnioski przyjmowane są do 30 kwietnia 2020 br. Budżet tego konkursu to 200 mln zł. Więcej informacji o nowościach w konkursie Szybka Ścieżka znajduje się pod linkiem: ncbr.gov.pl/szybkasciezka.

Łącznie z funduszy POIR w 2020 r. Centrum przeprowadzi kilkanaście konkursów, przeznaczając na dofinansowania projektów co najmniej 2,5 mld zł. Harmonogram konkursów NCBR w ramach POIR znajduje się na stronie NCBR – www.ncbr.gov.pl oraz na stronie POIR – www.poir.gov.pl.

Pytania dotyczące konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju można zgłaszać w Punkcie Informacyjnym w Warszawie, pod numerami telefonów: 22 39 07 170 lub 22 39 07 191 lub 22 39 07 377, a także pisząc na adres info@ncbr.gov.pl.

Kontakt dla mediów:
Monika Ciślak NCBR
monika.cislak@ncbr.gov.pl
tel. 510 932 299

[1] http://www.coi.wzp.pl/region-2/regionalne-i-inteligentne-specjalizacje

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3