Świadczenie przedemerytalne stanowi istotne wsparcie dla seniorów, którzy zakończyli karierę zawodową, ale jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego. Dzięki temu świadczeniu mogą utrzymać stabilność finansową, co jest szczególnie istotne w okresie przejściowym - między pracą a emeryturą.
Przed emeryturą należy ci się jeszcze jedno świadczenie
Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego jest możliwe dla tych, którzy spełniają dwa rodzaje warunków. Pierwszy jest ogólny dla wszystkich. Dodatek przedemerytalny przysługuje gdy:
- przez okres co najmniej 180 dni pobierał zasiłek dla bezrobotnych,
- nadal jest zarejestrowany jako bezrobotny,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożył w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni był pobierany zasiłek dla bezrobotnych.
Natomiast drugi pozostaje indywidualny dla każdej osoby. Znaczenie mają tutaj:
- staż pracy,
- wiek,
- oraz przyczyna zakończenia pracy.
Wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego
Świadczenie odbierać mogą te osoby, które złożą stosowny wniosek w odpowiednim terminie. Na złożenie wniosku mamy 30 dni od momentu odebrania zaświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni.
Jak uzyskać dodatkowe pieniądze? Sprawdź
Od 1 sierpnia 2004 r. świadczenie przedemerytalne przyznajemy na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Jego wysokość jest ustalana w kwocie ryczałtowej (jednakowej dla wszystkich) i podlega waloryzacji.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?