Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przecław pod Szczecinem: Policjanci użyli paralizatora. 30-latek zmarł dzień później. Nowe informacje

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Andrzej Muszynski
Kluczowe będą badania z sekcji zwłok 30-latka. Do policyjnej interwencji doszło na Drodze Krajowej nr 13 w Przecławiu pod Szczecinem.

Ministerstwo, prokuratura o wydział spraw wewnętrznych policji wyjaśniają, co zdarzyło się podczas zatrzymania agresywnego przechodnia. Funkcjonariusze użyli paralizatora. 30-latek zmarł.

Do tragedii doszło w piątek nad ranem, sześć godzin po użyciu paralizatora. W sprawie na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi, ale po skandalu z interwencją wobec Igora Stachowiaka (zmarł na wrocławskim komisariacie, policjanci użyli paralizatora - red.) sprawa jest traktowana wyjątkowo poważnie. Dzisiaj rano MSWiA wydało komunikat, że zleciło dokładnie zbadanie okoliczności.

Czytaj również: Policja użyła paralizatora. Mężczyzna z Przecławia zmarł. Sprawę bada prokuratura i MSWiA

Oto co wiadomo na pewno

Do policyjnej interwencji doszło na Drodze Krajowej nr 13 w Przecławiu pod Szczecinem w czwartek ok. godz. 22. Patrol policji zauważył stojącego na przystanku autobusowym młodego mężczyznę. Wymachiwał rękoma i krzyczał coś w kierunku radiowozu. Dlatego policjanci podjęli interwencję.

- Mężczyzna była agresywny, obrażał policjantów. Czuć było od niego alkohol. Policjanci byli zmuszeni użyć siły, a gdy to nie pomogło użyli gazu - mówi nadkom. Alicja Śledziona z zachodniopomorskiej policji.

Według policji gaz też nie zrobił wrażenia na 30-latku, dlatego funkcjonariusze zdecydowali się na paralizator.

- Dopiero wtedy mężczyzna się uspokoił, a policjanci planowali przewieźć go na komisariat, aby tam dalej prowadzić czynności pod kątem naruszenia nietykalności funkcjonariusza - dodaje nadkom. Śledziona.

Przypadkowy świadek

Mężczyzna nagle źle się poczuł w radiowozie. Sytuacja musiała być poważna, bo policjanci wezwali pogotowie. Zamieszanie zauważył przechodzień lub kierowca, który okazał się lekarzem i przystąpił do udzielania pierwszej pomocy.

– Po resuscytacji tego mężczyznę przewieziono do szpitala z przywróconym krążeniem – tłumaczy Elżbieta Sochanowska z pogotowia w Szczecinie.

W szpitalu jego stan się pogorszył. Zmarł w piątek nad ranem.

Będzie sekcja zwłok

Na razie nie ma żadnych dowodów na to, że śmierć mogła być spowodowana przez użycie paralizatora. To może wyjaśni sekcja zwłok oraz szczegółowe badania, m.in. na zawartość alkoholu, czy narkotyków.

Nie wiadomo na razie czy mężczyzna cierpiał na jakieś schorzenia. W policyjnych kartotekach był dwukrotnie notowany za agresywne zachowanie wobec policjantów. Nie wiadomo też czym te sprawy się zakończyły.

- Policjanci nie zostali zawieszeni, bo nie ma ku temu żadnych podstaw, gdyż trwa postępowanie wyjaśniające. Rozumiemy też w jak trudnej sytuacji znalazła się rodzina zmarłego dlatego mogą liczyć na pomoc policyjnego psychologa - dodaje nadkom. Śledziona.

Minister spraw wewnętrznych zapowiedział, że sprawa będzie wyjaśniona.

- Kontrola ma wyjaśnić czy działania policjantów były prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia zostaną szczegółowo zbadane i wyjaśnione - zapewnił Joachim Brudziński.

Zasady użycia paralizatora określa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego.

Art. 25.
1. Przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej można użyć lub wykorzystać je w przypadkach, o których mowa w art. 11 pkt 2 (odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby) , 3 (przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby), 5 (przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia), 7–11 (7. przeciwdziałania zamachowi na nienaruszalność granicy państwowej w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej; 8. przeciwdziałania niszczeniu mienia; 9. zapewnienia bezpieczeństwa konwoju lub doprowadzenia; 10. ujęcia osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą; 11. zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą) i 13 (pokonania czynnego oporu).

2. Przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej używa się w celu krótkotrwałego obezwładnienia osoby lub wykorzystuje się w celu krótkotrwałego obezwładnienia zwierzęcia, jeżeli użycie innych środków przymusu bezpośredniego jest niemożliwe albo może okazać się nieskuteczne.

3. Przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej nie używa się wobec osób, w stosunku do których użyto środków, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2–5 (kajdanki, kaftan bezpieczeństwa, pas obezwładniający, siatka obezwładniająca).

4. Używając przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, nie celuje się w głowę.

5. Użycie lub wykorzystanie przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie przekraczającej 10 mA przez uprawnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 13 (strażnicy straży gminnych (miejskich)), 16 (strażnicy Straży Marszałkowskiej), 17 (funkcjonariusze straży ochrony kolei), 20 (pracownicy ochrony uprawnieni do użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia) i 21 (inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego), wymaga dopuszczenia do posiadania tych przedmiotów, w rozumieniu art. 30 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Zobacz również:

POLECAMY:

Studniówki 2018. Tak się bawią maturzyści [ZDJĘCIA]

Niesamowite odkrycie pod peronami dworca [ZDJĘCIA]

Lech - Pogoń: Zobacz zdjęcia kibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najlepsza restauracja w Stargardzie? Zobacz TOP 10 [ZDJĘCIA]

Zarobki w policji 2018. Pensje policjantów [RAPORT]

TOP10. To był najbardziej luksusowy hotel w Szczecinie

Gs24.pl - wiadomości, zdjęcia, wideo ze Szczecina i regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński