Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Wojska Polskiego. Urbanistka nie zostawia suchej nitki na projekcie

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Lepiej poczekać i przygotować dobre rozwiązanie niż z uporem forsować i realizować to, obciążone wadami. Dr Helena Freino, urbanistka ze Szczecina, apeluje o rezygnację z projektu przebudowy śródmiejskiego fragmentu alei Wojska Polskiego.

List w tej sprawie trafił do Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina, a także do naszej redakcji. Zdaniem autorki listu, idea wprowadzenia 2 rzędów drzew w środek śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego jest pomysłem całkowicie chybionym.

- Nie będzie to już aleja, spacer między samochodami nie jest możliwy, a krzewy w doniczkach wzdłuż chodników alei nie stworzą. Zapełnienie całego środkowego odcinka ulicy samochodami uniemożliwi kontakt wzrokowy między dwoma pierzejami ulicy, co funkcjonowało przez ponad 100 lat. Nie będzie też można swobodnie przekraczać ulicy w dowolnym punkcie z uwagi na blokujące samochody, a zrewitalizowany odcinek al. Wojska Polskiego powinien być przede wszystkim przyjazny pieszym – mówi dr Helena Freino. - Tu należy podkreślić, iż na odcinku od pl. Zgody do pl. Zwycięstwa chodnik pd. pierzei al. Wojska Polskiego został w projekcie budowlanym zwężony niemal na całej długości! To nie Schlossstrasse w Berlinie powinna być wzorcem dla przebudowywanej al. Wojska Polskiego lecz Mönckebergstrasse, jedna z ważniejszych ulic handlowo-usługowych na obszarze starego miasta w Hamburgu. Ulica ta została uwolniona z ruchu samochodowego przyjezdnych, dojechać i parkować mogą jedynie mieszkańcy. Dostęp transportem zbiorowym zapewnia metro oraz niezwykle często kursujące rozliczne linie autobusowe.

CZYTAJ TAKŻE:

Autorka listu sprzeciwia się także wycince drzew na alei. Uważa, że jest to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Centrum – pl. Odrodzenia 3”.

- Usunięcie 29 istniejących drzew, w tym wiele starodrzewów z al. Wojska Polskiego w obszarze ścisłego centrum jest działaniem nieodpowiedzialnym, wysoce szkodliwym i sprzecznym z wymogami adaptacji do zmian klimatu. Drzewa te pełnią ważne usługi ekosystemowe, retencjonują wody opadowe, obniżają temperaturę i podnoszą wilgotność powietrza, dają cień zwiększając komfort przebywania w przestrzeni ulicy – argumentuje Freino. - Są siedliskiem życia tysięcy organizmów, zwiększając bioróżnorodność tego, jakże ubogiego w gatunki rejonu miasta. Nie zastąpią ich młode nasadzenia, nawet w ilości ponad 100 sztuk, gdyż musiałyby to być dziesiątki tysięcy młodych drzew w celu skompensowania strat.

Jak zatem powinna wyglądać aleja? Projekt zmian powinien być sporządzany z uwzględnieniem zasad tworzenia błękitno-zielonej infrastruktury, tzw. „zielonych ulic”, co służy małej retencji.

- Bezwzględnie należy rozważyć przywrócenie w śródmiejskim odcinku al. Wojska Polskiego linii tramwajowej, co zresztą dopuszcza wcześniej przywołany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - dodaje autorka listu.

Rewitalizacja alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Kiedy ruszą prace?

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński