MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa placu Orła Białego odłożona w czasie. Przyczyną brak środków w budżecie miasta. Dla wielu osób to rozczarowująca decyzja

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
W realizację tego projektu zaangażowali się społecznicy, mieszkańcy, a także lokalni politycy. Wszystkich połączył wspólny cel, jakim była przebudowa placu Orła Białego i stworzenie go bardziej przyjaznym dla mieszkańców i turystów. Ze względów finansowych, miasto odkłada w czasie przebudowę placu. Dla wielu zaangażowanych osób jest to rozczarowująca decyzja.

Przebudowa placu Orła Białego jest najważniejszym punktem koncepcji „4 place Starego Miasta”, która dotyczy głównych historycznych placów, czy też rynków: Siennego, Nowego, Warzywnego oraz właśnie placu Orła Białego, który ma być przestrzenią przyjazną dla mieszkańców i przeznaczoną głównie dla ruchu pieszego. Miejscem przyciągającym turystów, którzy chcą odkrywać uroki Starego Miasta. Wiele już udało się zrobić.

Obalony został wcześniejszy projekt przebudowy i wprowadzono zmiany zasad parkowania w obrębie placu. Zamiast miejsc parkingowych powstał zielony skwer i zorganizowano akcję wspólnego sadzenia roślin w donicach. Prowadzone były szerokie konsultacje społeczne, zastosowano metodę prototypowania, a wszystko po to, żeby jak najlepiej odzwierciedlić rolę placu Orła Białego w kontekście całego Starego Miasta. Głos mogli zabrać mieszkańcy, a nad wszystkim czuwał doświadczony urbanista i badacz procesów rozwoju przestrzennego miast - Paweł Jaworski. Kolejnego etapu jednak nie będzie. Przynajmniej nie w przyszłym roku.

Brak środków na nowe inwestycje

Z powodu mocno ograniczonego budżetu, miasto Szczecin nie przewiduje rozpoczęcia żadnych nowych inwestycji, a fundusze zostaną przeznaczone jedynie na dokończenie trwających przedsięwzięć. Tym samym jedną z inwestycji, z których zrezygnowano, jest właśnie przebudowa placu Orła Białego.

- Zdaję sobie sprawę, że zarządzanie miastem w obecnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazły się samorządy, jest trudne i musi opierać się na racjonalnych przesłankach. Dlatego dziś musimy przede wszystkim zrealizować inwestycje rozpoczęte w latach poprzednich. Na nowe przyjdzie nam trochę poczekać - mówi wiceprezydent Daniel Wacinkiewicz, który mocno angażował się w projektowanie przebudowy placu - Przebudowa placu Orła Białego jest dla mnie bardzo ważna, przede wszystkim ze względu na zaangażowanie społeczne i przeprowadzenie procesu wypracowania założeń projektowych i zmian w tej przestrzeni w sposób kompleksowy.

Daniel Wacinkiewicz zapewnia, że projekt nie trafi na półkę, a do czasu jego realizacji w obszarze Starego Miasta jest do zrobienia wiele innych rzeczy.

- Priorytetem niech będzie dla nas usprawnienie komunikacji, parkowania oraz waloryzacja zieleni w tym obszarze. Zwieńczeniem tych działań powinna być przebudowa placu - mówi zastępca Piotra Krzystka.

Rozczarowanie zaangażowanych osób

W doprowadzenie do istotnych zmian na placu Orła Białego i w jego obrębie, zaangażowanych było wiele osób, które nie kryją teraz rozczarowania podjętą decyzją.

- Czuję się oszukany. Szczecin zasługuje na klimatyczne, tętniące życiem Stare Miasto - komentuje Igor Podeszwik, lokalny społecznik.

Z odłożeniem przebudowy placu nie zgadza się także miejski radny Przemysław Słowik, który deklaruje, że będzie walczył o rozpoczęcie inwestycji jeszcze w przyszłym roku.

- Ta inwestycja nie może być dłużej odkładana. Zbyt dużo czasu, energii i kapitału ludzkiego zaangażowaliśmy, żeby teraz odkładać to na kolejne lata - mówi w rozmowie z "Głosem" radny Koalicji Obywatelskiej.

Słów krytyki nie szczędzi także radna Agnieszka Kurzawa, która uważa, że Piotr Krzystek tylko szuka wymówek, a oszczędności są jedną z nich.

- Plac Orła Białego to temat ciągnący się przez kolejną kadencję Piotra Krzystka. Teraz dowiadujemy się, że ponownie przebudowa placu jest odraczana, a przecież niedawno był konkurs na zagospodarowanie tego miejsca. Co roku wracamy do tematu placu Orła Białego i co roku inne słyszymy tłumaczenia. Opieszałość Piotra Krzystka trwa już kilkanaście lat i zapowiadają się kolejne, ze stratą dla Starego Miasta oraz mieszkańców, którzy byli zaangażowani chociażby w prototypowanie - komentuje radna Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt przebudowy jest już gotowy, pozostaje jedynie znaleźć pieniądze na inwestycję i ogłosić przetarg. Przebudowa placu Orła Białego powinna kosztować około 7 milionów złotych.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński