MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa budynku w szpitalu przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie. Będzie tam działała poradnia kardiologiczna [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Budynek "J" w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie zostanie przebudowany. Za rok ma w nim działać poradnia kardiologiczna. Koszt inwestycji wyniesie blisko 15 mln zł.

Inwestycja w szpitalu przy Arkońskiej

Rusza kolejna inwestycja w szpitalu wojewódzkim przy ulicy Arkońskiej w Szczecinie - przebudowa budynku "J". Ma w nim działać poradnia kardiologiczna, która jest największą w szczecińskim szpitalu wojewódzkim poradnią specjalistyczną (i jedną z większych w województwie). W 2021 r. ponad trzydziestu pracujących tu kardiologów udzieliło łącznie 44 tys. porad. Były dni, gdy przyjmowano nawet dwustu pacjentów.

– Liczby jednoznacznie wskazują, że mamy kogo leczyć. Brakuje nam tylko miejsca, które odpowiadałoby skali naszej codziennej działalności – mówi dr Robert Józwa, kierownik poradni i ordynator oddziału kardiologii szpitala wojewódzkiego. – Przypomnę, że kilka lat temu szpital zyskał nowoczesny oddział kardiologiczny. Teraz nadszedł czas na poradnię, która w obecnej lokalizacji się po prostu nie mieści.

W nowym budynku znajdą się m.in. pomieszczenia poradni dla pacjentów ze stymulatorami serca wraz z dużym holem, pomieszczenia socjalne, gospodarcze i techniczne. Na parterze będą: rejestracja, gabinety EKG, pokój pobrań materiałów do badań, gabinet zakładania i obsługi EKG Holter. Na pierwszym piętrze: zespół pomieszczeń rehabilitacji kardiologicznej i gabinety lekarskie oraz pomieszczenia do UKG. Drugie, ostatnie piętro zajmą kolejne gabinety kardiologów oraz pomieszczenie szkoleniowe.

Poradnia kardiologiczna w ostatnich latach działała w części budynku "A", później, podczas pandemii, przeniesiono ją do budynku przy ul. Broniewskiego, skąd wróciła do swojej poprzedniej siedziby na początku 2022 r. Po opuszczeniu gmachu przy ul. Broniewskiego właściciel nieruchomości – Urząd Marszałkowski – zdecydował się sprzedać budynek. Pieniądze przeznaczy na przystosowanie nowej siedziby.

- Modernizacja poradni kardiologicznej to kolejna dofinansowana przez nas inwestycja w szpitalu - podkreślił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Od przyszłego roku kardiologia będzie się mieścić w nowej lokalizacji, gdzie pacjenci będą leczeni w komfortowych warunkach.

Na remont pieniądze przekazał też wojewoda zachodniopomorski, który dostrzegł rolę leczenia schorzeń kardiologicznych w walce z powikłaniami pocovidowymi (3 mln zł pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19).

– Szpital nie zarabia, nie taki jest jego cel. Dlatego gdyby nie wsparcie pana marszałka i pana wojewody, inwestycja, którą zaczynamy, nie mogłaby zostać zrealizowana. Nie byłoby nas na nią stać – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy, z których pierwszy obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej i realizację większej części prac budowlanych obejmujących przebudowę budynku i zagospodarowanie terenu.

- Zależało nam na takim etapowaniu inwestycji, aby móc rozpocząć ją możliwie szybko i aby już po realizacji pierwszej części można było z powodzeniem korzystać z całego budynku - tłumaczy Klaudiusz Dziubała, zastępca dyrektora szpitala ds. administracyjnych.

Budynek "J" jest częścią dawnego zespołu opiekuńczego Kücken Mühle, który wpisany został do rejestru zabytków w roku 1984. Pomimo przekształceń z okresu międzywojennego i kapitalnego remontu z lat 60. XX w., budynek zachował czytelną kompozycję bryły oraz elewacji z wystrojem architektonicznym. Z tego powodu całość prac będzie odbywała się z uwzględnieniem zaleceń konserwatorskich.

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego już podpisała umowę z wykonawcą (Przedsiębiorstwo Wielobranżowe AB Marek Andrych z Gryfina) na przebudowę budynku. Inwestycja ma być realizowana w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Jej koszt wyniesie niespełna 15 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński