Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa al. Wojska Polskiego. Jednak z tramwajem?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Już jest 600 podpisów za odbudową linii tramwajowej na odcinku alei Wojska Polskiego. Jedna z radnych zaprezentowała autorski pomysł na ożywienie miejsca, ale bez tramwaju.

Podpisy udało się zebrać pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie odbudowy linii tramwajowej. Do końca czerwca organizatorzy chcą ich zebrać dwa tysiące. Dla formalnego poparcia wystarczy 400.

- Bardzo przyjaźnie na nasz pomysł reagują mieszkańcy alei Wojska Polskiego. Mają pewne obawy, ale po krótkiej merytorycznej rozmowie zazwyczaj podpisują się pod naszym projektem - mówi Wojciech Dorżynkiewicz, radny niezrzeszony.

Pomysł zebrania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały do rady miasta to wyraz niezadowolenia z debaty dotyczącej przyszłości tego kawałka alei, a zorganizowanej przez magistrat.

- Nie padł żaden argument za tym, żeby wybrać wariant numer 1 (wariant bez tramwaju, ale z parkingiem pośrodku alei - przyp. red.). Ten wariant nic nie zmieni, nie sprawi, że centrum miasta będzie atrakcyjne - mówi Wojciech Dorżynkiewicz.

Grupę tworzą osoby z różnych środowisk, a mimo różnicy w poglądach mają wspólny cel - przywrócić tramwaj na alei.

Zobacz więcej:

W sieci pojawił się też kolejny pomysł na rewitalizację alei. Tym razem od kandydatki na fotel prezydenta Szczecina i radnej niezależnej. Małgorzata Jacyna-Witt jest przeciwna tramwajowi ze względu na koszty i to, że trzeba będzie długo czekać, jak szacuje 10 - 15 lat, na realizację tej inwestycji.

- Nikt mi nie wykazał, na czym miałoby polegać ożywienie przez tramwaj. Skąd mieliby się wziąć ci ludzie i wysiąść na określonym przystanku przy alei - mówi radna. - Nie widzę możliwości ożywienia przez tramwaj. Poza tym strefa spowolnionego ruchu z tramwajem? Przechodzę gdzie chcę i jednocześnie uważam na tramwaj?

Radna proponuje w ramach rewitalizacji alei od skrzyżowania z ul. Jagiellońską: wydzielenie pasa na środku jezdni z naprzemiennie stojącymi food truckami, drzewami, małymi fontannami i „meblami miejskimi”.

- Niekoniecznie mają to być food trucki, ale pawilony gastronomiczne - dodaje radna.

I jako przykład podaje ożywienie na Alei Fontann, jakie spowodowały mieszczące się tam lokale gastronomiczne.

Radna proponuje pozostawić parkingi w dotychczasowym miejscu, ale obniżyć je do poziomu jezdni. I dodaje pomysł: - Pas przy kamienicach o szerokości 1,5 m oddany nieodpłatnie w użytkowanie prowadzącym działalność w lokalach na parterze.

Do tego ulokowanie nowej siedziby Teatru Współczesnego w miejscu po szkole (popularnym „Maciusiu”), sprzedaż miejskich pustostanów w okolicy, otwarcie podwórek w okolicznych kwartałach na parkingi i tereny rekreacyjne.

Zobacz także: Debata o alei Wojska Polskiego w Szczecinie

Czytaj więcej o planach zmian w al. Wojska Polskiego w Szczecinie:

Jak będzie wyglądała aleja Wojska Polskiego po przebudowie?

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński