Przebieg samochodu a OC - czy ma znaczenie?

Materiał informacyjny rankomat.pl
pexels.com
Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników: począwszy od wieku kierowcy, a skończywszy na miejscu zamieszkania. Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko sam właściciel auta, ale również ubezpieczany pojazd. Sprawdź, czy przebieg samochodu wpływa na wysokość składki obowiązkowego OC.

Statystyki pokazują, że Polacy chętnie wybierają samochody używane – nierzadko takie, które na liczniku mają ponad 250 tys. przejechanych kilometrów. Okazuje się jednak, że stan techniczny auta wpływa pośrednio na wysokość składki, ponieważ im bardziej ryzykowne auto, tym wyższe prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.

Przebieg samochodu wpływa na wysokość składki

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda zależność przebieg samochodu a OC. Tylko pozornie oba elementy mają ze sobą niewiele wspólnego. W praktyce okazuje się, że związek jest dość silny.

Wyobraź sobie, że podróżujesz autem, który pokonał już tysiące kilometrów. Mimo wymiany części jest mocno wyeksploatowany, ponieważ ma też swój rocznik. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że usterka może pojawić się w dowolnym momencie. To z kolei zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe. Dlatego towarzystwa biorą pod uwagę przebieg auta jako jeden z elementów wpływających na wysokość składki.

Różnica w wysokości składek w zależności od przebiegu

Mimo że ubezpieczyciele uwzględniają przebieg przy szacowaniu wysokości składki, istnieje dobra wiadomość dla kierowców.

Różnice w wysokości składek nie są wysokie – zaledwie kilkadziesiąt złotych co 50 tys. kilometrów. Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli samochód ma przebieg:

  • do 50 tys. kilometrów – OC może wynieść ok. 581 zł
  • między 51 tys. a 150 tys. kilometrów – za OC trzeba zapłacić 641 zł
  • między 151 tys. a 250 tys. kilometrów – za ubezpieczenie należy zapłacić ok. 698 zł
  • między 251 tys. a 350 tys. kilometrów – polisa będzie kosztować ok. 719 zł
  • powyżej 351 tys. kilometrów – koszt polisy wyniesie ok. 729 zł.

Pamiętaj! Nie ma sensu zaniżać przebiegu przy szacowaniu wysokości składki. Podając faktyczne dane, otrzymujesz wycenę zbliżoną do rzeczywistej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i zaskoczenia przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

Od ciebie zależy, ile zapłacisz za OC

Czy wiesz, że to ty masz decydujący wpływ na wysokość obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? Jeżeli nie chcesz płacić dużo, warto:

  • pomyśleć o zmianie auta na samochód z mniejszym przebiegiem
  • porównać dostępne oferty i wybrać najtańszą.

Pamiętaj, że ubezpieczenie auta w kalkulatorze oc i ac rankomat.pl możesz łatwo oszacować. Wystarczy wypełnić formularz, aby otrzymać informację zwrotną na temat poszczególnych ofert. Potem nie pozostaje nic innego jak sprawdzić, gdzie najtaniej ubezpieczysz auto.

Chociaż przebieg samochodu nie jest czynnikiem determinującym, wpływa na wysokość składki. Jeśli zależy ci na maksymalnym obniżeniu ceny OC, warto uwzględnić ten aspekt. To, w połączeniu z pozostałymi elementami, pozwoli na poczynienie oszczędności nawet rzędu kilkuset złotych. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zacząć od porównania dostępnych propozycji przygotowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Dodaj ogłoszenie