Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protestują przeciwko festiwalowi Pyromagic. "To tragedia dla zwierząt" [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Folkman
Anna Folkman
Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina zorganizowała protest przeciwko organizacji Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, które w piątek rozpoczynają się w Szczecinie.

Happening jest elementem prowadzonej od tygodnia akcji edukacyjno-informacyjnej na temat negatywnych skutków dla zwierząt, ludzi i środowiska jakie niesie ze sobą ten Festiwal.

- Wielu z nas obserwuje ogromny stres swoich pupili, zwłaszcza psów podczas wybuchu fajerwerków, jednakże szereg osób nie zdaje sobie sprawy, jak tragiczne mogą być tego konsekwencje dla zwierząt dzikich, zwłaszcza ptaków, gdyż tego po prostu nie widać - mówi Helena Freino w imieniu Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina.

W grudniu ubiegłego roku Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina przeprowadziła kampanię ”BezWystrzałowy Sylwester” wieszając plakaty w witrynach lokali. Wystosowała też do Prezydenta Miasta Szczecin i Rady Miasta Szczecin list otwarty z apelem o całkowitą rezygnację z pokazów pirotechnicznych podczas wszelkich imprez organizowanych przez miasto (sylwester, Dni Morza, Finał Zlotu Żaglowców...), także z kolejnych edycji festiwalu Pyromagic.

PYROMAGIC 2019. CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Trwa głosowanie...

Wybierasz się na festiwal Pyromagic 2019?

GS24.pl

Prezydent ogłosił, że z sylwestrowego pokazu fajerwerków zrezygnuje od 2019 r., ale z innych pokazów nie, m.in. z festiwalu Pyromagic.

- Nie rozumiemy takiego podejścia, gdyż pokazy fajerwerków są w okresie letnim dużo bardziej szkodliwe dla dzikich zwierząt z uwagi na okres lęgowy, a troska o dobrostan zwierząt, ochronę powietrza, gleby i wód przed zanieczyszczeniami, które uwalniają się podczas wybuchów środków pirotechnicznych, a także ochronę zdrowia ludzi winna być przejawiana przez włodarzy Szczecina przez cały okrągły rok mówi Helena Freino.

PYROMAGIC 2019. INFORMACJE PRAKTYCZNE:

SZCZEGÓŁY: Pyromagic 2019. PROGRAM, komunikacja miejska, zmiany w ruchu

Szczegółowy program w galerii zdjęć!

Pyromagic 2019 w Szczecinie. Zobacz PROGRAM festiwalu fajerwerków

Pyromagic 2019 w Szczecinie - PROGRAM. Szczegóły festiwalu f...

- W bliskim otoczeniu wystrzałów znajduje się obszar Natura 2000 - Dolina Dolnej Odry, który jest bardzo bogaty, jeśli chodzi o różnorodność ptaków. Trzeba też zauważyć, że od marca przez całe wakacje trwa okres lęgowy ptaków - mówi Karolina Kulińska ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina. - Fajerwerki płoszą ptaki, które w stresie i strachu opuszczają swoje miejsca lęgowe i czasami nie wracają już w to samo miejsce. Zdarza się też, że wystraszone lecą na oślep i giną. Umyślne płoszenie zwierząt i ich niepokojenie w miejscach noclegu w okresie lęgowym jest zakazane.

Społeczna Straż Ochrony Zieleni Szczecina wystąpiła o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej tego, czy miasto poprosiło w tej spawie o decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. My też o to zapytaliśmy.

- Przed organizacją imprezy urząd miasta nie zwrócił się do RDOŚ o opinię - informuje Aleksandra Stodulna, pełniąca obowiązki Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. - Dni 9, 10 sierpnia to czas, w którym większość gatunków kończy już okres lęgowy.

RDOŚ podkreśla, że teren pokazu jest intensywnie zurbanizowany, charakteryzuje się gospodarczą działalnością człowieka. Oczywiście przypomina o zakazie płoszenia i niepokojenia zwierząt.

- W trakcie festiwalu Pyromagic dopuszczalne jest zastosowanie ładunków do 125 mm. To mniejszy kaliber niż zwyczajowo stosuje się na innych festiwalach tego typu - mówi Celina Wołosz z Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia. - Dysponujemy badaniami, które odpierają zarzuty przytaczane przez przeciwników pokazów, dotyczące hałasu i zanieczyszczenia środowiska. By zmniejszyć negatywny wpływ na ssaki i ptaki w okolicy, zostaną przygotowane tzw. strzały ostrzegawcze.

ZOBACZ TAKŻE:

Pyromagic 2018 w Szczecinie. Anglia zwycięzcą festiwalu faje...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński