Protest Ukraińców przed Zakładami Mięsnymi Henryk Kania w Pszczynie i Goczałkowicach. Pracownicy żądają wypłat zaległych pieniędzy ZDJĘCIA

JOL
Strajk Ukraińców przed ZM Henryk Kania Starostwo powiatowe w Pszczynie
Strajk Ukraińców przed Zakładami Mięsnymi Henryk Kania w Pszczynie i Goczałkowicach rozpoczął się we wtorek o świcie. Trwa do tej pory. Pieniędzy nadal nie ma. Ukraińscy pracownicy domagali się wypłaty wynagrodzenia za kwiecień i maj. Firma twierdzi, że pieniądze na wypłaty przekazała agencji, która ich zatrudnia. Agencja zapewnia, że firma płaci z opóźnieniem i 8 maja zapłaciła za marzec, a ona sama nie ma już środków, by zapewniać regularne wypłaty. Starostwo powiatowe wraz z Powiatowym Urzędem Pracy zaangażowały się wspólnie w pomoc pokrzywdzonym w znalezieniu innej pracy.

Spór o pieniądze za kwiecień i maj dla ukraińskich pracowników Zakładów Mięsnych Henryka Kani w Pszczynie i Goczałkowicach Zdroju trwa.

ZM Henryk Kania twierdzi, że pieniądze na wypłaty zostały przelane na konto Agencji Pośrednictwa Pracy New Work Poland i to ona jest winna za to, że ludzie ich nie dostali.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

New Work Poland zapewnia, że 8 maja przyszły pieniądze dopiero za marzec i że do kwietnia udawało się agencji utrzymywać regularność wypłat, mimo nieregularnych przelewów ze strony ZM Henryk Kania. Teraz nie ma już na to środków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NOWE FAKTY
Bój o wypłaty dla ukraińskich pracowników ZM Henryk Kania w Pszczynie. Sprawa u prokuratora

Raisa Storozh, prezes agencji New Work Poland w Pszczynie:
Od pół roku ZM Henryk Kania nie wywiązuje się z umowy. Opóźnienia w płatnościach wynoszą więcej jak miesiąc. Pieniądze na wynagrodzenia za marzec dostaliśmy 8 maja. Przez te pół roku nasza agencja wypłaca pracownikom należności z naszych środków. Płacimy im za mieszkania, dajemy zaliczki. A teraz już nie mamy środków. Od 15 maja firma Henryka Kani obiecuje, że prześle pieniądze i nic. To jest niepoważne traktowanie naszych pracowników. I to nie tylko w kwestii pieniędzy. Od tygodnia są oni odsyłani do hotelu, ponieważ - jak słyszą - nie ma dla nich pracy. To jest łamanie zapisów umowy, w której jasno pisze, że pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia im pracy. Na początku mieliśmy w Zakładach Mięsnych Henryk Kania ponad 150 pracowników, ale część - widząc trudności, z jakimi się tu zetknęli - wróciła do domu. W tej chwili jest ich ponad stu.
Ze współpracy z tym pracodawcą wycofały się już agencje z Krakowa i Warszawy, my też nie będziemy z nim dalej współpracować. Naszym pracownikom - z pomocą Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie - znajdziemy inną pracę.

Nie przegapcie

Paweł Sikora, rzecznik Zakładów Mięsnych Henryk Kania
Powstały spór i niejasności mają charakter wyłącznie biznesowy. To spór na linii firma – agencja.Przykro nam, że stroną stali się również pracownicy agencji oraz że agencja ta nie wypłaciła im kwietniowych wynagrodzeń.Dokładamy wszelkich starań, by pomóc w rozwiązaniu zaistniałej sytuacji jak najszybciej.

Strajk Ukraińców pod Zakładami Mięsnymi Henryk Kania trwa. L...

W pomoc ukraińskim pracownikom ZM Henryk Kania włączyło się starostwo powiatowe w Pszczynie i Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. We wtorek i środę w PUP działał punkt konsultacyjno-doradczy, w którym czekały również konkretne oferty pracy (jak nas zapewniono - było ich kilkadziesiąt). Zgłosiło się około 40 osób.

Swoją pomoc zadeklarowała także warszawska Agencja Pośrednictwa Pracy, której przedstawiciele spotkali się w czwartek ze strajkującymi, oferując pracę w zakładach mięsnych Sokołów i Animex. Można się z nimi kontaktować pod numer 731 445 730.

Pod zakładami strajkujący stali z transparentami we wtorek i czwartek, ale nawet w te dni, kiedy nie ma ich pod bramami zakładów, nie pracują i ciągle czekają na zarobione pieniądze.

O całej sytuacji zrobiło się głośno nie tylko w całej Polsce, ale i na Ukrainie. Piszą o niej ukraińskie media.

NOWE INFORMACJE
Ukraińcy z Zakładów Mięsnych Kania nie dostali wypłat od 2 miesięcy. Protestują. Zakład wini pośrednika pracy. Ten odpowiada

Zobaczcie koniecznie

Wcześniej pisaliśmy
"Oddajcie nam nasze pieniądze za kwiecień i maj" - transparent z takim napisem trzymają strajkujący Ukraińcy przed Zakładami Mięsnymi Henryk Kania.

Według starostwa powiatowego w Pszczynie strajkujących było około setki. Strajk zaczęli o czwartej rano przed zakładami Kani w Pszczynie i Goczałkowicach Zdroju.

Jak informuje starostwo, ZM Henryk Kania zapewnia, że wina leży po stronie agencji New Work Poland, która Ukraińców zatrudnia. Że pieniądze na wypłaty zostały na jej konto przelane. Ukraińcy przyznali, że agencja nie udostępniła im kopii umów o pracę.

O dziewiątej ze strajkującymi spotkała się starosta Barbara Bandoła oraz Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Strajkujący dostali wodę i drożdżówki, a nade wszystko zostali zapewnieni o pomocy w znalezieniu nowej pracy.

CZYTAJ TEŻ:
Ukraińscy pracownicy agencji New Work Poland nadal bez wypłat

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie od rana działa punkt konsultacyjno-doradczy, w którym czekają konkretne oferty.

- Wśród naszych firm znaleźliśmy 11, które zadeklarowały chęć przyjęcia tych pracowników. Jedna z nich chce na produkcję aż 10 osób. Pozostałe przedsiębiorstwa to plantacje, firmy budowlane, produkcja obwodów, itp. Do tego pomoc zadeklarowały dwie agencje z Tychów i jedna z Pszczyny - mówi dyrektor Sojka-Jany.

Punkt będzie czynny dziś i jutro do godz. 18. Jutro od czternastej do osiemnastej będzie można tam spotkać pracodawcę i przedstawicieli agencji. Na miejscu będzie też tłumacz.

Do południa nikt w punkcie się nie pojawił. Od policji wiemy, że strajkujący nadal stoją przed zakładem. Mimo deszczu, który zaczął padać.

Protest Ukraińców przed Zakładami Mięsnymi Henryk Kania w Ps...

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Wideo

Materiał oryginalny: Protest Ukraińców przed Zakładami Mięsnymi Henryk Kania w Pszczynie i Goczałkowicach. Pracownicy żądają wypłat zaległych pieniędzy ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 305

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mambo

Na sponsoring ekstraklasy pieniadze sa dla ludzi za prace nie ma 😟 zalosne

M
Mambo

To jego jest firma, posrednictwa pracy od pana i wladcy kani ktory mysli ze wykiwa caly swiat

M
Mambo

Jak to jest? jak sobie samemu przelejesz pieniadze i nie wyplacasz za prace to kto winy jest 😁

G
Gość
2019-06-02T15:01:38 02:00, Gość:

Ukraińcy do siebie. Oni zarabiają więcej niż Polacy. Wypad z Polski

To prawda wynocha z nimi niech w swoim kraju robią a lamusy niech bronią kraju

G
Gość

Jakoś mnie nie wzrusza ich los. Wypieprzać do siebie , z Polski won !

G
Gość

Ukraińcy do siebie. Oni zarabiają więcej niż Polacy. Wypad z Polski

K
Kok
2019-06-02T06:30:41 02:00, Konsument:

Też bym zaprotestował ! Oddajcie mi moje pieniądze ! Wczoraj robiłem grilla , kupiłem w Biedronce Kiełbasa Śląska z Kraina Wędlin , i powiem że nie dało się tego zjeść , skóra chyba z PCV !!! Masakra !!! Nikt z 6 osób nie zjadł tak twarda skóra !

Jak kupujesz kiełbasę za 5zł no to masz, pamiętaj, biednego nie stać na tanie rzeczy

K
Kurtka
2019-06-02T06:30:41 02:00, Konsument:

Też bym zaprotestował ! Oddajcie mi moje pieniądze ! Wczoraj robiłem grilla , kupiłem w Biedronce Kiełbasa Śląska z Kraina Wędlin , i powiem że nie dało się tego zjeść , skóra chyba z PCV !!! Masakra !!! Nikt z 6 osób nie zjadł tak twarda skóra !

To kupuj dalej w biedronce, będziesz zadowolony

J
Jan

Mi jak pobyt w raichu się nie podobał to wróciłem, zachęcam ukraińców do powrotu do kraju

E
EE
2019-05-31T23:21:49 02:00, Halszka:

To co tutaj czytam ,to Hugo Kołłątaja mnie ściska. Płacą ukrom bandersynom za mieszkania ,bo niech to szlag trafi ,a nam ,Polakom ,najniższa krajowa i mósimy żyć.,opłaty robić dosłownie wszystko ,mamy sprawiedliwość za tych rządzących zydobandersynow po ...uju i fest !! Duda żydek z ukry ,potomek myhajly Dudy ,przyboczny bandersynow ,rzeźnik Narodu polskiego ,takich mamy prezydenta i premiera zydka ,złodzieja i oszusta razem z kaczorem ,głosujcie ludziska na nich !! Nie dostali kasy ,i dobrze ,niejednokrotnie Polscy nie dostali kasy pracując w Niemczech ,to na forach internetowych ,suchej nitki nie zostawili ścienne ,a bandersynow to żałujecie ,weźcie sobie ich do siebie. A druga sprawa ,ci to za pośrednictwem pracy ?; Kanalie i nic więcej ,śmiecie żydowskie ,w Szczecinie jest ich od metra.

2019-06-01T00:26:54 02:00, Abchazji:

Ahahahha Ja pierdole ale przyglup :) ojciec ci chyba za mocno przypierdoli w pysk kutasem i trysną ci spermą centralnie przez nos do mózgu nasieniem i ci się popierolilo w dupe, bo tam ci kakao wymieszał ponownie chujem lol

A ciebie chuju chyba po pijaku robił w podlwowskiej wsi.

G
GOŚĆ

Ale pojeby ci komentujący... Buhahahaha

K
Konsument

Też bym zaprotestował ! Oddajcie mi moje pieniądze ! Wczoraj robiłem grilla , kupiłem w Biedronce Kiełbasa Śląska z Kraina Wędlin , i powiem że nie dało się tego zjeść , skóra chyba z PCV !!! Masakra !!! Nikt z 6 osób nie zjadł tak twarda skóra !

G
Gość

Ukraińcy W........ ć!!!

G
Gość

Cały Kania..... Nie płaci pracownikom, nie płaci również za transport który dla niego świadczą inni przewoźnicy. Ale co tu się dziwić... Młodzi się do żłoba dostają i tak do będzie wyglądać.... Kania z młodym zieciem Kowal...k na czele!!!!!

G
Gość
2019-06-01T17:23:15 02:00, rocky:

Od tego jest panstwo i odpowiednie urzedy.Ludzie potrzebuja pieniadze na zycie i na pewno maja zobowiazania finansowe na Ukrainie, urzad powinien dac jakas zapomoge tym ludziom i zarazem wyjasnis problem z brakiem wynagrodzenia dla tych pracownikow.Tak to funkcjonuje w cywilizowanym kraju.

Jak jesteś taki chojny to sam z własnej kieszeni daj zapomoge, a nie z naszych podatników pieniądze bo rząd swoich pieniędzy nie ma.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3