Poprawienie urody staje się coraz popularniejsze. Również w naszym kraju, w którym jeszcze kilka lat temu medycyna estetyczna była swoistą ekstrawagancją. Oferta gabinetów medycyny estetycznej jest bardzo obszerna. Zapoznajmy się z najpopularniejszymi zabiegami oraz ich kosztami

Operacja plastyczna nosa

Operacja plastyczna nosa jest jedną z najczęściej przeprowadzonych operacji w naszym kraju i na świecie. Bez wątpienia jest to spowodowane rzeczą absolutnie prozaiczną - znajduje się on w centralnej części twarzy i zwyczajnie to na nim często skupia się nasza uwaga. Dla wielu osób defekty w kształcie nosa mogą być powodem licznych kompleksów. A im bardziej nos odbiega od utartych standardów piękna, tym mocniej będzie on zwracał uwagę.

Koszt zabiegu wynosi od 10 000 do 18 000 złotych. Ceny wahają się w zależności od lokalizacji, a także samych specjalistów, którzy się operacji podejmują. W niektórych przypadkach możemy ubiegać się o refundację wykonania zabiegu z NFZ. Dzieje się tak, gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia takiej operacji z przyczyn zdrowotnych. Dla przykładu w obniżeniu kosztów operacji pomoże nam krzywa przegroda nosowa, której brak leczenia może przyczyniać się do przewlekłych bólów głowy, zmęczenia i bezsenności. W niektórych przypadkach może ona utrudnić w znaczny sposób funkcjonowanie pacjenta, a nawet być zagrożeniem dla jego życia. O refundacje zabiegu można ubiegać się w przypadku, gdy wady w budowie nosa zostały wywołane przez wypadek.

Operacji plastycznej nosa mogą poddać się osoby mające co najmniej 16 lat (w przypadku kobiet). Nie zaleca się jej przeprowadzania u osób, które ukończyły 35 rok życia, ze względu na słabszą regenerację.

Wypełnianie i powiększanie ust

Wypełnianie ust nie jest zabiegiem inwazyjnym. Cieszy się niezwykłą popularnością w Polsce. Poprawę konturu ust i ich wypełniania możemy dokonać przy pomocy jednej z wielu dostępnych w gabinetach kosmetycznych metod. Koszt zabiegu waha się od 700 do 1300 zł za 1 ml wykorzystanego kwasu.

Na zabieg wypełnienia ust lub poprawy ich kształtu decydują się najczęściej kobiety w wieku 25-50 lat. Jedynie ułamek, bo 5% pacjentów gabinetów medycyny estetycznej, stanowią w tym przypadku panowie. Sporą większością osób, które decydują się na wypełnienie ust, są panie w młodym wieku. Chcą one nie tylko powiększyć ust, ale również poprawić ich koloryt lub zmienić kształt. Paniom w wieku dojrzałym zależy przede wszystkim na lepszym nawilżeniu ust, które również można uzyskać wypełniając je kwasem hialuronowym. Dzięki zabiegowi można usunąć zmarszczki, które pojawiają się wokół ust, a także poprawić elastyczność warg, wyrównać dysproporcje, czy zmienić kształt łuku Kupidyna.

Poprzez wypełnienie ust można również dokonać podniesienia kącików ust, czy zredukowania odległości pomiędzy górną wargą a nosem.

Do powiększania ust zazwyczaj wykorzystuje się kwas hialuronowy. Jest to substancja, która naturalnie występuje w organizmie ludzkim, dlatego jest świetnie przez niego tolerowana. Kwas wiąże wodę w skórze, co pozwala na jej ujędrnienie, zwiększenie elastyczności i dogłębne nawilżenie. Wypełnianie kwasem pozwala praktycznie z dnia na dzień wrócić do codziennych aktywności.

Innym specyfikiem, który jest używany do wypełnienia ust, jest tkanka tłuszczowa. Pobiera się ją z ciała pacjenta - z miejsc mało widocznych - i wprowadza po odwirowaniu w pożądane części ust. Niestety przeszczep zawiera również krew, lipidy i fragmenty tkanek, które po krótkim czasie ulegają wchłonięciu. W efekcie końcowy wygląd może nie być zadowalający, a procedura wymagać będzie częstego powtarzania.

Istnieją jeszcze inne, rzadziej stosowane metody na poprawienie kształtu ust:


  • wypełnienie ust implantem,

  • powiększenie ust przeszczepem z własnej skóry,

  • powiększenie ust tatuażem lub makijażem permanentnym,

  • operacyjne powiększenie ust.

Operacja pośladków

Oprócz pełnych, zgrabnych piersi, szczególnie istotne są dla wielu z nas kształtne pośladki. Pupa jest jednym z atrybutów kobiecości, która wzbudza nie tylko podziw u panów, ale również zazdrość u innych pań. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę jej kształtu, czy też powiększenie z pomocą chirurga plastycznego. Koszt zabiegu wynosi od 7 500 do nawet 25 000 zł.

Dzięki operacji pośladków pacjentka lub pacjent mogą uzyskać wymarzone kształty bez konieczności stosowania drakońskich diet, czy wymagających ćwiczeń fizycznych. Do wypełnienia pośladków używa się - podobnie, jak w przypadku powiększania piersi - implantów, ale również tłuszczu własnego, który jest pobrany z ciała pacjenta. Operacje powiększenia pośladków połączoną z liposukcją, nazywa się czasem liftingiem brazylijskim. Możliwe jest również powiększenie pośladków poprzez wprowadzenie kwasu hialuronowego.

Zabieg powiększenia pośladków może być przeprowadzony praktycznie u każdego pacjenta, o ile nie pojawiają się przeciwwskazania do wykonania operacji. Lekarz plastyczny przed rozpoczęciem procedury będzie jednak namawiał do poprawy wyglądu pupy przy pomocy odpowiedniej diety i dobrze skonstruowanego treningu fizycznego. Jeśli te jednak zawiodą, zawsze możemy się do niego skierować, aby uzyskać zadowalające nas wyniki.

Operacja powiększenia pośladków jest szczególnie wskazana u osób szczupłych, a także takich, u których obserwuje się wyraźną dysproporcję w sylwetce.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przez okres około 4 tygodni po jego przeprowadzeniu utrzymuje się obrzęk w okolicy bioder. Nie zaleca się intensywnego wysiłku w okresie rekonwalescencji.

Opracowano na podstawie informacji ze strony szczecińskiej kliniki chirurgii plastycznej Aesthetic Med.