Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Uniwersytetu Szczecińskiego, Grupy Enea i ZUT. Zielony wodór jako paliwo energetyczne to przyszłość gospodarki

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
fot. Sebastian Wołosz
ZUT, Uniwersytet Szczeciński oraz Grupa Enea wspólnie pracują nad projektem wykorzystania zielonego wodoru do stabilizacji pracy sieci energetycznej.

Wodorowy Bufor Energetyczny to projekt innowacyjny, pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie systemów, oparty będzie na ekologicznym paliwie, pozyskanym z elektrolizy wodoru. Wodór ma stabilizować sieć energetyczną i pozwala na długie magazynowanie.

Wodorowy Bufor Energetyczny to projekt, który odpowiada na potrzeby rynku. Dzisiejsze gospodarki coraz częściej wykorzystują odnawialne źródła energii.

- Wodór to przyszłość. Gospodarki, które będą miały technologię wodorową, będą konkurencyjne na rynku. Ci, którzy jej nie będą mieli, znikną jak telekomunikacja z telefonami przewodowymi - mówi dr hab. Wojciech Drożdż prof. US, wiceprezes Enei Operator ds. logistyki i zakupów.

Proponowany projekt ma na celu opracowanie rozwiązania systemowego stabilizującego pracę dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych, które jako część sieci dystrybucyjnej, będzie umożliwiało efektywne zarządzenie energią elektryczną zwiększając elastyczność sieci w zakresie możliwości przyłączeń nowych producentów energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, podnosząc bezpieczeństwo i niezawodność sieci, a także poprawiając parametry jakościowe dostarczanej energii elektrycznej.

ZOBACZ TEŻ:

- Cieszę się, że szczecińskie uczelnie włączają się w prace w kierunku pozyskania czystej energii. Taka współpraca daje szansę rozwoju - mówi Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Uczelnie nie mogą stać obok tego, co się dzieje w światowej gospodarce, dlatego takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Zielony wodór to jest coś, co wydaje się przyszłością gospodarki. To ważne, że tego typu inicjatywa powstała w naszym województwie.

Szczecińskie uczelnie wyższe mają w tym projekcie być źródłem innowacji technologicznych, które następnie będą testowane w praktyce. Projekt został podzielony na 5 etapów obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe. Będzie trwał trzy lata, a rozpoczął się w styczniu tego roku.

ZOBACZ TEŻ:

Matura, a potem wybór studiów. To czeka tegorocznych maturzystów. Już wkrótce startują rekrutacje na studia, warto więc zobaczyć, co oferują szczecińskie uczelnie.Szczecińskie uczelnie. Co oferują? Jakie są wydziały?Sprawdź GALERIĘ >>>>>

Studia w Szczecinie. Maturzysto, zobacz gdzie warto studiowa...

ZOBACZ TEŻ: WIDEO: Jesteśmy społeczeństwem cyfrowym

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński