Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt Towarzystwa Miłośników Recza.Młodzież robi takie rzeczy

Emilia Chanczewska [email protected]
„Recz na rzeczy - dziennikarskim okiem”, to projekt Towarzystwa Miłośników Recza, którego owocem jest ciekawe wydawnictwo A Są w nim wywiady z mieszkańcami i legendy o Reczu.

W poniedziałkowym Głosie relacjonowaliśmy spotkanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Reczu pt. „Recz na rzeczy - bez barier”, które odbyło się w poprzedni piątek. Było to podsumowanie trzech projektów, w tym tego, który zaczął się 18 lutego i zakończył 26 sierpnia dziennikarskimi warsztatami z Głosem.

„Recz na rzeczy - dziennikarskim okiem”, był to projekt dla gimnazjalistów z Recza, tworzących szkolną gazetkę „GIMpress”. Owocem ich pracy jest m.in. wydawnictwo „Recz na rzeczy. Wydarzyło się... Pamiętnik”. To pięknie wydany zeszyt, w którym są wywiady ze starszymi mieszkańcami miasta, zdjęcia przedwojennego Recza oraz trzy związane z nim legendy.

- Uczestnicy projektu dokumentowali różne wydarzenia, imprezy lokalne, uroczystości, spotkania autorskie - napisał w słowie wstępnym koordynator projektu, Maciej Gryczewski z Towarzystwa Przyjaciół Recza. - Ich zaangażowanie polegało na pisaniu artykułów i relacji, przeprowadzaniu wywiadów, tworzeniu dokumentacji zdjęciowej. Pod koniec każdego miesiąca wydawali lokalną gazetę „Recz na rzeczy”.

Recz. Fantastycznie

To, że oprócz newsów młodzież zajęła się także tematyką historyczną, sprawiła marcowa impreza „Recz. Fantastycznie”, obchody 71. Rocznicy Polskości na Ziemiach Zachodnich.

- W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu została zorganizowana wystawa zdjęć i pamiątek „Recz zatrzymany w kadrze” - czytamy w relacji młodych dziennikarzy „GIMpressu”. - Ważnym wydarzeniem o charakterze naukowym było sympozjum „Recz na tle dziejów”.

Odbył się wtedy także Koncert Wspomnieniowy „Recz. Fantastycznie”, który wzbudził wiele emocji wśród przybyłych gości. Przedstawiona została „Legenda o Smoku Obrońcy”, autorstwa uczennicy gimnazjum Wiktorii Rakowskiej. W aktorów wcielili się uczniowie Gimnazjum im. Adolfa Długosza w Reczu.

W wydawnictwie oprócz tej legendy jest także „Legenda o pięknej Adelajdzie” Agaty Gołąb oraz „Legenda o Pasterzu i Bocianie” Artura Brydzińskiego, ze zdjęciami z przedstawień.

Poezja, piosenka, wywiad

Podczas imprezy „Recz. Fantastycznie” była też prezentacja zdjęć i filmów nakręconych przez mieszkańców Recza, wiersze i piosenki zaśpiewane przez uczniów i absolwentów gimnazjum, wywiady przeprowadzone przez redakcję gazetki GIMpress z mieszkańcami.

- Ten wieczór, który odbył się na tle niesamowitej scenografii, był niezwykle ważny dla mieszkańców Recza, ponieważ obudził wiele wspomnień o ważnych dla mieszkańców postaciach, miejscach i wydarzeniach - podsumowują dziennikarze GIMpressu. - W opinii wielu ten dzień był niezapomniany, pełen wrażeń i niezwykle sentymentalny. Ideą organizatorów wydarzenia było to, aby zrobić wspólnie coś dla wszystkich. Udało się!

Udały się też warsztaty z Głosem, na których młodzież solidnie pracowała!

Realizacja projektu „Recz na rzeczy - dziennikarskim okiem” Towarzystwa Przyjaciół Recza była możliwa dzięki dofinansowaniu z programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj odbyła się wizja lokalna na miejscu zastrzelenia 22-latka. Przebiegła w bardzo napiętej atmosferze

Szczecin: Śmiertelnie postrzelony 22-latek. Wizja lokalna wś...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński