MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Programy mieszkaniowe. Wysyp pomysłów. Oto szczegóły z konferencji w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Partie kuszą wyborców programami mieszkaniowymi. To będzie jeden z głównych tematów w kampanii wyborczej. Co proponują główne ugrupowania?

Dzisiaj w Szczecinie szczegóły swojego programu zaprezentowała Platforma Obywatelska. Skupia się wokół pomysłu nieoprocentowanego kredytu do 600 tys zł. na zakup nowego mieszkania dla osób do 45 roku życia, które pracują.

- Wielu młodych ludzi nie może mieć własnego mieszkania, bo jest drogo i banki odmawiają kredytów. Chcemy to zmienić i mamy na to plan. Kredytobiorca będzie spłacał bankowi tylko kapitał, a odsetki weźmie na siebie państwo. Ten program to też impuls dla gospodarki - mówił poseł Arkadiusz Marchewka.

Obecnie w Szczecinie rata kredytu za 50-metrowe mieszkanie wynosi ok. 2900 zł. Według posła, po wprowadzeniu programu PO, rata spadłaby do ok. 1200 zł.

Kolejne propozycje mieszkaniowe PO to m.in. 600 zł dopłaty do wynajmu mieszkania, czy pieniądze na remonty mieszkań. W ciągu czterech lat PO chciałaby przekazać samorządom 10 mld zł na remonty lokali komunalnych.

- Wielu młodych ludzi nie stać na zakup mieszkania. Dlatego decydują się na najem. Rozwiązaniem może być 600 zł dopłaty do najmu mieszkania. To pozwoli zapłacić czynsz i zaoszczędzić pieniądze na wkład własny na mieszkanie w przyszłości -mówiła Małgorzata Wleklak, radna osiedla Dąbie.

- W Polsce mam ok. 60 tys. pustostanów, a kolejka osób czekających na mieszkania komunalne to ok. 100 tys. osób. Pomożemy finansować samorządom remonty pustostanów, aby w bardzo szybkim tempie otworzyć dostęp do tych zasobów - wyjaśniał Marcin Biskupski, radny Szczecina.

Co na to PiS?

PiS przygotował swoje propozycje, które wczoraj przyjął rząd. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca. Chodzi o Program Pierwsze Mieszkanie składający się z dwóch elementów. Pierwszy to preferencyjny kredyt na 2 procent., którego oprocentowanie wyniesie 2 procent. Wielkość kredytu to maksymalnie 500 tysięcy złotych, jeśli chodzi o jednoosobowe gospodarstwo domowe i 600 tysięcy, jeśli osób mieszkających w gospodarstwie domowym jest więcej. Dopłata do kredytu będzie trwała 10 lat. Z tego programu będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia. Kredyt będzie mógł być udzielony tylko na zakup pierwszego mieszkania, a wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tysięcy złotych. Kredyty 2-procentowe będą udzielane przez banki, które podpiszą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Drugi pomysł to specjalne konto oszczędnościowe dla osób, które nie mają i nie miały mieszkania. Minimalna wpłata miesięczna to 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. Minimum 11 wpłat w trakcie roku to gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej od państwa.

- To realna pomoc dla Polaków. Opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią przekazywaną przez państwo. Chcemy, żeby zakup mieszkania oznaczał życiową stabilizację i bezpieczeństwo, a nie początek zmartwień i że własne mieszkanie to realna perspektywa a nie jedynie odległe marzenie - wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki.

Z rządowych szacunków wynika, że w 2023 roku w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent zostanie udzielonych 10 tys. kredytów, a w 2024 roku 40 tys.

Propozycja Lewicy

Lewica ma również pomysł na budowę nowych mieszkań. Stawia na mieszkania komunalne.

- Proponujemy tanie mieszkania komunalne w dobrym standardzie, to znaczy musi pomóc państwo w budowaniu tych mieszkań, ale mieszkania zostają własnością miejską. Można dyskutować na temat dziedziczenia mieszkań, ale to są mieszkania komunalne. Wiem, że w Polsce jest większy szacunek do własności niż do najmu, chociaż młode pokolenie już woli wynajmować, bo młodzi zmieniają pracę, wyjeżdżają z miasta do miasta, wyjeżdżają do różnych państw mówił niedawno w Szczecinie Włodzimierz Czarzasty, lider Lewicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński