Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Profilaktyka 40+" wydłużony do czerwca 2022 r. Więcej czasu żeby zadbać o zdrowie!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Program "Profilaktyka 40+"
Program "Profilaktyka 40+" Pixabay
Wydłużona została realizacja rządowego programu "Profilaktyka 40+". Bezpłatne badania profilaktyczne będzie można wykonać do czerwca 2022 r.

Program "Profilaktyka 40+" ruszył 1 lipca 2021 r. Do tej pory w Zachodniopomorskiem skorzystało z niego około 40 tys. osób. Jego głównym celem jest ochrona przez chorobami przewlekłymi, których rozpoznanie z powodu pandemii COVID-19 było przez prawie dwa lata znacznie utrudnione. Badania już potwierdzają, że profilaktyka chorób gwałtownie spadła, m.in. z powodu obniżonej "zgłaszalności" do lekarzy. Jak twierdzą eksperci, to bardzo niekorzystne zjawisko.

Specjaliści zwracają uwagę, że wiele chorób (zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju), nie daje niepokojących objawów i zagrożenie można wykryć tylko dzięki badaniom profilaktycznym. Ważne jest więc, by wykryć je na tyle wcześnie, by uniknąć ciężkiego, długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

ZOBACZ TEŻ:

Z Programu mogą skorzystać wszyscy, którzy ukończyli 40 rok życia (nie ma górnej granicy wieku). Chętni muszą wcześniej wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia - powinni znać swój wzrost, obwód w pasie i masę ciała. To na jej podstawie zostanie wygenerowane e-skierowanie na realizację odpowiedniego pakietu badań. Ankietę można wypełnić: przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub na infolinii 22 735 39 53. Od 12 lutego ankietę kwalifikującą można też wypełnić na miejscu, w placówce, która program realizuje. Przypomnijmy, pacjent ma prawo wyboru placówki - trzeba się tylko umówić telefonicznie na termin wizyty.

Na podstawie wypełnionej ankiety oceniane są czynniki ryzyka i wystawiane jest skierowanie na konkretne, dostępne badania. W pakiecie są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, AlAT, AspAT, GGTP (to badania krwi, pozwalające na ocenę funkcji wątroby), poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT). Dla mężczyzn dodatkowo badanie w kierunku wykrycia raka prostaty: PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Program obejmuje także pomiary wykonywane w punkcie diagnostycznym: ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

ZOBACZ TEŻ:

"Profilaktyka 40+" jest realizowana w placówkach, które podpisały umowę z NFZ na jej wykonywanie - wykaz placówek publikowany jest na stronie internetowej Funduszu.

Wyniki badań pacjent powinien okazać lekarzowi rodzinnemu, który na ich podstawie skieruje go do specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński