Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka jelita grubego. Wykonaj kolonoskopię. Nie czekaj!

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W pięciu placówkach: w Regionalnym Centrum Medycznym w Białogardzie, w przychodni Lech Investment w Kołobrzegu, w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym - przy ul. Arkońskiej i w Zdunowie można wykonać profilaktyczną kolonoskopię, czyli badanie pozwalające wykryć zmiany w jelicie grubym.

Zachodniopomorski Oddział NFZ podpisał umowy na realizację przesiewowego programu profilaktyki raka jelita grubego - profilaktyczną kolonoskopię można wykonać w placówkach w Białogardzie, w Kołobrzegu i w Szczecinie - na prawo i lewobrzeżu. Program adresowany jest do osób w wieku od 50 do 65 lat, a także do osób w wieku 40-49 lat, jeśli mają krewnego pierwszego stopnia, u którego taki nowotwór został rozpoznany.

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie, jednak do samego badania (kolonoskopii) trzeba się przygotować, dlatego przed wizytą należy się skontaktować z placówką, aby się dowiedzieć, jak to zrobić.

- Dzięki kolonoskopii można wykryć i od razu usunąć polipy, czyli zmiany nowotworowe we wczesnej fazie rozwoju - podkreśla Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa ZO NFZ Szczecin.

Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może się rozwijać bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. W Polsce rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań!

W województwie zachodniopomorskim można wykonać profilaktyczną kolonoskopię:

- w Regionalnym Centrum Medycznym w Białogardzie, przy ul. Chopina (tel. 94 311-37-48).
- w Lech Investment w Kołobrzegu, przy ul. Ppor. Edmunda Łopuskiego (tel. 94 713-62-23).
- w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie, przy ul. Strzałowskiej (tel. 91 425-14-10).
- w SP Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, przy ul. Arkońskiej (tel. 91 813-91-40).
- w SP Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, przy ul. Sokołowskiego (tel. 91 442-73-10).

Realizowany przez Zachodniopomorski oddział NFZ program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym: pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy, usunięcie mniejszych polipów, do 15 mm - osoby z większymi zmianami (powyżej 15 mm) kierowane są do ich usunięcia w warunkach szpitalnych, poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów oraz wskazaniu konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Kolonoskopia jest badaniem precyzyjnym - może trwać od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym - z zastosowaniem żelu znieczulającego lub w znieczuleniu ogólnym.
Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński