Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profanacja w Święto Niepodległości. Pomnik ofiar bombardowania Świnoujścia naznaczony

asta
Uroczystości rocznicy zbombardowania Świnoujścia z marca tego roku.
Uroczystości rocznicy zbombardowania Świnoujścia z marca tego roku. Fot. S. Ryfczyński / Archiwum
Na pomniku, który stoi na cmentarzu na wzgórzu Golm (przy niemieckiej miejscowości Kamminke na wyspie Uznam) pojawiło się dziś rano 7 znaków przypominających symbol Polski Walczącej. Powstała hipoteza, że może to być prowokacja niemieckich nacjonalistów.

Pomnik upamiętnia ofiary bombardowania Świnoujścia z 1945 roku. Zginęło wówczas około 20 tysięcy ludzi. Wzgórze Golm, gdzie był cmentarz wojskowy, stało się miejscem pamięci. Dziś jest tam Ośrodek Spotkań Młodzieży Golm, gdzie prowadzone są wspólne polsko niemieckie warsztaty.

- W marcu tego roku odbyły się na Golmie uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia wojenne - mówi jedna z mieszkanek Świnoujścia, która w nich uczestniczyła. - Tegoroczne obchody były wyjątkowe. Niemieckie parafie w Krummin i Karlshagen oraz mieszkańcy wyspy Uznam otrzymali z rąk Dawida Portersa, dyrektora International Center for Reconciliation, krzyże z gwoździ. To symbol działającego przy katedrze w Coventry w Anglii stowarzyszenia, które jednoczy mieszkańców miast, jakie ucierpiały podczas II wojny światowej. A tu taki wstyd. Jeszcze w nasz Dzień Niepodległości.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

- Jako mieszkańcy Świnoujścia i wspólnej polsko niemieckiej wyspy Uznam, z całą mocą potępiamy profanację pomnika na cmentarzu w Golm - tłumaczy prezydent. - Dziś nie wiemy jeszcze, kto dokonał tego ohydnego czynu; czy był to akt skrajnego nacjonalizmu, ksenofobii czy chuligański wybryk polskich lub niemieckich wandali. Kto by jednak tego nie dokonał, uczynił rzecz okropną. Sprofanował i zbezcześcił miejsce mające przypominać nam o najbardziej z okrutnych wojen, która pochłonęła miliony ofiar - ludzi, często bez własnej woli wplątanych w wojenną zawieruchę. Użyto do tego znaku Polski Walczącej, symbolu szczególnego dla naszych przodków i dla współczesnego pokolenia Polaków.

Dlaczego jako winnych wskazuje się niemieckich nacjonalistów - czytaj w czwartek w wydaniu papierowym Głosu Szczecińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński