445 zgłoszeń, wśród nich nagrania nadesłane przez dwóch studentów Zbigniewa Raubo z Akademii Muzycznej w Katowicach. Jury spodobał się i Tymoteusz Bies z, i Łukasz Mikołajczyk. Trzecim reprezentantem katowickiej uczelni był Andrzej Wierciński z klasy prof. Wojciecha Świtały. Trzeba było ich namawiać do udziału w konkursie?
Z tym namawianiem do udziału w konkursach bywam ostrożny, bo to oczywiście decyzja, którą każdy student musi podjąć sam. Ja tylko delikatnie sugeruję, kto taki ciężar jest w stanie wziąć na plecy. Nie wszyscy studenci mają taką odporność, nie każdy wykazuje też odpowiednie predyspozycje. Bo trzeba uczciwie podkreślić, że przygotowania do konkursu takiego formatu jak Konkurs Chopinowski to ogromny wysiłek, który wykracza daleko poza standardowy tok studiowania. To wyzwanie, które jednak warto podjąć, bo Konkurs Chopinowski uskrzydla, bez względu na to, czy odpada się na pierwszym etapie, na drugim, czy dochodzi do finału. Sukcesem było już samo zakwalifikowanie się do konkursu. Zgłoszeń było 445, ale tylko 78 pianistów dostało przepustkę do pierwszego etapu.
Tymoteusz Bies odpadł po pierwszym etapie, Łukasz Mikołajczyk po drugim. Śledził profesor ich występy, oceniał ich?
Oczywiście, zawsze wychwytuję różne subtelności, które wymagają udoskonalenia, ale całościowo oceniam ich występy bardzo pozytywnie. Uczestnicy Konkursu Chopinowskiego to już naprawdę znakomici pianiści.
Do trzeciego etapu konkursu zakwalifikowało się już tylko 20 pianistów. Komu profesor kibicuje?
W tym konkursie zawsze kibicuję Chopinowi. To jego muzyka w całej tej rywalizacji jest najważniejsza i nie możemy o tym zapominać. A moje typy? Mam kilka, ale nie warto spekulować.
Rozmawiała: Barbara Siemianowska-Aniol
20 wirtuozów
Do trzeciego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakwalifikowało się 20 pianistów z 12 krajów.
Luigi Carroccia z Włoch; Galina Chistiakova i Dmitry Shishkin z Rosji; Seong-Jin Cho, Chi Ho Han, Su Yeon Kim z Korei Południowej; Aljoša Jurinić z Chorwacji; Dinara Klinton z Ukrainy; Aimi Kobayashi z Japonii; Marek Kozák z Czech; Kate Liu, Eric Lu, Alexei Tartakovsky ze Stanów Zjednoczonych; Charles Richard-Hamelin i Yike (Tony) Yang z Kanady; Zi Xu z Chin; Georgijs Osokins z Łotwy; Łukasz Krupiński, Krzysztof Książek i Szymon Nehring z Polski.
Laur dla Marthy Argerich
Martha Argerich, jurorka tegorocznego Festiwalu Chopinowskiego i jego zwyciężczyni sprzed 50 lat otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ceremonia odbędzie się w piątek, 23 października o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
*Koszmarny wypadek w Bytomiu. Dlaczego ciężarówka zmiażdżyła fiata i zabiła młoda kobietę?
*Rolnik szuka żony ODC. 5 ZDJĘCIA + WIDEO
*Nowe mieszkanie w Katowicach może być Twoje
*Straszny wypadek w McDonaldsie: Dziewczynka ma poparzenia 4. stopnia