Prof. Łukasz Tomczak: PiS to zwarta formacja, reszta sceny...

  Prof. Łukasz Tomczak: PiS to zwarta formacja, reszta sceny politycznej jest skłócona

  Ynona Husaim-Sobecka

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Dwa razy w tym roku pójdziemy do urn. W maju wybierzemy Parlament Europejski, na przełomie października i listopada – parlament polski. O tym, kto wygra mówi prof. Łukasz Tomczak, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
  - Wygrana w wyborach do Sejmu będzie zależeć o tego, kto skupi większość mandatów, samodzielnie czy utworzy koalicję. Wybory sejmikowe pokazały, że można mieć najwięcej radnych, ale potem nie utworzyć zarządu. To są dwie różne sprawy. Mam wątpliwości, czy powtórzy się sytuacja z 2015 roku, kiedy część ugrupowań nie przekroczyła progu wyborczego i PiS mając 38 procent poparcia, zdobyło większość mandatów. Takie poparcie może nie wystarczyć – mówi Łukasz Tomczak.

  Prof. Tomczak wskazuje też, dlaczego PiS wciąż ma mocne notowania.

  Nie ma konkurencji po swojej stronie sceny politycznej. Jest to zwarta formacja, także ideologicznie. Wiele ugrupowań politycznych lekceważy znaczenie ideologii, czego nie robi Prawo i Sprawiedliwość. Pokazuje wizje polityczne, odwołuje się do historycznych skojarzeń, na materiałach wyborczych nawet hasłowo wskazuje, co chce zrobić – mówi Łukasz Tomczak.

  Jest jednak nadzieja na scenie politycznej. Mamy nowy ciekawy pomysł – Robert Biedroń. W dwóch badaniach sondażowych był brany pod uwagę, mimo iż jego formacja oficjalnie nie istnieje, pytano wyborców, czy są gotowi oddać głos na tę partię – dodaje Tomczak.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GS24 poleca:

  Wideo