reklama

Prof. Andrzej Rzepliński: Sędzia Trybunału podlega tylko konstytucji, a ona nie została zmieniona

Krzysztof Marczyk, AIPZaktualizowano 
TVN24/x-news
W poniedziałek gościem Moniki Olejnik w "Kropka nad i" był prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. Stwierdził, że sędziowie konstytucyjni podlegają tylko konstytucji, a ta nie została zmieniona.

TVN24/x-news

Prowadząca dociekała w jakim składzie zbierze się Trybunał Konstytucyjny, jeśli Platforma Obywatelska złoży skargę na nowelizację ustawy o TK, którą w poniedziałek podpisał prezydent Andrzeja Duda i która niezwłocznie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

- Sędziów jest 18, ale orzekających jest 10. Jednak dziś nikt wniosku nie złożył - mówił prof. Andrzej Rzepliński. Monika Olejnik wskazała jednak, że wedle noweli, którą podpisał Andrzej Duda pełny skład TK to 13 sędziów. - Orzekających sędziów jest 10 - powtarzał prezes TK. - Nic na to nie poradzę - mówił z uśmiechem, podkreślając że to Trybunał decyduje o tym, co jest prawem.
Na pytanie, co jest niekonstytucyjne w noweli prof. Rzepliński odpowiedział: porozmawiajmy o życiu.

Prezes Trybunału odniósł się do zarzutów opozycji, dotyczących wyjazdu sędziów TK do Chin. - W Pekinie miała miejsce rewizyta sędziów. Była duża delegacja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Byli sędziowie z Niemiec, Włoch. Można to sprawdzić. Najpierw prawnicy chińscy byli w Warszawie. Nic panu Zbyszkowi do tego gdzie Trybunał wyjeżdża. Zwłaszcza w kontekście prokuratury - skomentował prof. Rzepliński odnosząc się do słów ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w Radiu Zet powiedział: To nie tylko brzydko pachnie. Moim zdaniem to pachnie prokuraturą. To jest poza kompetencjami Trybunału, żeby jechać do Chin, gdzie jest jedynowładztwo partyjne i są łamane prawa człowieka - oburzał się szef resortu sprawiedliwości.

Prof. Andrzej Rzepliński tłumaczył, że wszystkie wyroki TK są jawne i nie rozumie, o co chodzi z podejściem z góry, że Trybunał będzie blokować jakieś ustawy. - Komentowanie któregokolwiek z zarzutów jest obraźliwe dla TK. Nie ma sprawy. To jest poza Trybunałem - argumentował.

Uczestnictwo w pracach nad ustawą o TK, uchwaloną za poprzedniego Sejmu prezes Trybunału uznał za coś normalnego. Wskazał, że prace trwały prawie 5 lat, a w konsultacjach brali udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. - Byłem jednak zdziwiony decyzją PO o powoływaniu pięciu a nie trzech sędziów TK - dodał prof. Rzepliński, zaznaczając że to była błędna decyzja.

Prezes TK nie chciał komentować słów posła PiS Stanisława Piotrowicza, określających Trybunał jako ostatni bastion postkomunizmu. - Trybunał musi mieć dobrze warunki do orzekania. Sędziowie nie mogą się bać, że za nimi stanie policjant, że dobiorą się im do komputera, że weźmie się ich na przesłuchanie - nie krył obaw prof. Andrzej Rzepliński w stosunku do nowych regulacji określających pracę Trybunału.

Gdy Monika Olejnik ponownie zapytała czy prezesa Trybunału obowiązuje nowa ustawa, odpowiedział że to konstytucja ma znaczenie. - Prezydent skorzystał z prawa, które mu przysługuje. Prezydent ma inne położenie w konstytucji. Czuwa nad jej przestrzeganiem. Jest aktywnym uczestnikiem. Trybunał z kolei nie jest aktywnym uczestnikiem. Trybunał z urzędu niczego nie będzie kontrolował - tłumaczył.

Na koniec prof. Andrzej Rzepliński zaznaczył, że nie obawia się o niezawisłość polskich sędziów.

Wideo

Materiał oryginalny: Prof. Andrzej Rzepliński: Sędzia Trybunału podlega tylko konstytucji, a ona nie została zmieniona - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 123

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
DJ

Petru namawiał ludzi do brania kredytów w frankach szwajcarskich, jak tusk podniósł podatek do 23% to petru powiedział to jest stanowczo za mało!! Takiej pseudo władzy z rysiem chcecie? ?

K
Karkocka

Chrum, chrum....
Brawo za odwagę!!! Moje najgorętsze gratulacje!!! Najsłuszniejsza wypowiedź, jaką dotąd spotkałam w komentarzach odnośnie sytuacji w kraju. Odwagi, takich głosów potrzeba jak najwięcej. Nie należę do żadnej partii, jestem po prostu normalnym człowiekiem i patriotką. Kocham Polskę i jestem przekonana, że tylko nasza obecna Władza może naprawić całe zło, które zafundowała nam PO i z PSL. Należy wspierać odwagę i zdeterminowanie Rządu pod tym względem.

d
dori

nie pamiętam, ilu ludzi głosowała za sadami gry w piłkę nożną... a na poważnie, liczy się to, że przystępując do gry, zna się jej zasady, i wtedy jest sprawiedliwie... po to jest cały system prawny....

g
gość

Konstytucja decyduje, co jest prawem, a sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni ją rozumieć.

Czy sędziowie rozumieją, co to znaczy, że Konstytucji PODLEGAJĄ?

Punkt 3 artykułu 195. mówi, jakie warunki MUSI SPEŁNIĆ sędzia Trybunału, aby zachować swą niezawisłość i aby NIE SPLAMIĆ GODNOŚCI URZĘDU, jaki mu został powierzony.

Co wynika z tego PRZEPISU Konstytucji?

Czy naprawdę jest normalne, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego uczestniczy w opracowaniu jakiejkolwiek ustawy? A co, gdy podczas konsultacji sędzia nie rozpoznał dokładnie KONTEKSTU, warunkującego sens pojedynczego artykułu, którego treść opracowano zgodnie z poradą sędziego? Czy na pewno sędzia przyzna się do błędu i "SKORYGUJE" odpowiedzialnie swoją własną poradę, gdy ustawa W CAŁOŚCI trafi do Trybunału?

Jak takie bzdury może pleść sędzia, któremu dodatkowo powierzono odpowiedzialność za funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego?

k
kwapi

Pamiętam jak uchwalano konstytucję,głosowało za nia nieco ponad 6 mln obywateli czyli prawie tyle co na prezydenta .Nie przeszła w referendum więc nagięto prawo przy pomocy Sądu Najwyższego uzasadniając specyfiką sytuacji.

c
cep

Wstyd na caly swiat Sedziowie POpierajacy TK powinni ustapic z Strzeboszem na czele ktory mowil 25 lat temu ze sie oczyszcza Ale oni sie jeszcze bardziej ubabrali zabieraja nawet rodzicom dzieci z powodu biedy

j
ja

Stowarzyszenie podało do Sądu Administracyjnego Trybunał Konstytucyjny

Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
Szczegóły orzeczenia

drukuj zapisz Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego 658, Dostęp do informacji publicznej, Inne, Zobowiązano ... i stwierdzono, że bezczynność miała miejsce bez rażącego naruszenia prawa, II SAB/Wa 1008/14 - Wyrok WSA w Warszawie z 2015-03-26, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 1008/14 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2015-03-26 orzeczenie prawomocne

Data wpływu
2014-11-20
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Andrzej Kołodziej
Danuta Kania /sprawozdawca/
Sławomir Antoniuk /przewodniczący/
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Skarżony organ
Inne
Treść wyniku
Zobowiązano ... i stwierdzono, że bezczynność miała miejsce bez rażącego naruszenia prawa
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 2 ust. 1 art. 4 ust. 1 pkt 3 art. 1 ust. 1 art. 6 art. 13 ust. 1 art. 5 ust. 1 i 2
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA – Sławomir Antoniuk Sędzia WSA – Danuta Kania (sprawozdawca) Sędzia WSA – Andrzej Kołodziej Protokolant – specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2015 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. na bezczynność Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w przedmiocie dostępu do informacji publicznej 1. zobowiązuje Prezesa Trybunału Konstytucyjnego do rozpoznania wniosku skarżącego Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. z dnia [...] kwietnia 2014 r. o udostępnienie informacji publicznej w części dotyczącej kwot wynagrodzeń zawartych w udostępnionych umowach o dzieło i umowach zlecenia za kwiecień 2014 r., w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami postępowania; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. zasądza od Prezesa Trybunału Konstytucyjnego na rzecz Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. kwotę 100 (słownie: sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

b
barbara

jakie prawo upowaznia Prezesa TK do tworzenia ustawy o TK, czyli o sobie, wstyd i ten czlowiek tego nie umie zrozumiec

k
ks

Prezes TK prawo powinien znać. Artykuł 197 Konstytucji również. A, rżnie głupa.

X
XYZ

Mam proste pytanie:
czy kompletny ignorant, który nie jest w stanie ze zrozumieniem przeczytać Art. 197 Konstytucji RP może być prezesem Trybunału Konstytucyjnego ?

r
roy

zewsząd slłychać kwik świń odrywanych od koryta.
Przeżyliśmy komuchów i peowców. Najwyższy czas naprawić ten chory kraj.

r
roy

Pan Andrzejek ma rację mówiąc, że sędziowie podlegają konstytucji. Problem jest taki, że oznacza to, że nikt im nic nie może. Ale teraz uwaga ta sama konstytucja mówi:
Art. 197. Organizacja Trybunału Konstytucyjnego - odesłanie
Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.

I tu Pan Andrzejek ma problem, bo zapomniał nas o art. 197 poinformować. Mówi to co dla niego wygodne. Nie może inaczej rozstrzygać niż wedle nowej ustawie. Każde inne działanie to złamanie konstytucji. I o tym pan Andrzejek na pewno wie. Dlatego jest taki smutny.

o
odwagi

Panie Profesorze, jestem z Pana dumny .Przeżyliśmy komunistów przeżyjemy i kaczystów którym prokurator stanu wojennego uzasadnia zmiany w ustawie o TK>

t
tomysl

W czasach PRL kiedy powolywalem sie na moje prawa Konstytucji, Komunisci powolywali sie na ustawy i uchwaly Sejmu bo one byly wiazace i zgodne w tamtych czasach uchwalona Konstytucja !

E
Europman

Czyli klasyczne : masło maślane , albo jak kto woli : Polskie prawo jest lewe .O tym dobitnie świadczy niezagrożona pierwsza pozycja RP w Strasbourskim Trybunale , a pod rządami obecnego prezesa TK i przy wsparciu różnej maści '' obrońców demokracji" jeszcze jakiś czas będzie RP przyznawana .Mimo iż liczebnie w UE wyprzedza nas: Hiszpania ,Francja , GB , czy Niemcy . O tym Prezes TK ,jak i prowadząca milczą .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3