Problemy z parkowaniem na Starym Mieście w Szczecinie. Kupił bilet, a i tak dostał mandat. "Nie ma podstaw do zwrotu pieniędzy"

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Problemy z parkowaniem na Starym Mieście. Kupił bilet, a i tak dostał mandat
Problemy z parkowaniem na Starym Mieście. Kupił bilet, a i tak dostał mandat Andrzej Szkocki
Udostępnij:
Na szczecińskim Starym Mieście można dostać 200 zł mandatu nawet jeśli wykupiło się bilet parkingowy. Trzeba zwracać uwagę, czy nie zajęliśmy miejsca przeznaczonego dla mieszkańców dzielnicy.

Od wprowadzenia Strefy Zamieszkania Stare Miasto w Szczecinie minie wkrótce rok, ale problemy kierowców tak szybko się nie skończą. SZSM obejmuje kilkanaście ulic sąsiadujących z pl. Orła Białego. Nie są drogami publicznymi dlatego obowiązują na nich inne zasady niż w standardowych strefach płatnego parkowania.

Część miejsc otrzymali do wyłącznej dyspozycji mieszkańcy tego obszary, którzy wykupili tzw. Karty Stare Miasto. Wiele kierowców spoza strefy tego nie wie. I zdarza się, że parkują na miejscach wyznaczonych dla mieszkańców strefy. I mimo, że wykupili bilet postojowy, to po powrocie do auta czeka ich niemiła niespodzianka. Za szybą druczek z karą -200 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Zdaniem radnej Agnieszki Kurzawy, problem leży w regulaminie SZSM, który jest nieprecyzyjny. Uważa nawet, że taki podział strefy jest niekonstytucyjny.

- Mieszkańcy borykają się z problemami, które wynikają z niejasności formy płatności za postój w tym miejscu. Wielokrotnie alarmowali, że podział miejsc w SZSM jest niewidoczny i wprowadzający w błąd. Wielu z nich uważa, że Gmina Miasto Szczecin stosuje w tym zakresie nieuczciwe praktyki, które mają na celu ściąganie coraz to większych danin. Wprowadzone rozwiązanie, które prowadziło do zarezerwowania miejsc parkingowych wyłącznie dla posiadaczy postojowej Karty Stare Miasto, znacznie ingeruje w zakres swobód obywatelskich, co stoi również w sprzeczności z Konstytucją RP - argumentuje.

- Informacja, że postój nieuprawnionych pojazdów na miejscach przeznaczonych dla mieszkańców jest zabroniony nie jest zapisana w regulaminie. Ważnym zapisem w regulaminie jest samo dookreślenie osoby korzystającej z parkingu, cyt. "rozumie się przez to osobę kierującą pojazdem, która wjeżdża w SZSM w celu zawarcia umowy o odpłatnym korzystaniu z miejsca parkingowego". To natomiast oznacza, że każdy kierowca, który wjeżdża w obszar SZSM i opłaci postój wywiązał się z umowy z miastem - dodaje.

Proponuje, aby ukaranym w ten sposób kierowcom anulować kary

Władze Szczecina stanowczo odmówiły. Przekonują, że zasady są czytelne, proste, zapisane w regulaminach, a kierowcy muszą zwracać uwagę, gdzie parkują.

- Zarówno mapa i regulamin znajdują się przy każdym parkomacie na terenie strefy. Pojazd można zaparkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, które oznaczone są znakami pionowymi - odpowiada Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Zgodnie z przepisami mieszkańcy obszaru abonamentowego mogą kupować karty Stare Miasto, która umożliwiają im korzystanie z miejsc parkingowych na terenie całej strefy. Jednak część miejsc jest wyznaczona do dyspozycji mieszkańców całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Tak jest przy ulicach Koński Kierat, Mariacka i na równoległym do ulicy Łaziebnej łączniku między ulicą Tkacką a Staromłyńską. Miejsca które są przeznaczone wyłącznie dla posiadaczy Karty Stare Miasto są oznaczone znakiem D18 (parking) z tabliczką "wyłącznie dla posiadaczy Karty Stare Miasto".

- Obowiązkiem kierowcy i jest zwracanie uwagi na znaki drogowe oraz ich przestrzeganie. Wniesienie opłaty za postój nie uprawnia do parkowania pojazdu niezgodnie z przepisami . Na terenie strefy znajduje się około dwustu miejsc postojowych oraz siedem parkomatów obok których znajdują się duże tablice informacyjne zawierające regulamin, mapę z podziałem na strefy oraz widoczny z większej odległości zestaw symboli i informacji streszczający najważniejsze zasady korzystania z parkingu SZSM. - Zarówno mapa i regulamin znajdują się przy każdym parkomacie na terenie strefy. Pojazd można zaparkować wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, które oznaczone są znakami pionowymi - odpowiada Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Opłaty dodatkowe nałożone na kierowców, którzy parkowali niezgodnie z poprzednią organizacją ruchu nie mogą być anulowane ponieważ nie ma ku temu podstaw - dodaje Anna Szotkowska.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To nie są mandaty.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie