MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Problemy z kręgosłupem - objawy. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców?

Paula Goszczyńska
Nie bagatelizuj dolegliwości związanych z kręgosłupem. Poszukaj pomocy u specjalisty
Nie bagatelizuj dolegliwości związanych z kręgosłupem. Poszukaj pomocy u specjalisty pixabay.com
Dolegliwości związane z kręgosłupem dotyczą coraz większej liczby osób i są już zaliczane do chorób cywilizacyjnych. Nic dziwnego, nasz kręgosłup pełni bowiem ważną funkcję, jaką jest utrzymywanie całego naszego ciężaru. Z czasem się zużywa, jak każda część naszego ciała. Niestety, w wielu przypadkach sami się przyczyniamy do jego uszkodzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców?

[cs]Szymon Gosiewski, fizjoterapeuta, zaznacza, że jedną z chorób cywilizacyjnych kręgosłupa jest dyskopatia. - To bardzo szerokie pojęcie choroby krążka międzykręgowego. W potocznym użyciu nazywa się ją również przepukliną. Każdy pacjent może mieć inny kształt, rodzaj i zlokalizowanie tej wypukliny, która może uciskać i drażnić korzeń rdzeniowy, rdzeń kręgowy lub inne części kanału kręgowego. W ostrej fazie choroby ucisk ten powoduje ból o różnym nasileniu, drętwienie, mrowienie w kończynach, zaburzenia czucia i osłabienia siły mięśniowej, a nawet niedowład kończyn - wyjaśnia fizjoterapeuta. - Dyskopatia wynika przede wszystkim z niezdrowego stylu życia, choć może być także skutkiem urazu - dodaje.

Liczne dolegliwości

Nie tylko ewidentny ból pleców wskazuje na dyskopatię. Choroba może dawać objawy za pośrednictwem dolegliwości narządów wewnętrznych - bólu brzucha, zgagi, nudności, nadkwaśności, problemów żołądkowych. - Z powodu dyskopatii może dochodzić również do zaburzenia pracy pęcherza moczowego, co wywołuje częstszą potrzebę oddawania moczu. Jeśli takim dolegliwościom towarzyszy ból pleców w odcinku lędźwiowym, chorzy często biorą go za ból nerek i przez to leczą się na zapalenie dróg moczowych. Zdarza się, że ból odcinka piersiowego kręgosłupa lub żeber pacjenci mylą z bólem zawałowym. W niektórych bardzo poważnych przypadkach dyskopatii odnotowano także zaburzenia potencji i libido - wylicza Szymon Gosiewski.

Nie wyleczysz, ale ulżysz

Dyskopatia jest bardzo złożonym procesem, który nigdy się nie cofnie. Można go jednak zahamować, wygoić i poprzez zmianę nawyków życia nie doprowadzić do nawrotów stanu zapalnego. - Kręgosłup jest całością, dlatego zawsze będzie chciał zachować równowagę, kompensując ograniczenia na innych poziomach. Oznacza to, że przeciążenia, jak domino, będą się przenosić na inne partie kręgosłupa i dalej nawet na inne stawy - kolan czy stóp. Dobrze prowadzona fizjoterapia zajmuje się zatem przywróceniem sprawności całemu kręgosłupowi, a nie tylko w jednym odcinku, który aktualnie jest głównym źródłem problemu pacjenta - podkreśla specjalista.

Pozycja wyjściowa to klęk podparty. Nadgarstki na linii barków, kolana pod biodrami na ich szerokości. Wyciągamy w przód lewą rękę z jednoczesnym wysunięciem prawej nogi. Przytrzymujemy chwilę i wracamy do pozycji wyjściowej. Następnie zmieniamy strony.

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Zobacz jak w...

Winny - siedzący tryb życia

Dyskopatia to jednak niejedyny problem, z którym się zgłaszają pacjenci szukający pomocy. - W dzisiejszych czasach najpowszechniejszymi dolegliwościami są zespoły bólowe kręgosłupaa w odcinkach szyjnym, lędźwiowym. Występują również problemy z innymi stawami - z barkiem, kolanami, stawem biodrowym. Pomocy potrzebują pacjenci po różnego typu urazach, na przykład skręceniach, wypadkach komunikacyjnych. Nie mogę nie wspomnieć o osobach z wadami postawy - zwraca uwagę fizjoterapeuta Hubert Smuga.

Głównym winowajcą większości dolegliwości jest siedzący tryb życia - pozycja, w jakiej spędzamy stanowczo za dużo czasu. - Obecnie największa liczba pacjentów informuje nas, że praca w pozycji siedzącej jest czynnikiem, który wyzwala dolegliwości bólowe. Siedzący tryb życia to największa męka dla kręgosłupa. Siedząc, obciążamy go prawie dwukrotnie bardziej, niż stojąc. Przeciążenia i brak ruchu osłabiają mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji - informuje Hubert Smuga.

Szukaj profesjonalnej pomocy

Przy tego typu dolegliwościach na pewno pomocna okaże się fizjoterapia. - Składa się ona z trzech działów. Mówimy tutaj o tak zwanej kinezyterapii, czyli wszelkiego typu ćwiczeniach usprawniających, prowadzonych według specjalnych metod w zależności od rodzaju schorzenia, o zabiegach masażu oraz zabiegach fizykoterapii, czyli z użyciem laserów czy pola magnetycznego - dodaje fizjoterapeuta.

Jedno jest pewne - bóle związane z kręgosłupem to poważna sprawa, której nie można bagatelizować. W przypadku złego samopoczucia poszukajmy pomocy u specjalisty.

Praca w pozycji siedzącej oraz niewinne upodobanie do spędzania czasu na kanapie może sprowadzić na nas wiele problemów zdrowotnych.

- Bóle głowy. W pozycji siedzącej często zaciskamy szczęki i napinamy mięśnie twarzy.

- Zaparcia. Brak ruchu osłabia mięśnie jamy brzusznej. Sprzyja to spowolnieniu ruchów jelit i rozwojowi „syndromu leniwego jelita”.

- Żylaki. Gdy nie pracują mięśnie nóg, unieruchomiona jest tak zwana pompa mięśniowo-zastawkowa, tłocząca krew ku górze do serca.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Problemy z kręgosłupem - objawy. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński