MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz: Mamy ogromny problem

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz zwołał konferencję, aby odnieść się do sytuacji związanej z wyznaczeniem strefy ochronnej wokół gazoportu i tym samym zamknięcia ulicy Ku Morzu. - Cel jest jeden: zabezpieczyć mieszkańcom prawobrzeża możliwość korzystania z tego, co jest naszym dobrem - powiedział. Zasugerował, że zapis dotyczący gazoportu powinien zniknąć z ustawy.

Janusz Żmurkiewicz nie krył, że zamknięcie ulicy Ku Morzu to ogromny problem dla całego Świnoujścia, ale przede wszystkim dla mieszkańców prawobrzeżnych osiedli. Przypomnijmy: strefa ochronna wokół gazoportu obowiązuje decyzją wojewody zachodniopomorskiego od 13 kwietnia. Wprowadzenie strefy umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Problem w tym, że w strefie znajduje się ulica Ku Morzu, która jest jedyną drogą dojazdową do kąpieliska na prawobrzeżu i miejscowych zabytków, w tym latarni morskiej.

Wojewoda Zbigniew Bogucki wielokrotnie tłumaczył, że w kwestii bezpieczeństwa państwa kompromisów nie będzie i otwarcie ulicy Ku Morzu nie jest obecnie możliwe, nawet dla komunikacji miejskiej, jak sugerowało miasto.

Dziś Janusz Żmurkiewicz mówił, że wprawdzie bezpieczeństwo państwa i dla niego jest najważniejsze, ale - jak podkreślił - nie może się to odbywać kosztem mieszkańców miasta. Wiele miejsca prezydent poświęcił alternatywnym rozwiązaniom. Poinformował o planach wydzierżawienia drogi od Lasów Państwowych, aby zbudować utwardzony dojazd od Podziemnego Miasta do plaży. Tyle, że będzie to droga jedynie dla pieszych, rowerzystów i autobusów miejskich z możliwością zawracania na końcu. - Samochody osobowe nie będą tam mogły jeździć, bo droga będzie zbyt wąska, to jest las - mówił Żmurkiewicz. Na ten moment jedyną możliwością dostania się do zabytków jest z kolei droga wodna i skorzystanie z komercyjnej oferty jednego z armatorów.

Żmurkiewicz przypomniał też o pilnej konieczności zatwierdzenia nowego planu zagospodarowania tej części miasta. Umożliwi to - po uzyskaniu odpowiednich opinii i zgód, między innymi środowiskowych - realizację od lat planowanych inwestycji: dwóch utwardzonych dróg prowadzących do morza i ścieżki rowerowej wzdłuż Bałtyku. - Mając plan, możemy mówić o rozwiązaniach docelowych, bo teraz mówimy jedynie o rozwiązaniach tymczasowych - podsumował prezydent.

Janusz Żmurkiewcz wspomniał też o "działaniach na poziomie Warszawy". - To działania w kwestii zmiany prawa, zmiany tego jednego artykułu. Może będą miały szansę powodzenia - powiedział.

Strefa ochronna wokół gazoportu jest czasowa i będzie obowiązywała do odwołania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński