Prezydent Stargardu da stypendia zdolnym sportowcom

Grzegorz Drążek
Młodzi sportowcy ze stargardzkich klubów mogli liczyć na wsparcie finansowe prezydenta miasta tylko jeśli zdobyli tytuł Sportowca Stargardu. Teraz ich kluby mogą zabiegać dla nich o całoroczne stypendium. Na zdjęciu 18-letni Sportowiec Stargardu 2008 Marcin Grynkiewicz i prezydent miasta Sławomir Pajor.
Młodzi sportowcy ze stargardzkich klubów mogli liczyć na wsparcie finansowe prezydenta miasta tylko jeśli zdobyli tytuł Sportowca Stargardu. Teraz ich kluby mogą zabiegać dla nich o całoroczne stypendium. Na zdjęciu 18-letni Sportowiec Stargardu 2008 Marcin Grynkiewicz i prezydent miasta Sławomir Pajor.
50 tysięcy złotych będzie rozdzielone w tym roku pomiędzy młodych sportowców ze stargardzkich klubów. Już można zgłaszać wnioski o stypendium sportowe.

Na temat stypendiów dla młodych i zdolnych stargardzkich sportowców pisaliśmy w "Głosie" wiele razy. Mimo sukcesów młodzi ludzie pozostawali bez wsparcia miasta, którego kluby reprezentują. Wreszcie to się zmieni.

Mają dwa miesiące

Prezydent miasta od tego roku będzie przyznawał stypendia sportowe. Wnioski mogą składać kluby i stowarzyszenia ze Stargardu. Mają czas do 30 kwietnia. W tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej został przegłosowany projekt uchwały. Prezydent miasta ma zagwarantowane na 2009 rok 50 tysięcy złotych.

Młodzi, utalentowani sportowcy ze stargardzkich klubów mogą liczyć na stypendium wypłacane co miesiąc, przez rok. Na kolejne dwanaście miesięcy będzie trzeba złożyć nowy wniosek, do 30 października. Prezydent miasta będzie też przyznawał każdego roku jednorazowe nagrody sportowe. Taka nagroda może być finansowa lub rzeczowa. O ile stypendium może otrzymać tylko sportowiec, który ma mniej niż dwadzieścia lat, to nagrodę może dostać każdy zawodnik stargardzkiego klubu, niezależnie od wieku.

Od 200 do 400 zł

Komu stypendium

Kryteria, które muszą spełnić sportowcy:
- uprawianie dyscypliny olimpijskiej objętej systemem współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez ministerstwo sportu,
- reprezentowanie barw klubu lub stowarzyszenia kultury fizycznej działającego na terenie Stargardu,
- nie mogą przekroczyć dwudziestego roku życia,
- mają status amatora - uprawiają sport na podstawie innej niż umowa o pracę lub umowa cywilno-prawna i nie otrzymują za to wynagrodzenia,
- osiągają wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym i krajowym,
- mają aktualną kartę zgłoszenia, licencję bądź inny dokument uprawniający do udziału w zawodach
- stypendia mogą być przyznawane osobom niepełnosprawnym, które uczestniczą we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez członków Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Stypendium nie będzie tej samej wielkości dla każdego zawodnika, któremu będzie przyznane. Najprawdopodobniej wyniesie od 200 do 400 złotych miesięcznie.

- Na stypendia planujemy przeznaczyć większą część z zagwarantowanych 50 tys. zł, znacznie mniejsza kwota pozostanie na nagrody - mówi Rafał Zając, zastępca prezydenta miasta, który znajdzie się w komisji opiniującej wnioski o stypendium sportowe.

W komisji tej swoich przedstawicieli będzie też miała rada miejska, a także stargardzki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w Stargardzie oraz wydział kultury, sportu i turystyki urzędu miejskiego. To w tej komisji będzie weryfikacja wniosków.

Lepiej późno niż wcale

Już dzisiaj wiadomo, że stypendium będzie przyznawane nie tylko medalistom zawodów rangi mistrzostw kraju czy czołowym zawodnikom mistrzostw Europy lub świata.

- Nie można jednoznacznie określić, które miejsce sportowiec musi zająć w konkretnych zawodach, żeby otrzymać stypendium - mówi Rafał Zając. - Inaczej przecież trzeba oceniać zawodników startujących indywidualnie, a inaczej tych rywalizujących w sportach zespołowych. Sukcesy muszą na pewno cieszyć nas, stargardzian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie