Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent składa inicjatywę zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Komentarze polityków z regionu

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Andrzej Duda
Andrzej Duda fot. Adam Jankowski / Polska Press
– Składam do laski marszałkowskiej inicjatywę prezydencką zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym – poinformował prezydent Andrzej Duda. Prezydent zaproponował, aby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, a sędziowie, którzy w niej orzekają mieli możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. – Zostanie stworzona w Sądzie Najwyższym Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Będzie składała się 11 sędziów – dodał. Andrzej Duda podkreślił, że projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym ma dać polskiemu rządowi narzędzie do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania środków z KPO.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Prezydent Andrzej Duda zaproponował, aby Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została zlikwidowana, a sędziowie, którzy w niej orzekają mieli możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. – Zostanie stworzona w Sądzie Najwyższym Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Będzie składała się 11 sędziów – dodał. Zdaniem prezydenta Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego funkcjonuje w sposób absolutnie zaburzony, de facto nie wykonując przypisanej jej ustawowo roli, przynajmniej w odniesieniu do sędziów.

Co na ten temat myślą politycy z regionu?

Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości:
Leszek Dobrzyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości:

Po pierwsze: Izba Dyscyplinarna, tak jak to już wcześniej ustaliliśmy, będzie zmieniona. Po drugie: ciało na kształt Izby Dyscyplinarnej, sprawnie działające jest absolutnie potrzebne. Krótko mówiąc, sędziowie i wszystko, co jest związane z wymiarem sprawiedliwości, musi być sprawiedliwie oceniane pod względem działania. Ktoś to powinien robić. Sędziowie są takimi samymi ludźmi, jak wszystkie inne grupy zawodowe, czy to lekarze, politycy, menedżerowie, czy robotnicy. Nie są wolni od wad. I sprawa trzecia: Przejrzymy na pewno inicjatywę pana prezydenta. Mamy również własne pomysły. Projekt prezydencki dopiero co został złożony do Laski Marszałkowskiej. Jeżeli będzie nam odpowiadać albo też będzie pokrywał się z naszymi projektami, będziemy nad nim pracować, a być może nawet przyjmiemy. Na to oczywiście potrzeba trochę czasu.

Jarosław Rzepa, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego:
Jarosław Rzepa, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego:

Zobaczymy, czy inicjatywa pana prezydenta Dudy znajdzie uznanie w środowisku, z którego się wywodzi. Prezes Jarosław Kaczyński już dawno zapowiadał likwidację izby dyscyplinarnej i oby to się stało jak najszybciej, bo pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy cały czas są zamrożone. Nadal Polacy nie korzystają z tych środków i oby to jak najszybciej się stało. Urzędy marszałkowskie są gotowe, natomiast brakuje politycznych decyzji. Niestety są blokowane dzisiaj poprzez postawę naszego rządu, a przede wszystkim jego największego krytykanta Unii Europejskiej, jakim jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy:
Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy:

Od paru miesięcy leży projekt Lewicy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej, w związku z czym nie ma potrzeby, żeby pan prezydent składał swój projekt, bo wystarczy po prostu procedować nasz projekt lewicy i można załatwić sprawę bardzo szybko. Gest prezydenta to próba pokazania, że sytuacja staje się bardzo poważna, że kary, które codziennie płacimy, dotykają nas wszystkich. Sytuacja budżetu jest zła, nie ma środków z Unii Europejskiej. Jeżeli nie wykorzystamy środków w roku 2022, czyli nie zakontraktujemy minimum 70 proc. tych pieniędzy, to one po prostu przepadną. Myślę, że otoczenie pana prezydenta zdaje sobie z tego sprawę i stąd taka inicjatywa. Pewnie to jest też efekt wewnętrznych sporów w Zjednoczonej Prawicy. Nie wróżę temu pomysłowi nic dobrego.

Piotr Zientarski, poseł Koalicji Obywatelskiej:
Piotr Zientarski, poseł Koalicji Obywatelskiej:

Jestem prawnikiem i trudno odpowiedzialnie komentować projekt, którego jeszcze się nie przeanalizowało. Na razie znam go tylko z pasków telewizyjnych. Z pewnością trzeba zacząć od rozwiązania problemu Krajowej Rady Sądownictwa. Nie odmawiam prezydentowi prerogatywy powoływania sędziów, tu jest sprawa oczywista. Tylko KRS, który kieruje wnioski do prezydenta, musi spełniać wymogi konstytucyjne.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński