MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent RP i premier na Mierzei Wiślanej 30.05.2020. Morawiecki: Przekop Mierzei to szansa na wyjście z kryzysu wywołanego epidemią

Patryk Philipp
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister Marek Gróbarczyk z wizytą na Mierzei Wiślanej 30.05.2020
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister Marek Gróbarczyk z wizytą na Mierzei Wiślanej 30.05.2020 Kamil Kucharski
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk z wizytą na Mierzei Wiślanej. W sobotę 30.05.2020 r. przedstawiciele rządu przyjechali do miejscowości Skowronki (gm. Sztutowo) na teren budowy przekopu Mierzei. Na miejscu byli też przeciwnicy inwestycji z Obozu dla Mierzei Wiślanej. Chcieli wręczyć premierowi petycję. - To niemożliwe - usłyszeli.

Wizyta na Mierzei Wiślanej prezydenta RP i premiera 30.05.2020

W sobotę 30.05.2020 r. po godz. 11 i uprzednim zwiedzaniu terenu przekopu Mierzei Wiślanej rozpoczęła się wspólna konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

- Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma dać Polsce suwerenność w zakresie korzystania z Zalewu Wiślanego. Nie będziemy musieli prosić Rosjan o możliwość przepłynięcia Cieśniną Pilawską, będziemy mieli własne przejście na morze. Ma to niebagatelne znaczenie dla Elbląga, tędy będą mogły płynąć do tego miasta m.in. turbiny. Udrożnimy też żeglugę dla turystów - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Wielkie inwestycje są siłą napędową gospodarki.

Prezydent przypomniał również, że tę inwestycję zapowiadano już w 2007 roku. - Przekop Mierzei Wiślanej inwestycja, która zapowiedział Jarosław Kaczyński jako premier w 2007 r. Potem, kiedy rządy się zmieniły, ta inwestycja została porzucona. Przez 8 lat rządzący Polską, koalicja PO-PSL w ogóle o niej nie wspomniała, nie realizowała jej, nie podejmowała w tym zakresie żadnych działań. Kiedy Zjednoczona Prawica wygrała wybory w 2015 r., a ja zostałem prezydentem wróciliśmy do czynnej realizacji tego wielkiego zadania - zaznaczył.

Morawiecki: Przekop to szansa na rozwój gospodarczy regionu i Polski

- Ta nowa droga morska to jednocześnie symbol przełamania tego, że wiele rzeczy nie mogło być realizowanych, a także test sprawności działań władz państwowych dla dobra regionu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

- To wielka szansa na rozwój Elbląga, Warmii i Mazur, całego województwa. Skorzysta z tego cała Polska, handel międzynarodowy. Tak napędza się wzrost gospodarczy - dodał Mateusz Morawiecki

Premier podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej to szansa na wyjście z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. - Ta inwestycja to już teraz miejsce pracy dla wielu osób - powiedział. - W przyszłości zaś da pracę kolejnym osobom w branży turystycznej.

- Jesteśmy zgodnie z harmonogramem wykonania tej inwestycji, nie mamy żadnych opóźnień. Realizujemy ją zgodnie z umową i ustawą, która została przecież przyjęta na tę okoliczność - oznajmił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. - Nie ma żadnych czynników, które dziś mogłyby wpłynąć na opóźnienia. Gwarantuję, że ta inwestycja ze strony technicznej będzie wciąż realizowana.

Na koniec swojego przemówienie premier wspomniał o jednej z ostatnich zapowiedzi kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, Rafała Trzaskowskiego, który przedstawił plan zatrzymania przekopu i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy na walkę ze skutkami epidemii COVID-19. Podobną zapowiedź złożyli też dwaj inni kandydaci: Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.

Koszty budowy kanału na Mierzei Wiślanej szacuje się na około 2 mld złotych.

Petycja aktywistów Obozu dla Mierzei Wiślanej

Inwestycja ma wielu przeciwników. W sobotę, przed wizytą premiera i prezydenta RP, w okolicy budowy przekopu pojawili się aktywiści Obozu dla Mierzei Wiślanej.

- Jesteśmy tutaj, żeby przekazać premierowi petycję przeciwko tej inwestycji, którą podpisało już 16 tys. osób. Znaleźliśmy w internecie również petycję poparcia dla przekopu, pod którą podpisało się kilkadziesiąt osób. Pokazuje to skalę różnicy w odbiorze społecznym tej inwestycji - zapowiedziała Mayra Wojciechowicz na konferencji poprzedzającej wizytę.

Petycji nie udało przekazać się w ręce przedstawicieli rządu.

- Na nasze pytania czy możemy ją przekazać była jedna odpowiedź: to niemożliwe. Zastanawiamy się, dlaczego urzędnikowi państwowemu wizytującemu budowę niemożliwe jest przekazanie głosu obywateli, a dostęp do niego jest absolutnie niemożliwy - podkreśla aktywistka.

Pytania o przekop. Nasz program wideo, zobacz kolejne odcinki:

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Elblągu w Fabryce Mebli Wójcik 30.05.2020

Premier Mateusz Morawiecki w Elblągu 30.05.2020. Odwiedził F...

WSZYSTKO O PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ

Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński