Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krzystek pod pretekstem gratulacji wysłał "Deklarację Szczecińską"

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Prezydent Piotr Krzystek, wykorzystując pretekst, jakim są gratulacje w związku z objęciem mandatu dla świeżo wybranych posłów, zamierza przesłać parlamentarzystom także po jednym egzemplarzu „Deklaracji Szczecińskiej”.

„Deklaracja Szczecińska 2019-2023” to zbiór priorytetowych zadań i inwestycji ważnych dla Szczecina i całego regionu, a niemożliwych do zrealizowania bez wsparcia parlamentu i rządu.

Kto się podpisał pod deklaracją?

Jeszcze we wrześniu pod deklaracją podpisała się część kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu. Dziś, niektórzy z nich są już parlamentarzystami naszego miasta i regionu.

- W związku z tym, prezydent Szczecina Piotr Krzystek przygotował list gratulacyjny z życzeniami oraz dodatkiem w postaci egzemplarza deklaracji - informuje Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta z Centrum Informacji Miasta szczecińskiego magistratu.

Co jest w tej deklaracji?

Wtedy jeszcze kandydaci, a dziś już posłowie i senatorowie, zadeklarowali wsparcie dla samorządu lokalnego w sprawach określonych w niniejszej deklaracji.

„Deklaracja Szczecińska” - to 12 punktów zaproponowanych przez prezydenta Piotra Krzystka, wśród których znalazły się:

  • budowa Zachodniego Obejścia Szczecina,
  • zwiększenie dofinansowania dla budowy stadionu Pogoni Szczecin do 80 mln złotych
  • czy zwiększenie o połowę kwoty na remont świetlicy stoczniowej,
  • ale także konieczność uregulowania zasad finansowania systemu oświaty, w którym dotacja celowa w 100 proc. pokryje wydatki związane z wynagradzaniem pracowników oświaty i stworzenie rządowego programu wsparcia uczniów szkół ponadpodstawowych z mniejszych ośrodków (bursy, internaty, stypendia).

W dokumencie znalazło się również umożliwienie przejęcia przez miasto bulwarów u stóp Wałów Chrobrego, czy też pomoc przy zabezpieczeniu dofinansowania budowy drogowego dostępu do portu w Szczecinie, a także wsparcie budowy dróg do Zakładów Chemicznych w Policach. Parlamentarzyści obiecali też pomóc w ustanowieniu na rzecz Szczecina rekompensaty finansowej za zwolnienie z podatku od nieruchomości budowli infrastruktury portowej, a także zrekompensowanie strat z tytułu wprowadzanych ulg, poprzez zwiększenie udziału samorządu w PIT, pokrycie wydatków na zadania zlecane przez rząd np. przy nadzorze budowlanym czy organizacji systemu wypłaty świadczeń.

Chcą też, aby strona rządowa stworzyła specjalny fundusz samorządowo-rządowy, który zająłby się pomocą finansową w ramach programu mającego na celu ograniczenie szkodliwej emisji do atmosfery, czyli między innymi programu wymiany pieców i wymiany taboru.

A także zajęciem się ustawowo odpowiedzialności producentów i sieci handlowych wprowadzających do obrotu opakowania z tworzyw sztucznych (np. system kaucyjny). Taki program bowiem przyczyniłby się do zmniejszenie obciążeń dla mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński