Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Krzystek ma bliźniaka... genetycznego. Oddał szpik kobiecie

Paulina Targaszewska
- Sama myśl o tym, że można pomóc ratować komuś życie jest fantastyczna - mówi Piotr Krzystek
- Sama myśl o tym, że można pomóc ratować komuś życie jest fantastyczna - mówi Piotr Krzystek UM Szczecin
Prezydent Piotr Krzystek ma swojego genetycznego bliźniaka, któremu oddał szpik. Przeszczepienie szpiku kostnego to dla wielu chorych jedyna szansa na uratowanie życia.

- Wiem tylko, że jest to kobieta, jej dane są objęte tajemnicą - mówi o genetycznej bliźniaczce prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. - Zgodnie z zasadami spotkanie dawcy i biorcy może się odbyć za zgodą obu stron nie wcześniej niż po dwóch latach od zabiegu.

Do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego prezydent Krzystek zapisał się w 2012 roku, kiedy przedstawiciele fundacji DKMS odwiedzili szczeciński urząd miasta. Półtora roku później dowiedział się, że ma genetycznego bliźniaka, któremu może oddać swój szpik, a tym samym uratować mu życie. Pobranie miało miejsce w styczniu tego roku w Krakowie. Prezydent nie chciał jednak chwalić się tą sprawą przed wyborami.

- Najpierw przeszedłem kompleksowe badania, bo trzeba mieć absolutną pewność co do zgodności tkanek - opowiada Krzystek. - Z początku byłem badany w Szczecinie, potem wiązało się to z wizytą w Krakowie. Po tych turach badań otrzymałem zestaw zastrzyków. Aplikowałem je samodzielnie na kilka dni przed zabiegiem. Musiałem też bardzo dbać o siebie, gdyż 14 dni przed wyznaczonym terminem nie można odwołać zabiegu, bo wiąże się to z poważnym ryzykiem dla biorcy.

Czułem się trochę zmęczony, tak, jakbym miał objawy grypy, ale nie było to szczególnie kłopotliwe.
Zabieg odbył się w jednej z krakowskich klinik. Komórki macierzyste pobierano prezydentowi z krwi, co oznaczało dwa wkłucia w ramiona i kilka godzin z aparaturą u boku. Zabieg nie był więc bolesny.

- W moim przypadku pobierano komórki macierzyste z krwi. Nie jest to bolesne ani kłopotliwe - mówi Krzystek. - Cały czas byłem pod opieką doskonałych fachowców, którzy dbali o mój komfort podczas zabiegu.

Czy prezydent czuje się bohaterem?

- Sama myśl o tym, że można pomóc ratować komuś życie jest absolutnie fantastyczna. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich aby zarejestrowali się w bazie dawców - mówi Piotr Krzystek.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza - nowotwór krwi, czyli białaczka. Rocznie te słowa słyszy ponad 10 tys. dorosłych, młodzieży i dzieci. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na wyzdrowienie jest pomoc zupełnie obcej osoby, zarejestrowanej jako potencjalny dawca szpiku gdzieś w Polsce lub na świecie.

Rejestrować można się za pomocą strony internetowej www.dkms.pl, podczas organizowanych regularnie Dni Dawcy Szpiku, a w Szczecinie także w dwóch punktach stacjonarnych: przychodniach medycyny rodzinnej przy ul. Ledóchowskiego 16 oraz przy ul. Lubelskiej 29 (będą ponownie czynne od stycznia 2015).

-Miesięcznie rejestruje się tu kilka osób - mówi Joanna Alksnin, współpracująca w fundacją DKMS. - W takich punktach zainteresowani byciem dawcą szpiku mogą zdobyć wszystkie informacje i zarejestrować się. Każdy otrzymuje też dwie szpatułki do poboru śliny, która zostanie zbadana. Wystarczy taką szpatułkę wsadzić do ust na 30 sekund i pokręcić. Potem pakujemy je do specjalnego pojemnika i dołączamy formularz zgłoszeniowy, a już my jako punkt dawców przekazujemy tak przygotowaną paczuszkę do fundacji DKMS Polska. Nie ma więc żadnego poboru krwi, niepotrzebnego stresu czy bólu

W bazie potencjalnych dawców do tej pory zarejestrowało się prawie 670 tysięcy osób.

Zabójczy rak krwi

Rak krwi to ogólny termin używany do określenia nowotworu, który atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów raka krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.

Zostań dawcą szpiku

A Zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Wszyscy, którzy chcą to zrobić powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza z danymi osobowymi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej.

Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński